اینترنت اشیا مقوله‌ایست که تحولی بزرگ در دنیای فناوری ایجاد کرد. اگر چه این مقوله برای بسیاری از افراد نام‌آشناست و اطلاعات کافی در این زمینه دارند، اما تعداد زیادی هستند که این مفهوم برایشان کاملا مبهم است و شناخت خوبی در این زمینه ندارند. ما در این مقاله سعی می‌کنیم به بیان شفافی از تکنولوژی اینترنت اشیا یا همان IOT  بپردازیم.

همه چیز در مورد اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا IOT چیست؟

اینترنت اشیا یکی از تازه‌های جهان ماست، حالا می‌توان در همه‌ی وسایلمان به اینترنت سلام کنیم! وسایلی که هوشمند عمل می‌کنند، خانه‌ای که فقط یک خانه معمولی نیست و حالا قدرت تصمیم‌گیری دارد؛ اینترنت اشیا راهی است برای هوشمندسازی وسایلی که به صورت سنتی از آنان بهره‌مند می‌شویم، برای مثال خانه‌ای که چراغ‌هایش به صورت هوشمند در ساعات خاص روشن می‌شود و یا به صورت دستی توسط شما می‌تواند کنترل گردد، اینترنت اشیا به مفهومی که آن را میشناسیم، راهی است برای ورود به دنیایی با رفاه بیشتر که در آن کنترل همه چیز با فشردن یک کلید ممکن است. اینترنت اشیا در خانه دوم ما، یعنی شهر ما نیز کاربرد دارد، هوشمندسازی شهری یکی از اهداف دولت‌هاست چرا که به صورت مستقیم رفاه شهروندان را در پی دارد.هوشمندسازی شهری یکی از مسیرهای توسعه‌ای شهری است که اگر به خوبی به آن توجه شود می‌تواند تاثیر به سزایی در رضایت‌مندی شهروندان داشته باشد.

در واقع هدف از اینترنت اشیا این است که سیستم‌ها و ابزارها از طریق یک شبکه به یکدیگر متصل گردند و به تبادل اطلاعات بپردازند. اینگونه انجام امور بسیاری آسان می‌شود.

کاربردهای اینترنت اشیا

اینترنت اشیا از اهمیت ویژه‌ای در دنیای امروزه برخوردار شده است و در دل مفاهیم بسیاری جای پیدا کرده‌است. این تکنولوژی از کاربردهای فراوانی برخوردار است که در صنعت‌های گوناگون جهت سهولت انجام کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی این فناوری را این روزها می‌توان در خانه و ساختمان‌های هوشمند، هوشمندسازی شهرها، خودرو و پارکینگ‌های هوشمند به وفور می‌توانید ببینید. از دیگر کاربردهای آن میتوان به استفاده از IOT در علوم پزشکی، GPS وکارخانه‌های صنعتی اشاره کرد. در ادامه با برخی از این‌ موارد آشنا می‌شویم. هر روز که از خواب بیدار می‌شویم این نوع فناوری دستخوش تحولات زیادی شده‌است و بالطبع در زندگی جوامع تاثیر بسزایی دارد. حال باید دید با گذشت زمان زندگی ما با توجه به تاثیر IOT چگونه متحول می‌شود؟ آیا این تحول در نهایت به نفع ما خواهد بود؟

کاربرد اینترنت اشیا در علوم پزشکی

با به کارگیری این تکنولوژی در علوم پزشکی باعث می‌شود تمامی دستگاه‌های موجود در مراکز بهداشت و سلامت چون بیمارستان‌ها، مطب‌ها و درمانگاه‌ها به وای‌فای متصل گردند و اینگونه تمامی اطلاعاتی که در هر یک از سیستم‌ها به صورت کاملا جداگانه ذخیره شده‌اند، از طریق دیگر سیستم‌ها قابل دسترسی و ویرایش باشد تا در مواقع ضروری کلیه پرونده بیماران مورد بررسی قرار گیرد. خوشبختانه اینترنت اشیا در ایران در چند سال اخیر مورد توجه ویژه‌ای از جانب مسئولین حوزه پزشکی قرار گرفته‌است.

کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل هوشمند

استفاده از IOT در حمل و نقل هوشمند فواید بسیاری را برای این صنعت به همراه داشته است. در این سامانه تمامی  سیستم‌های سازمان‌ها و ارگانهای مختلف شبکه می‌شوند و اطلاعات را بین یکدیگر تبادل می‌کنند. به عنوان مثال بارها شنیده‌ایم که رانندگان از طریق اپلیکیشن تاکسی اینترنتی که در اختیار دارند به خوبی از مسیرهای کم‌ترافیک و پرترافیک در طول روز آگاهی دارند. اما آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که آنها این اطلاعات را از کجا بدست می‌آورند؟ این مثالی از کاربرد اینترنت اشیا در سیستم‌های حمل و نقل هوشمند است. از دیگرکاربردهای آن در سنسورهایی است که در خودروها و ناوگانها تعبیه می‌شود تا همیشه از سلامتی خودروهای خود باخبر باشند و در صورت بروز مشکل هر چه سریعتر در صدد رفع آن برآیند.

