RFID

بلیط مترو با استفاده از RFID

بلیط مترو با استفاده از RFID

 

در جهت رشد بهره وری در بخش حمل و نقل ریلی ، توجه به افزایش سرعت جابه جایی و کاهش زمان صرف شده جهت انجام سفر از اهمیت بالایی برخوردار می شود. از جمله بخش های مهم یک سفر ریلی ، خرید بلیط است که با توجه به جمعیت زیاد و ازدحام مسافران ، در بعضی موارد شاهد ایجاد صف های طولانی در بخش فروش بلیط مترو هستیم. حتی با وجود عرضه بلیط های کارتی الکترونیکی، بازهم به دلیل نیاز به افزایش میزان حساب و شارژ کارت ، لازم به مراجعه به باجه فروش بلیط در بازه های زمانی مشخص است. به همین دلیل کشورهای اروپایی و امریکا در سالیان گذشته به تحقیق در خصوص انواع روش های جایگزین خرید بلیط و استفاده از آن پرداختند و به این نتیجه رسیده اند که یکی از بهترین روش های ممکن استفاده از سیستم شناسایی بر حسب بارکد ( RFID ) می باشد. در این روش که بر پایه اینترنت می باشد، کاربر اپلیکیشن مخصوص خرید بلیط را روی موبایل هوشمند خود ( Android or iOS ) نصب می نماید. سپس ثبت نام کرده ، مبلغ مورد نظر جهت شارژ بلیط را وارد نموده و مراحل پرداخت را به صورت آنلاین یا آفلاین طی می نماید. در نهایت اپلیکیشن با توجه به سفر مورد نیاز وی ، مبلغ را از اعتبار کیف الکترونیکی شخص کسر می نماید و یک بلیط صادر می گردد. اپلیکیشن سپس یک بارکد دو بعدی را نمایش می دهد که دارای مشخصه مبلغ شارژ شده است . کاربر بارکد نمایش داده شده در موبایل خود را در مقابل صفحه نمایش مخصوص در بخش ورودی مترو قرار می دهد و سیستم اجازه ورود را صادر می نماید .

مزیت :

  مزیت های این روش نسبت به روش های سنتی ( کاغذی و الکترونیکی ) می توان به موارد زیر اشاره نمود :

۱)به صفر رسیدن میزان جعل بلیط و تقلب در استفاده از آن

۲)کاهش زمان سفر برای تمامی اشخاص ( عدم نیاز به مراجعه کاربران به باجه )

۳)امکان ادغام تمامی بلیط ها و توکن های عرضه شده در بخش های مختلف خدماتی و سازمانی در یک اپلیکیشن

                                i.            امکان ادغام تمامی بلیط های مطلوب ( اتوبوس و … ) در یک اپلیکیشن

                              ii.            امکان اعمال تخفیف به گروه خاصی از کاربران ( کارمندان بخش های مطلوب ) در هنگام خرید

۴)پیش بینی و برنامه ریزی جهت استفاده از سامانه در بخش های مختلف سازمانی در آینده از جمله ( شهربازی ، موزه ، اماکن تاریخی و گردشگری و … ) و هزینه پایین راه اندازی در بخش های دیگر به دلیل وجود

۵)کارکرد سامانه به صورت خودکار و عدم نیاز به باجه های الکترونیکی

      ۶) کاهش قابل توجه هزینه های نگهداری و استفاده تجهیزات در طولانی مدت ( استفاده از بستر اینترنت و اتوماسیون کامل و نبود باجه های صدور بلیط )

۷)خروجی مالی شفاف و در نتیجه کاهش چشمگیر هزینه های زمانی و مالی محاسباتی

۸)در روش های پیشین ، امکان گم شدن بلیط الکترونیکی کاربر و در نتیجه متضررر شدن او وجود داشت.

