تاکسی یاب اینترنتی

تاکسی یاب اینترنتی

 ورود اجتناب ناپذیر فناوری به صنعت حمل و نقل و گردشگری

پیدا کردن وسیله ی حمل و نقل مناسب برای جابجایی، از جمله دشواری های بزرگ زندگی شهرنشینی امروز ماست. سال ها تنها گزینه های پیش رو برای در اختیار داشتن یک اتومبیل و راننده ی اختصاصی برای جابجایی از یک نقطه ی شهر به نقطه ی دیگر، یکی تماس با تاکسی تلفنی، و دیگری پیدا کردن تاکسی دربست بوده است. اما اگر با این دو سر و کار پیدا کرده باشید حتماً با چالش های هر یک نیز آشنا شده اید.

بار ها برای هر یک از ما پیش آمده که در تماس با تاکسی تلفنی، با پاسخ منفی اپراتور مواجه می شویم. این پاسخ منفی می تواند ناشی از کمبود اتومبیل و یا خودداری آژانس از ارسال تاکسی برای مسیر های پر ترافیک در ساعات شلوغی باشد. بدتر از آن، قول مساعد اپراتور برای ارسال تاکسی، و دقیقه هایی است که یکی پس از دیگری در انتظار تاکسی مورد نظر باید سپری شوند و خبری از آن نشود.

تاکسی دربستی چالش های بیشتری دارد. تاکسی های تلفنی با تمام بدقولی هایشان، حداقل دفتر ثابتی برای اداره ی امور جاری خود دارند که در صورت نیاز می توان برای پیگیری سرویس دهی ناقص یا هر کوتاهی دیگر از سمت سرویس دهنده به آن مراجعه کرد. از طرف دیگر نام و نشان رانندگان نیز در حالت عادی باید توسط آژانس های تاکسی تلفنی ثبت و مدیریت شود.

این در حالی است که اکثر تاکسی هایی که در سطح شهر به سوار کردن مسافر به صورت دربستی اقدام می کنند شخصی هستند و همین موضوع بار ها و بار ها باعث بروز مشکلاتی برای مسافران شده است؛ بسیاری از قربانیان سرقت و آزار، به همین طریق به دام افتاده اند. گذشته از مخاطرات امنیتی، هزینه ی تاکسی های دربستی سطح شهر معمولاً با سوء استفاده ی رانندگان آنها از کمبود تاکسی در ساعات شلوغی سر به فلک می کشد.

هر دو گزینه ی بالا از لحاظ دسترسی نیز در بخش هایی از شهر متمرکز و در نتیجه در بخش های دیگر دور از دسترس هستند. بسیاری از مواقع هیچ کدام از ما نه به شماره ی تاکسی تلفنی محلی که در آن قرار داریم دسترسی داریم و نه به تاکسی خطی یا دربستی.

موضوع طرح ، پلتفرم آنلاین تاکسی یاب است که دنیای کسب و کار نقل و انتقال مسافر با خودرو را دستخوش انقلاب کرده اند. شیوه ی کار به بیان ساده این است که برای درخواست تاکسی، هرکجا و در هر زمان می توان از یک اپلیکشین موبایل کمک گرفت که رابط شما و راننده است. آینده نگر های حوزه ی فناوری و حتی خود تاکسی دارانی که از محیط اطرافشان آگاهی بهتری دارند این حقیقت را به خوبی درک کرده اند که اپلیکیشن های آنلاین ارائه دهنده ی خدمات تاکسیرانی، در نهایت کسب و کار نسبتاً ناکارآمد تاکسی های دربستی و تلفنی فعلی را منقرض خواهند کرد.

پلتفرم مذکور همین حالا نیز بخش بزرگی از بازار کسب و کار تاکسی های سنتی را به خود اختصاص داده اند و علاوه بر آن، اقیانوس آبی مشتریان تازه ی خود که علاقه ای به استفاده از گزینه های سنتی نداشته اند را نیز به وجود آورده اند. کسب و کار های سنتی تاکسیرانی سال هاست مسافران موبایل به دست را از نقطه ای به نقطه ی دیگر شهر می رسانند اما به طرزی باورنکردنی از پتانسیلی که همین موبایل می تواند برای ارتقای سطح کیفی و کمی کسب و کارشان داشته باشد غافل مانده اند. ظاهراً همین غفلت برای باختن بازار خود به رقبای تازه وارد و مجهز به فناوری کافی است.

روندی که در نهایت جای پایش در کشور ما نیز سفت خواهد شد

برای بیشتر ما این اتفاق افتاده است که در جایی از شهر گیر افتاده‌ایم که نه تاکسی خطی می‌توانیم پیدا کنیم و نه دسترسی به آژانس داریم. تاکسی یاب های اینترنتی  با کمک فناوری برای حل این مشکل آمده اند، اپلیکیشنی پرطرفدار در مارکت‌ها و اپ‌استورهای مختلف. وظیفه اپلیکیشن رهتاک فراهم کردن سرویس درخواست خودرو از طریق تلفن همراه است.