کاربرد اینترنت اشیا در خانه‌های هوشمند

خانه‌ای را هوشمند گویند که در آن تمامی وسایل داخل منزل و خانه به یکدیگر متصل شوند. این ارتباط از طریق بکارگیری IOT در خانه‌ها میسر می‌شود. فرض کنید در فصل تابستان به بیرون از منزل رفته‌اید ولی آنقدر عجله داشته‌اید که متوجه خاموش کردن کولر در خانه خود نشده‌اید. اگر خانه شما هوشمند باشد شما به راحتی می‌توانید تنها با فشردن دکمه ریموتی که در اختیار دارید، کولر منزل خود را از راه دور خاموش کنید و به کارهای خود در بیرون از منزل بدون هیچ دغدغه‌ای ادامه دهید. آیا این همان زندگی ایده‌آلی نیست که افراد بسیاری به دنبال آن هستند؟

بهتر است بخوانید: خانه هوشمند چیست؟

اینترنت اشیا

اینتریت اشیا یا IOT در شهر هوشمند

حضور IOT در شهرها مسئله بسیار مهمی است که جهت هوشمندسازی هر چه بیشتر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای یک شهر هوشمند باید اینترنت اشیا در مسائل و صنعت های زیادی نفوذ کند. صنعت‌هایی از جمله: سلامت، ساختمانها، پارکینگ‌ها،ادارات، مخابرات، حمل و نقل، بانکها، مدارس و مراکز آموزشی. هر چقدر که یک شهر درصد بیشتری ار این تکنولوژی را در صنعت‌های خود به کار گیرد، شرایط ایده‌آل‌تری را برای شهروندان خود فراهم می‌کند. امری که در ارتقا کیفیت زندگی شهرنشینان بسیار اهمیت دارد.

در مورد شهر هوشمند بیشتر بدانیم!

مزایا و معایب اینترنت اشیا

این مقوله هم همانند بسیاری از موضوعات هیچ‌گاه از شرایط ایده‌آلی برخوردار نیست. بالاخره در کنار مزایایی گه برای دنیا ایجاد کرده‌است، نیز معایبی را به همراه دارد. اگر بخواهیم به اصلی‌ترین موارد از مزایای اینترنت اشیا و معایب IOT صحبت کنیم می‌توانیم به مزایای چون:

  1. ایجاد اشتغال در سطح کشوری
  2. رشد و پیشرفت کشوری
  3. ارتقا مهارت‌های فردی
  4. صرفه‌جویی در زمان و هزینه

و معایبی چون:

  1. امنیت اطلاعات
  2. از بین رفتن برخی از شغلهای مهم
  3. سازگاری با انواع زیرساخت‌ها
  4. وابستگی بسیار به فناوری و اینترنت

چالش‌های IOT

چند سالی است که از زمان پیدایش اینترنت اشیا می‌گذرد. این تکنولوژی از همان ابتدای پیدایش خود با چالش‌های زیادی روبرو بود. اما دو چالشی که از آن زمان تا کنون همواره متوجه IOT بوده‌است، مسئله تامین تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و امنیت اینترنت اشیا می‌باشد. بالاخره هر سازمان یا مراکزی که برای توسعه‌ی خود از اینترنت اشیا استفاده می‌کنند، باید از اینکه اطلاعاتشان توسط هیچ‌کسی هک نمی‌شود، اطمینان پیدا کنند. مسئله‌ای که هنوز هم جای کار بسیاری را برای این نوع فناوری به جا گذاشته‌است. همانطور که می‌دانیم اطلاعات در این حوزه بر بستر اینترنت قرار می‌گیرد و احتمال دست‌یابی و نفوذ به حریم شخصی دیگران محتمل‌تر شده‌است. در این راستا تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر دیگری چون بلاکچین را نیز همراه IOT کرده‌اند که با گذشت زمان شاهد رشد چشمگیری در زمینه امنیت IOT بوده‌ایم.

آینده IOT

بر اساس آمارها و گزارشات بدست آمده تاکنون 10 میلیارد شی در دنیا وجود دارند که در بستر اینترنت به یکدیگر متصل شده‌اند و همچنین بر اساس برآوردهایی که تاکنون پیش‌بینی شده است، می‌گویند این تعداد اشیا تا سال 2025 میلادی به 50  میلیارد افزایش خواهد داشت. اگر رشد اینترنت اشیا با همین سرعت ادامه پیدا کند، به زودی تمامی صنایع را درگیر خود خواهد کرد که برای ادامه حیات کسب و کار خود حتما باید استفاده از اینترنت اشیا را در سازمان خود جدی بگیرند و تمامی تلاش خود را برای بهره‌مندی از آن انجام دهند. اگر تاکنون هنوز مفهوم صحیحی از این تکنولوژی را درک نکرده‌اید باید بگوییم که اینگونه است که زمانی در جهان آنقدر فراگیر می‌شود که شما با استفاده از آن می‌توانید هر کار غیرممکنی را ممکن کنید. نظر شما در مورد اینترنت اشیا چیست؟ آیا تحول بزرگی را در آینده‌اینزدیک برای تمام جهان ایجاد می‌کند؟!

در مورد فناوری اینترنت اشیا بیشتر بدانید!

 

3/5 ( 1 نظر )