چالش های اوبر

در همان حالی که تاکسی اینترنتی اوبر رشد بین‌المللی را تجربه می‌کرد، اختلافات عمیق و جدی با سیستم‌های تاکسیرانی شهرها و البته دولت‌های کشورهایی که اوبر به آنها راه یافته بود چالش های اوبر را زیادتر می کرد.

در سال 2014 و در ماه آوریل، فعالیت تاکسی اینترنتی اوبر در شهر برلین از طرف دولت این کشور ممنوع شد.

اگرچه این مجموعه همچنان در سایر شهرهای آلمان بسیار فعال و جدی روندی رو به رشد را ادامه می‌داد.

در همین حال استقبال شدید مردمی از تاکسی اینترنتی اوبر همچنان تعلیق فعالیت اوبر در شهر برلین را در ابهامی رو به بهبودی قرار می داد و به نظر می‌رسید که نتیجه این پرونده هنوز به طور قطع مشخص نشده است.

در تاریخ ۱۱ ژوئن سال ۲۰۱۴ در ادامه روند چالش های اوبر ، راننده‌های تاکسی‌های شهری، شهرهای برلین، لندن، پاریس و مادرید اعتراضات گسترده‌ای علیه اوبر به راه انداختند و معتقد بودند وجود این استارتاپ در حمل و نقل شهری موجب کسادی کسب و کارشان می گردد.

با این حال اگر چه در برلین فعالیت اوبر متوقف شد و این اتفاق همچنان در سازمان های قانونی این شهر جای بحث بسیار دارد اما دیگر شهرها موفق به حذف تاکسی اینترنتی اوبر از سیستم حمل و نقل عمومی نشدند.

با این حال این مجادلات همچنان ادامه داشت و در حالی که اوبر به بزرگترین شرکت حمل و نقل اینترنتی در دنیا تبدیل می‌شد مخالفت‌ها با آن شدت بیشتری پیدا می کرد.

اوبر
اوبر

مخالفت‌ها با اوبر جدی‌تر شد

چالش های اوبر صرفا به اعتراضات گسترده راننده‌های تاکسی در چند شهر بزرگ دنیا خلاصه نمی‌شود.

سیل مخالفت‌های دولتی و شرکت های تاکسیرانی با اوبر با اقدامات قانونی چالش های اوبر را وارد فاز تازه‌تری می‌کند.

معترضان دولتی و غیر دولتی با طرح این ادعا که اوبر مالیات و یا هزینه‌های صدور پروانه پرداخت نمی‌کند ، رقابت با این سیستم حمل و نقل را در فضایی غیر منصفانه تعریف می‌کنند.

عدم پرداخت هزینه‌های صدور پروانه یا مالیات از طرف مخالفان اوبر ارتباط مستقیمی با به خطر انداختن مسافران ، رانندگانی که تعلیم ندیده‌اند و در نتیجه فاقد مجوز و بیمه هستند خواهد داشت.

این پرونده‌های حقوقی اما گاهی با شکایت‌ راننده‌های اوبر هم همراه می‌شود مبنی بر اینکه آنها اگرچه از کارمندان این سیستم هستند اما از حقوق و مزایای قانونی مطابق بر قوانین کار بی‌بهره‌اند.

به همین ترتیب است که اوبر در مسیر پیشرفت روزافزون خود مشکلات بسیاری را می‌بیند که ناخودآگاه این راه را برای آن ناهموار می‌کنند.

با این حال موج چالش های اوبر در میانه‌های سال ۲۰۱۵ شدت گرفت.

اسپانیا، کلمبیا، ایتالیا، فرانسه، دانمارک، کانادا،‌ چین و انگلستان و برخی دیگر کشورها ، اعتراضات بسیاری را علیه اوبر راه انداختند.

که در نتیجه آنها و البته اختلافات با عوامل دولتی برخی کشورها، فعالیت اوبر در اسپانیا و دو شهر هند ممنوع شد.

اگرچه یکسال بعد اوبر با قوانین جدیدتر و محدودیت‌های بیشتر دوباره به خیابان‌های مادرید بازگشت هر چند در این بازگشت سخت‌گیری‌های درباره این سرویس حمل و نقل اینترنتی بیشتر شد.

در عین حال اختلاف با دولت‌های هند، ایالات متحده و استرالیا هم بسیار جدی‌تر پیش رفت.