۹)کاهش قیمت تمام شده صدور بلیط

کرایه دوچرخه

اپلیکیشن کرایه دوچرخه

 

اپکیشن کرایه دوچرخه

مقدمه: در سالیان گذشته، به علت گسترش شهرها و افزایش شهرنشینی، حمل و نقل موتوری مورد استفاده شهروندان در ابعاد گسترده گردیده است. این امر گرچه دارای نکات مثبتی در ابتدا بود ، اما در حال حاضر مشکلات و عوارض زیست محیطی بسیاری برای ساکنین محیط های شهری ایجاد نموده است. امروزه دولت مردان با ارائه انواع راهکارها، سعی در کاهش استفاده از وسایل موتوری هستند. از جمله بهترین و عملیاتی ترین پیشنهادی که در شهرهای بزرگ دنیا در حال حاضر در حل اجرا می باشد ، استفاده از ناوگان دوچرخه به صورت گسترده با استفاده از بستر اینترنت در مناطق مختلف شهر است. از مهم ترین دلایل رویکرد مثبت دولت ها نسبت به این امر می توان به مواردی از جمله به صفر رسیدن آلودگی هوا و آلودگی صوتی، سرمایه گذاری بسیار کم در بخش پیاده سازی در مقایسه با موارد دیگر، ایجاد تحرک و شادابی  در اقشار مردم و … اشاره نمود.                                                                                                                                           

این سامانه این امکان را برای شهروندان به وجود می آورد تا بتوانند در مقرهای از پیش تعیین شده ، دوچرخه را بدون نیاز به رابط انسانی کرایه و استفاده نمایند. در بخش نرم افزاری ، اپلیکیشنی تحت وب جهت استفاده کاربر وجود خواهد داشت که این امکان را برای شهروندان به وجود می آورد تا در سامانه ثبت نام کرده و از طریق نام کاربری وارد شده و دوچرخه مد نظر خود را ثبت نمایند و از طریق سیستم خودکار قفل شونده تحویل گیرند. سپس پایگاه داده سامانه به صورت خودکار به روزرسانی شده و مواردی از قبیل وضعیت دوچرخه ، موقعیت مکانی و در دسترس بودن آن در مقرها ، به صورت بلادرنگ ( real time ) ، برای کاربر و مدیریت ( admin ) نمایش داده می شود. سطح دسترسی انواع کاربران به سامانه دارای طبقه بندی است که امکان رسیدگی و مدیریت بهتر دوچرخه و سامانه را به ارمغان می آورد . انواع کاربران پیش بینی شده عبارتند از : مدیریت ( admin ) ، تعمیرکار  ( maintenance worker ) ، چک و نگهداری و کاربر معمولی. در بخش دوچرخه ، پیش بینی یک رک مخصوص در قسمت جلو یا عقب وسیله نقلیه شده است که دارای بخش های مختلفی از جمله گیرنده ماهواره ای ، لینک ارتباطی و سامانه قفل شونده خودکار می باشد که طراحی این رک به صورت ضد سرقت پیش بینی شده است و در صورت هرگونه تداخل در عملکرد ، سریعا مرکز داده و مدیریت را مطلع می سازد.

   کاربرد مهم و تازه تعریف شده در این پروژه :

مطابق آمار سازمان محیط زیست کشور در سالیان گذشته ، میزان آلودگی هوایی و به خصوص صوتی موتورسیکلت ها در پایتخت کشورمان بسیار بالاتر از معیارهای استانداردهای جهانی است و وجود موتورسیکلت های دودزا باعث تشدید این امر می شود. به همین علت پیشنهاداتی در جهت کاهش استفاده از آنها در حمل و نقل عمومی مطرح گردیده است .براساس نیاز بیان شده ، تیم نرم افزاری پیشنهاد استفاده از دوچرخه ها به عنوان وسیله نقلیه جهت استفاده پیک های شهری با مسافت پیمایشی کوتاه را نموده است. در این طرح، پیک های موتوری  مطابق تقسیم بندی های محیطی کوچک قادر به انجام فعالیت و تحویل مرسوله های پستی و موارد دیگر با ابعاد مشخص خواهند بود.

