مدت‌هاست که که واژه‌های امضای الکترونیک را در فضای خبری می‌شنویم و هر روز خبر از پیشرفت آن به گوش می‌رسد. با گسترش علم دیجیتال و فناوری اطلاعات همواره شاهد تحول چشمگیری در بازارهای دیجیتالی هستیم. به گونه‌ای که تا جایی که امکان دارد تمامی فعالیت‌های کاغذی و سنتی امروزه به صورت دیجیتالی انجام می‌شود. امضای الکترونیک نیز یکی از آنهاست. در این مقاله سعی داریم با مفهوم امضای الکترونیک و دلایل نیاز به چنین تکنولوژی آشنا شویم.

همه چیز در مورد امضای الکترونیک

امضای الکترونیک به چه معنا است؟

امضای الکترونیک در واقع با استفاده از داده‌های رایانه‌ای هویت فرد را تایید می‌کند، یعنی یک روند رایانه‌ای برای تایید اسناد. مرسوم‌ترین این روش‌ها امضای دیجیتال است که بر پایه رمزنگاری و با استفاده از کلید‌های عمومی و خصوصی انجام می‌گیرد، به این گونه که هر شخص کلید منحصر به فرد خود را دارد که در واقع الگوریتمی از رمز است که می‌تواند با آن اسناد را تایید نماید، در کشور ما تلاش‌هایی در این زمینه انجام گرفته است از جمله کارت‌های ملی هوشمند که امضای دیجیتال افراد را در خود دارد، اما متاسفانه هنوز به کارگیری این روند انجام نشده‌ است و هنوز روش‌های سنتی در این بین مرسوم است. امضای دیجیتال راهی است به سوی دروازه‌های شهر هوشمند که در آینده نزدیک می‌توان شاهد بگارگیری آن باشیم و چه بسا شرکت‌ها نیز بهتر است به سمت استفاده و توسعه این فناوری حرکت نمایند.

چرا به امضای الکترونیک نیاز داریم؟

اگر بخواهیم اهمیت وجود امضای الکترونیک را بهتر درک کنیم، شاید بهتر باشد که از یک مثال شروع کنیم. زندگی‌ ما بر پایه انتقال اطلاعات از شخصی به شخص دیگر پایه‌گذاری شده است. فرض کنید شما اطلاعاتی دارید که باید به دیگری انتقال دهید. شما این اطلاعات را بر روی کاغذ نوشته و توسط واسط‌هایی می‌خواهید این کاغذ را به شخص مذکور برسانید. این انتقال اطلاعات اصلا از امنیت کافی برخوردا نیستند. واسط‌ها به راحتی میتوانند کلیه اطلاعات درج شده در این کاغذ را مشاهده و تغییر دهند. رشد تکنولوژی و حضور در دنیای دیجیتالی پاسخی برای چنین مشکلاتی است. شما به امضای الکترونیک نیاز دارید تا امنیت را برای کلیه فعالیت‌های خود تامین کنید و تا جایی که می‌شود از کلاهبرداری‌ها و سواستفاده‌های یسیاری جلوگیری کنید!

بر اساس پیش‌بینی‌هایی که تاکنون انجام شده است، تا 5 سال آینده ما شاهد رشد 30 درصدی امضای الکترونیکی به صورت سالانه در کشور هستیم.

مزایای داشتن امضای الکترونیک چیست؟

امضای الکترونیک همچون دیگر پدیده‌های نوظهور مزایای فوق‌العاده‌ای را به همراه داشته است که امروزه مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. اگر بخواهیم به مهم‌ترین مزایای آن اشاره‌ای داشته باشیم، میتوانیم به مواردی از جمله:

