اپلیکیشن کرایه دوچرخه

کرایه دوچرخه

 

اپکیشن کرایه دوچرخه

مقدمه: در سالیان گذشته، به علت گسترش شهرها و افزایش شهرنشینی، حمل و نقل موتوری مورد استفاده شهروندان در ابعاد گسترده گردیده است. این امر گرچه دارای نکات مثبتی در ابتدا بود ، اما در حال حاضر مشکلات و عوارض زیست محیطی بسیاری برای ساکنین محیط های شهری ایجاد نموده است. امروزه دولت مردان با ارائه انواع راهکارها، سعی در کاهش استفاده از وسایل موتوری هستند. از جمله بهترین و عملیاتی ترین پیشنهادی که در شهرهای بزرگ دنیا در حال حاضر در حل اجرا می باشد ، استفاده از ناوگان دوچرخه به صورت گسترده با استفاده از بستر اینترنت در مناطق مختلف شهر است. از مهم ترین دلایل رویکرد مثبت دولت ها نسبت به این امر می توان به مواردی از جمله به صفر رسیدن آلودگی هوا و آلودگی صوتی، سرمایه گذاری بسیار کم در بخش پیاده سازی در مقایسه با موارد دیگر، ایجاد تحرک و شادابی  در اقشار مردم و … اشاره نمود.                                                                                                                                           

این سامانه این امکان را برای شهروندان به وجود می آورد تا بتوانند در مقرهای از پیش تعیین شده ، دوچرخه را بدون نیاز به رابط انسانی کرایه و استفاده نمایند. در بخش نرم افزاری ، اپلیکیشنی تحت وب جهت استفاده کاربر وجود خواهد داشت که این امکان را برای شهروندان به وجود می آورد تا در سامانه ثبت نام کرده و از طریق نام کاربری وارد شده و دوچرخه مد نظر خود را ثبت نمایند و از طریق سیستم خودکار قفل شونده تحویل گیرند. سپس پایگاه داده سامانه به صورت خودکار به روزرسانی شده و مواردی از قبیل وضعیت دوچرخه ، موقعیت مکانی و در دسترس بودن آن در مقرها ، به صورت بلادرنگ ( real time ) ، برای کاربر و مدیریت ( admin ) نمایش داده می شود. سطح دسترسی انواع کاربران به سامانه دارای طبقه بندی است که امکان رسیدگی و مدیریت بهتر دوچرخه و سامانه را به ارمغان می آورد . انواع کاربران پیش بینی شده عبارتند از : مدیریت ( admin ) ، تعمیرکار  ( maintenance worker ) ، چک و نگهداری و کاربر معمولی. در بخش دوچرخه ، پیش بینی یک رک مخصوص در قسمت جلو یا عقب وسیله نقلیه شده است که دارای بخش های مختلفی از جمله گیرنده ماهواره ای ، لینک ارتباطی و سامانه قفل شونده خودکار می باشد که طراحی این رک به صورت ضد سرقت پیش بینی شده است و در صورت هرگونه تداخل در عملکرد ، سریعا مرکز داده و مدیریت را مطلع می سازد.

   کاربرد مهم و تازه تعریف شده در این پروژه :

مطابق آمار سازمان محیط زیست کشور در سالیان گذشته ، میزان آلودگی هوایی و به خصوص صوتی موتورسیکلت ها در پایتخت کشورمان بسیار بالاتر از معیارهای استانداردهای جهانی است و وجود موتورسیکلت های دودزا باعث تشدید این امر می شود. به همین علت پیشنهاداتی در جهت کاهش استفاده از آنها در حمل و نقل عمومی مطرح گردیده است .براساس نیاز بیان شده ، تیم نرم افزاری پیشنهاد استفاده از دوچرخه ها به عنوان وسیله نقلیه جهت استفاده پیک های شهری با مسافت پیمایشی کوتاه را نموده است. در این طرح، پیک های موتوری  مطابق تقسیم بندی های محیطی کوچک قادر به انجام فعالیت و تحویل مرسوله های پستی و موارد دیگر با ابعاد مشخص خواهند بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*