 

تاکسی یاب اینترنتی

تاکسی یاب اینترنتی

 ورود اجتناب ناپذیر فناوری به صنعت حمل و نقل و گردشگری

پیدا کردن وسیله ی حمل و نقل مناسب برای جابجایی، از جمله دشواری های بزرگ زندگی شهرنشینی امروز ماست. سال ها تنها گزینه های پیش رو برای در اختیار داشتن یک اتومبیل و راننده ی اختصاصی برای جابجایی از یک نقطه ی شهر به نقطه ی دیگر، یکی تماس با تاکسی تلفنی، و دیگری پیدا کردن تاکسی دربست بوده است. اما اگر با این دو سر و کار پیدا کرده باشید حتماً با چالش های هر یک نیز آشنا شده اید.

بار ها برای هر یک از ما پیش آمده که در تماس با تاکسی تلفنی، با پاسخ منفی اپراتور مواجه می شویم. این پاسخ منفی می تواند ناشی از کمبود اتومبیل و یا خودداری آژانس از ارسال تاکسی برای مسیر های پر ترافیک در ساعات شلوغی باشد. بدتر از آن، قول مساعد اپراتور برای ارسال تاکسی، و دقیقه هایی است که یکی پس از دیگری در انتظار تاکسی مورد نظر باید سپری شوند و خبری از آن نشود.

تاکسی دربستی چالش های بیشتری دارد. تاکسی های تلفنی با تمام بدقولی هایشان، حداقل دفتر ثابتی برای اداره ی امور جاری خود دارند که در صورت نیاز می توان برای پیگیری سرویس دهی ناقص یا هر کوتاهی دیگر از سمت سرویس دهنده به آن مراجعه کرد. از طرف دیگر نام و نشان رانندگان نیز در حالت عادی باید توسط آژانس های تاکسی تلفنی ثبت و مدیریت شود.

این در حالی است که اکثر تاکسی هایی که در سطح شهر به سوار کردن مسافر به صورت دربستی اقدام می کنند شخصی هستند و همین موضوع بار ها و بار ها باعث بروز مشکلاتی برای مسافران شده است؛ بسیاری از قربانیان سرقت و آزار، به همین طریق به دام افتاده اند. گذشته از مخاطرات امنیتی، هزینه ی تاکسی های دربستی سطح شهر معمولاً با سوء استفاده ی رانندگان آنها از کمبود تاکسی در ساعات شلوغی سر به فلک می کشد.

هر دو گزینه ی بالا از لحاظ دسترسی نیز در بخش هایی از شهر متمرکز و در نتیجه در بخش های دیگر دور از دسترس هستند. بسیاری از مواقع هیچ کدام از ما نه به شماره ی تاکسی تلفنی محلی که در آن قرار داریم دسترسی داریم و نه به تاکسی خطی یا دربستی.

موضوع طرح ، پلتفرم آنلاین تاکسی یاب است که دنیای کسب و کار نقل و انتقال مسافر با خودرو را دستخوش انقلاب کرده اند. شیوه ی کار به بیان ساده این است که برای درخواست تاکسی، هرکجا و در هر زمان می توان از یک اپلیکشین موبایل کمک گرفت که رابط شما و راننده است. آینده نگر های حوزه ی فناوری و حتی خود تاکسی دارانی که از محیط اطرافشان آگاهی بهتری دارند این حقیقت را به خوبی درک کرده اند که اپلیکیشن های آنلاین ارائه دهنده ی خدمات تاکسیرانی، در نهایت کسب و کار نسبتاً ناکارآمد تاکسی های دربستی و تلفنی فعلی را منقرض خواهند کرد.