مدل کسب و کار

کسب و کار ما  از مثلث جریان تجاری  با رویکرد هزینه محور ، ارزش محور  ، جامعه محور به طور توأمان در بیزینس خود استفاده کرده. یعنی هم سعی در ارائه ارزش به مشتریان داشته (نظیرامنیت، سرعت و …) و هم سعی در ارائه برترین قیمت (مخارج جابجایی کمتر ودرآمد بهتر رانندگان) و هم اینکه توجه ویژه به محیط زیست داشته باشد (با بهینه سازی سفرها ، ترافیک ، آلودگی ،مصرف سوخت ، کاهش سوانح رانندگی و … به دنبال دارد)

 

نحوه ی کار تاکسی یاب اینترنتی

باید در اپلیکیشن مبدأ و مقصد را مشخص کنید و منتظر راننده بمانید تا به شما مراجعه کند. قیمت‌گذاری توسط خود اپلیکیشن  انجام می‌شود و از بقیه روش‌های کرایه خودرو هم مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود.

یکی دیگر از مزیتها این است که مسافر و راننده درگیر چانه‌زنی و مذاکره سر قیمت نمی‌شوند. الگوریتم نرم‌افزاری، بر اساس فاکتورهای مختلفی مثل مسافت، زمان، حجم ترافیک و… مبلغ را مشخص می‌کند. پرداخت آنلاین هم که مشکل همراه داشتن وجه نقد و پول خرد را حل کرده. این‌طوری هم مسافر و هم راننده خوشحال‌تر و راضی‌تر خواهند بود.

تمام رانندگان  ملزم به استفاده از کولر خودرو در روزهای گرم هستند. در بازه‌های زمانی مختلف به مناسبت اعیاد و… می توانیم تخفیف های ویژه ای را ارائه نماییم

جذب راننده

یک مصاحبه کوتاه با رانندگان انجام میدهیم و در واقع  از رانندگان تست روانشناسی گرفته و سوء پیشینه آنها را استعلام می کنیم و مدارک اتومبیل و شخص را نیز مورد بررسی قرار میدهیم.

جذب مسافر

با استفاده از تبلیغات در فضای مجازی و حقیقی می توان به معرفی  پرداخت ولی تمرکز بر تبلیغ فرد به فرد است که با توجه ویژه به کیفیت و اقدامات تشویقی می توان مسافر را به استفاده از این سیستم ترغیب نمود.

معرفی به سازمان ها

سازمان ها به دلایل زیر  استقبال می نمایند.

  • رهگیری و نظارت بر ماموریت های کارکنان خود
  • بهینه سازی هزینه های تردد و تاکسی خود

چالش‌ها و مشکلات پیش رو

مهم‌ترین دغدغه  مثل بقیه استارت‌آپ‌ها، اعتمادسازی بین رانندگان و مسافران است که بایستی با تلاش و تبلیغات و ارائه سرویس مناسب و چشم پوشیدن از سهم خود در ماههای اول ا ین اعتماد را به دست آوریم.

چالش بعدی زیرساخت‌هایی است که تحت کنترل و اختیار ما نیست  مثل اینترنت همراه. این کسب‌وکارمبتنی بر اینترنت است و کاربر برای استفاده باید حتماً به اینترنت وای فای یا اینترنت همراه دسترسی داشته باشد. البته هم اکنون  اینترنت پرسرعت همراه در اکثر نقاط شهر، قابل‌دسترس است و در برخی مکان ها که درخواست برای تاکسی زیاد است می توانیم سرویس وای فای رایگان برای این محصول ارائه دهیم .

نوشتن و توسعه اپلیکیشن

در حال حاضر کلیه اقدامات فنی اپلیکیشن توسط تیم فنی ما صورت می پذیرد.

کاربران ما را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

مسافران و رانندگان می باشند و کار ما فقط فراهم کردن بستر برای ارائه خدمات میان این کاربران است. یعنی ارائه‌دهنده یک سرویس را به متقاضی آن متصل می‌کنیم. برای همین دو سیستم‌عامل اصلی و پرکاربرد یعنی اندروید و ios را پوشش دادیم.

پشتیبانی سرویس

گاهی ممکن است  به خاطر مشکلات شبکه و اینترنت همراه و … سیستم با خطا مواجه شود  که بایستی پشتیبانی ۲۴ ساعته داشته باشیم .

رقبا

هم اکنون دو اپلیکیشن به نام های اسنپ و تپ ۳۰ در تهران  مشغول فعالیت هستند که ممکن است بخواهند در اصفهان و دیگر شهرهای بزرگ نیز بازار خود را توسعه دهند لیکن در حال حاضر  رقیب جدی در اصفهان برای اینکار وجود ندارد

مجوزهای لازم

از وزارت صنعت و معدن اتحادیه موسسات اتومبیل کرایه مجوز تحت عنوان موسسه اتومبیل کرایه با راننده به صورت رسمی اخذ شده است که صدور این مجوز پس از بررسی و تایید ارگانهای انتظامی مانند اداره اماکن و راهور ناجا صادر شده است و همچنین در حال تعامل و رایزنی  با  سازمان تاکسیرانی و شهرداری  اصفهان به منظور در پوشش دادن کلیه تاکسی های شهر اصفهان می باشیم

نحوه درخواست تاکسی توسط مشتریان

درخواست تاکسی  مشتریان می تواند از طریق اپلیکیشن موبایل باشد

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*