  1. شفاف‌سازی بهتر: برای انجام کارهای اداری چون وام گرفتن همانطور که می‌دانید گاهی آنقدر کاغذبازی‌ها پیچیده می‌شود که شما اصلا نمی‌دانید در کدام مرحله از این فرایند هستید. وجود امضای الکترونیک کمک می‌کند که هم شما به عنوان مشتری و ارباب رجوع از مراحل کاری آگاه باشید و هم کارفرماها از ابهامات زیادی نجات پیدا کنند.
  2. ارتقا امنیت: اطلاعات موجود بر روی کاغذ به راحتی قابل سرقت و ربوده شدن است. گاهی امضاهایی که در پایین برگه‌ها می‌زنند جعلی است و مشکلات فراوانی را برای شخصی که از وی سواستفاده شده، پدید می‌آورد. مشکلاتی که امروزه با حضور امضای الکترونیکی به حداقل مقدار ممکن رسیده‌است.
  3. صرفه‌جویی در زمان و هزینه: زمان و وقت این روزها از اهمیت ویژه‌ای برای اشخاص برخوردار شده‌است. حضور تکنولوژی و دیجیتالی کردن فعالیت‌ها سهم مهمی را در صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها ایفا کرده است.
  4. تولید ثروت: استفاده از امضای الکترونیکی باعث می‌شود که دیگر از کاغذبازی‌ها و پرینت‌های مجدد بسیاری جلوگیری شود و این یعنی کاهش هزینه‌های مالی. صرقه جویی و کاهش این هزینه گام بزرگی را در تولید ثروت بیشتر برمی‌دارد.
  5. افزایش رضایتمندی مشتریان: این روزها وجود امضای الکترونیک در سازمانها سهم بزرگی را در کسب رضایت مشتریان به خود اختصاص داده است. فاکتوری که دستاوردی مهم برای هر سازمان و موسسه بزرگی محسوب می‌شود.

اشاره کرد.

امضای الکترونیک در یک نگاه

انواع امضای الکترونیکی

برای دریافت امضای الکترونیک روش‌های گوناگونی وجود دارد. شما می‌توانید یکی از این روش‌ها را انتخاب کرده و امضای الکترونیکی‌ای را برای خود اختصاص دهید. البته این را هم بدانید که تمامی این روش‌ها از نظر ساختار و میزان امنیت با یکدیگر تفاوت جدی دارند.

امضای دیجیتال

این نوع امضا از مهم‌ترین و امن‌ترین امضاهای الکترونیکی محسوب می‌شود که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای ایجاد این امضا از یک سری الگوریتم‌های رمزنگاری و توابع هش استفاده می‌کنند که توضیح آن خارج از بحث ماست.

امضای بیت مپ

در این نوع امضا هر فردی ابتدا امضای خود را بر روی کاغذ میزند. پس از آن اسکنی از این کاغذ گرفته می‌شود که فرد در شرایط ضروری می‌تواند از آن استفاده کند.

امضای گذرواژه

در این نوع امضا، یک گذرواژه‌ای که نشان از هویت شخص باشد در انتهای اسناد گرفته می‌شود. این نوع امضا از امنیت خیلی کمی برخوردار است.

امضای قلم نوری

در این نوع امضا فرد با استفاده از قلم نوری بر روی صفحه دیجیتالی امضا می‌کند. این امضا بر روی مانتور نمایش و ثبت می‌گردد و از امنیت مناسبی برخوردار نمی‌باشد.

قانون امضای الکترونیکی

بر اساس ماده 7 قانون تجارت اکترونیکی، هر کجا که قانون امضایی را بخواهد، وجود همان امضای الکترونیک کافیست. یعنی دیگر نیازی نیست فردی به صورتی دستی و بر روی کاعذ امضای خود را ارائه دهد. البته قانون هم به خوبی می‌داند که چنین امضایی نیاز به بسترها و زیرساخت‌های دارد که تا زمانی که مهیا نشود، قابل استفاده نمی‌باشد. بنابراین اگز زمینه ای برای ایجاد این امضا وجود نداشته باشد،قانون هم صحت آن را قبول نخواهد داشت.

امضای الکترونیک توکن

توکن، ابزاری برای رمزنگاری و حفظ کلید اصلی اسلاعات شخصی است که برای امضای الکترونیکی و رمزگشایی آن استفاده می‌شود. وقتی از توکن برای ایجاد امضاهای الکترونیکی استفاده می‌شود، دیگر حتی اگر این اطلاعات در بستر و شبکه‌های ناامنی هم قرار بگیرد، دیگر جای نگرانی‌ای وجود ندارد. در این نوع رمزنگاری از تکنولوژی‌های استفاده می‌گردد که در برابر تهدیدات و حملات هکرها مصون می‌ماند.

سخن آخر

با گسترش تکنولوژی و خدمات دولت الکترونیک طبیعی است که حریم خصوصی و اطلاعات کاربران در بستر اینترنت با خطری جدی روبرو باشد. برای حل این مشکلات الگورینم‌های بسیاری جهت روبرویی با این تهدیدات تحت عنوان الگوریتم‌های رمزنگاری طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند. الگوریتم‌هایی که در صنعت امضای الکترونیک نیز از اهمیت ویژه‌ای برخودار است و برای همین این نوع امضا رکنی اساسی و مهم در سازمانها و شرکت‌های بزرگ محسوب می‌شود.

0/5 ( 0 نظر )