پلتفرم مذکور همین حالا نیز بخش بزرگی از بازار کسب و کار تاکسی های سنتی را به خود اختصاص داده اند و علاوه بر آن، اقیانوس آبی مشتریان تازه ی خود که علاقه ای به استفاده از گزینه های سنتی نداشته اند را نیز به وجود آورده اند. کسب و کار های سنتی تاکسیرانی سال هاست مسافران موبایل به دست را از نقطه ای به نقطه ی دیگر شهر می رسانند اما به طرزی باورنکردنی از پتانسیلی که همین موبایل می تواند برای ارتقای سطح کیفی و کمی کسب و کارشان داشته باشد غافل مانده اند. ظاهراً همین غفلت برای باختن بازار خود به رقبای تازه وارد و مجهز به فناوری کافی است.

روندی که در نهایت جای پایش در کشور ما نیز سفت خواهد شد

برای بیشتر ما این اتفاق افتاده است که در جایی از شهر گیر افتاده‌ایم که نه تاکسی خطی می‌توانیم پیدا کنیم و نه دسترسی به آژانس داریم. تاکسی یاب های اینترنتی  با کمک فناوری برای حل این مشکل آمده اند، اپلیکیشنی پرطرفدار در مارکت‌ها و اپ‌استورهای مختلف. وظیفه اپلیکیشن رهتاک فراهم کردن سرویس درخواست خودرو از طریق تلفن همراه است.

مدل کسب و کار

کسب و کار ما  از مثلث جریان تجاری  با رویکرد هزینه محور ، ارزش محور  ، جامعه محور به طور توأمان در بیزینس خود استفاده کرده. یعنی هم سعی در ارائه ارزش به مشتریان داشته (نظیرامنیت، سرعت و …) و هم سعی در ارائه برترین قیمت (مخارج جابجایی کمتر ودرآمد بهتر رانندگان) و هم اینکه توجه ویژه به محیط زیست داشته باشد (با بهینه سازی سفرها ، ترافیک ، آلودگی ،مصرف سوخت ، کاهش سوانح رانندگی و … به دنبال دارد)

 

نحوه ی کار تاکسی یاب اینترنتی

باید در اپلیکیشن مبدأ و مقصد را مشخص کنید و منتظر راننده بمانید تا به شما مراجعه کند. قیمت‌گذاری توسط خود اپلیکیشن  انجام می‌شود و از بقیه روش‌های کرایه خودرو هم مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود.

یکی دیگر از مزیتها این است که مسافر و راننده درگیر چانه‌زنی و مذاکره سر قیمت نمی‌شوند. الگوریتم نرم‌افزاری، بر اساس فاکتورهای مختلفی مثل مسافت، زمان، حجم ترافیک و… مبلغ را مشخص می‌کند. پرداخت آنلاین هم که مشکل همراه داشتن وجه نقد و پول خرد را حل کرده. این‌طوری هم مسافر و هم راننده خوشحال‌تر و راضی‌تر خواهند بود.

تمام رانندگان  ملزم به استفاده از کولر خودرو در روزهای گرم هستند. در بازه‌های زمانی مختلف به مناسبت اعیاد و… می توانیم تخفیف های ویژه ای را ارائه نماییم

جذب راننده

یک مصاحبه کوتاه با رانندگان انجام میدهیم و در واقع  از رانندگان تست روانشناسی گرفته و سوء پیشینه آنها را استعلام می کنیم و مدارک اتومبیل و شخص را نیز مورد بررسی قرار میدهیم.

جذب مسافر

با استفاده از تبلیغات در فضای مجازی و حقیقی می توان به معرفی  پرداخت ولی تمرکز بر تبلیغ فرد به فرد است که با توجه ویژه به کیفیت و اقدامات تشویقی می توان مسافر را به استفاده از این سیستم ترغیب نمود.

معرفی به سازمان ها

سازمان ها به دلایل زیر  استقبال می نمایند.

  • رهگیری و نظارت بر ماموریت های کارکنان خود
  • بهینه سازی هزینه های تردد و تاکسی خود

چالش‌ها و مشکلات پیش رو

مهم‌ترین دغدغه  مثل بقیه استارت‌آپ‌ها، اعتمادسازی بین رانندگان و مسافران است که بایستی با تلاش و تبلیغات و ارائه سرویس مناسب و چشم پوشیدن از سهم خود در ماههای اول ا ین اعتماد را به دست آوریم.

چالش بعدی زیرساخت‌هایی است که تحت کنترل و اختیار ما نیست  مثل اینترنت همراه. این کسب‌وکارمبتنی بر اینترنت است و کاربر برای استفاده باید حتماً به اینترنت وای فای یا اینترنت همراه دسترسی داشته باشد. البته هم اکنون  اینترنت پرسرعت همراه در اکثر نقاط شهر، قابل‌دسترس است و در برخی مکان ها که درخواست برای تاکسی زیاد است می توانیم سرویس وای فای رایگان برای این محصول ارائه دهیم .

نوشتن و توسعه اپلیکیشن

در حال حاضر کلیه اقدامات فنی اپلیکیشن توسط تیم فنی ما صورت می پذیرد.

کاربران ما را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

مسافران و رانندگان می باشند و کار ما فقط فراهم کردن بستر برای ارائه خدمات میان این کاربران است. یعنی ارائه‌دهنده یک سرویس را به متقاضی آن متصل می‌کنیم. برای همین دو سیستم‌عامل اصلی و پرکاربرد یعنی اندروید و ios را پوشش دادیم.

پشتیبانی سرویس

گاهی ممکن است  به خاطر مشکلات شبکه و اینترنت همراه و … سیستم با خطا مواجه شود  که بایستی پشتیبانی ۲۴ ساعته داشته باشیم .

رقبا

هم اکنون دو اپلیکیشن به نام های اسنپ و تپ ۳۰ در تهران  مشغول فعالیت هستند که ممکن است بخواهند در اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ نیز بازار خود را توسعه دهند لیکن در حال حاضر  رقیب جدی در اصفهان برای اینکار وجود ندارد

مجوزهای لازم

از وزارت صنعت و معدن اتحادیه موسسات اتومبیل کرایه مجوز تحت عنوان موسسه اتومبیل کرایه با راننده به صورت رسمی اخذ شده است که صدور این مجوز پس از بررسی و تایید ارگانهای انتظامی مانند اداره اماکن و راهور ناجا صادر شده است و همچنین در حال تعامل و رایزنی  با  سازمان تاکسیرانی و شهرداری  اصفهان به منظور در پوشش دادن کلیه تاکسی های شهر اصفهان می باشیم

نحوه درخواست تاکسی توسط مشتریان

درخواست تاکسی  مشتریان می تواند از طریق اپلیکیشن موبایل باشد

 

تاکسی هوشمند

شهر هوشمند

” شهر هوشمند “مکانی ممتاز برای توسعه پایدار اقتصادی، صنعتی و … بوده که در آن به مسائلی مانند ترافیک، مصرف انرژی، آلودگی، تخریب سرزمین، بروز رسانی و بهینه‌سازی زیرساخت‌های شهری، بهبود کیفیت زندگی و … از طریق یک رویکرد نوآورانه و سیستماتیک، بر اساس ارتباط و تبادل اطلاعات با هدف بهینه‌سازی فرآیندهای مدیریت شهری پرداخته می شود .

 

 

یکی از مصادیق یا کارکردهای اینترنت اشیاء (IoT) در مفهوم شهر هوشمند(smart city) تحقق می یابد. شهر هوشمند چشم اندازی از توسعه شهری است که فناوری اطلاعات و ارتباطات را در غالب راهکارهای اینترنت اشیاء یکپارچه کرده تا روشی امن به منظور مدیریت دارایی های شهری ارائه دهد. برخی از دارایی های شهری شامل سیستم های اطلاعات ادارات منطقه ای/استانی، مدارس، کتابخانه ها، سیستم های حمل و نقل، بیمارستان ها، نیروگاه ها، شبکه های توزیع آب و مدیریت فاضلاب، رویه های اعمال قانون و دیگر خدمات اجتماعی می شود.

 

تاکسی هوشمند

 

یک شهر هوشمند باید هشت عامل/جنبه داشته باشد. حاکمیت هوشمند(smart governance)، انرژی هوشمند، ساختمان های هوشمند، سیستم حمل و نقل هوشمند، زیرساخت های هوشمند، فناوری هوشمند، بهداشت هوشمند و شهروندان هوشمند. این مفاهیم توسط دیگر نهادها و صاحبنظران نیز بیان شده است که می توان گفت جامعترین تعریف است که جنبه های مختلف این مفهوم را در بر می گیرد.

 

مسیر را زندگی کنیم

تنها تاکسی اینترنتی تحت نظارت سازمان تاکسیرانی

سریع

اسپین متعهد به رعایت سرعت مجاز در رانندگی خواهد بود و به هیچ عنوان در این راستا سلامت و آرامش مشتریان خود را به خطر نمی اندازد بلکه منظور از سرعت ، خدمات رسانی سریع ، حضور به موقع تاکسی و پرهیز از معطلی برای مسافر می باشد.

راحت

با چند کلیلک و بدون نیاز به تلفن می توانید مبدا و مقصد حرکت خود را مشخص کنید و سفارش تاکسی بدهید. هزینه سفر هم کاملا برای مشما و راننده های عزیز مشخص است و جای هیچ بحثی نیست.

ارزان

اسپین با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و بهینه سازی فرآیندهای مربوط به جابجایی مسافر و حمل و نقل ، قیمت ها را در حد چشمگیری کاهش داده است به گونه ای که رانندگان محترم هم درآمد بیشتری را کسب نمایند و بدین ترتیب هم مسافر و هم راننده راضی هستند.

امن

اسپین دارای مجوز رسمی از مراجع ذیصلاح در زمینه حمل و نقل مسافر می باشد و رانندگان اسپین نیز پس از تایید صلاحیت ، آموزشهای لازم را می بینند تا سفر خود را در کمال آرامش و امنیت

www.spintaxi.ir

تاکسی اینترنتی

امنیت سفر

تاکسی اینترنتی

امنیت سفر شما و خانواده تان اولین الویت ماست.

تاکسی اینترنتی اسپین با تمرکز برروی روش های نوین و تکنولوژی های روز دنیا می تواند مسیر سفر شما را به دقت دنبال کرده و درصورت تمایل شما می توانید مسیر سفر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

در هنگام تایید درخواست سفر شما از سمت راننده اطلاعات کلی از قبیل نام راننده، خودرو، پلاک، عکس و شماره همراه راننده را مشاهده می نمایید.

 

تاکسی اینترنتی

مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان به عنوان يك سازمان مستقل با هدف توسعه مبتني بر دانايي از طريق ايجاد مراكز رشد و پارك هاي علم و فناوري در اصفهان، قطب اقتصادي و صنعتي ايران شكل گرفته است. اين سازمان به عنوان اولين سازمان موسس مراكز رشد و پارك هاي علم و فناوري در كشور، تلاش مي كند تا با ايجاد بستري مناسب براي توسعه فعاليت شركت هاي دانش بنيان، زمينه لازم را براي تجاري سازي دستاوردهاي آن ها و جذب سرمايه گذاري هاي داخلي و خارجي فراهم آورد.

 طاها تک

شرکت فنی مهندسی داده پردازان اطلس فن آور طاها مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان پیشرو در فعالیت های شهر هوشمند در راستای تعالی و توسعه اهداف دولت الکترونیک اقدام به طراحی و پیاده سازی سامانه های هوشمند حمل و نقل شهری نموده است.

 

تاکسی اینترنتی