تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر یکی از معضلاتی بود که اوبر از قبل تا بدو شروع فعالیتش با آن دست و پنجه نرم می‌کرد. تهدیداتی که گاهی طوفانی در تیم اوبر ایجاد می‌کرد وسعی در مختل کردن فعالیت آنها داشت. در این مقاله به بررسی تهدیدهایی که گریبان‌گیر اوبر بود و هست و اینکه چه چیزی باعث شد، اوبر تمامی این تهدیدات را پشت سر بگذارد و به جایگاه محبوب فعلی برسد، می‌پردازیم. اوبر هم همانند دیگر استارتاپ‌ها داستانی زیبا و شنیدنی دارد.  چالش‌ها‌ی اوبر و درسرهایی که پشت سر گذاشت تا روزهایی که سرشار از موفقیت و شادمانی بود!

همه چیز در مورد تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر

چه عواملی سبب پیدایش تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر شد؟

آنچه که زمینه ایجاد انواع تهدیدها را برای تاکسی اینترنتی اوبر فراهم می‌کرد، ضرری بود که این سامانه بر تاکسی‌های شهری و آزانس‌ها و بسیاری از نهادهای دولتی وارد می‌کرد. اوبر به دلیل خدمات و تسهیلات ویژه‌ای که در اختیار کاربران خود قرار می‌داد، سبب می‌شد سفری ایده‌آل و مقرون به صرفه را برای مسافرانش رقم بزند و همین‌ها باعث جذب علاقه‌مندان زیادی به اوبر شد. تمایل افراد به استفاه از اوبر به مرور میزان درآمد و هزینه تاکسی‌های شهری و آزانس‌ها رو به حداقل مقدار ممکن رساند. تا جایی که آنها برای رقابت با اوبر مجبور به کاهش هزینه‌های سفرهای خود شدند ولی نه تنها جوابی از این رقابت نگرفتند بلکه ضرر زیادی بابت این کار تحمیل شدند. از طرفی هم نهادهای دولتی با اعمال قوانین مختلف سعی در محدود کردن فعالیت‌های اوبر داشتند ولی اوبر در بسیاری از موراد خود را ملزم به رعایت آنها نمی‌دانست و این خشم دولتیان را برانگیخته می‌کرد.

 

محبوبیت تاکسی اینترنتی اوبر و شکست تهدیدها

با وجود انواع تهدیدهایی که در مقابل اوبر ظاهر می‌شد اما عواملی وجود داشت که همچون سپر مانع آن می‌شد که اوبر مغلوب این تهدیدها شود. اما این عوامل چیست؟ قبل از آنکه به بررسی آنها بپردازیم بیایید به چندین سال قبل که خبری از اینترنت و تاکسی‌های آنلاین نبود برگردیم. زمانی که برای رفتن به جلسه یا کلاسی زمان کافی نداشتیم و در آنلحظه هیچ وسیله و تاکسی‌ای پیدا نمی‌شد که ما را به مقصد برساند. یا روزهایی که هوا بارانی و یا برفی بود و ما برای پیدا کردن یک تاکسی که بتوانیم خود را به خانه خود برسانیم کلافه می‌شدیم. مشکلاتی ازین قبل زمینه پیدایش و نیاز جدی به برنامه‌هایی چون اوبر را فرام می‌کرد. اوبر با بررسی و ایجاد انواع امکانات برنامه‌ای را ارائه داد که بخش بزرگی از نیازهای کشور در حمل و نقل را پوشش میداد. دیگر مردم می‌توانستند در هر زمان و مکانی که هستند درخواست تاکسی انلاین دهند و در مسیری با ترافیک کمتر حرکت کنند و به مقصد برسند.

از طرفی شرکت اوبر در زمینه ایجاد اشتغال هم سهم مهمی را در کشور ایفا کرد. همانطورکه شما در هر تاکسی اینترنتی در هر جای دنیا می‌بینید هر فردی که دارای ماشین شخصی است پس از ثبت‌نام می‌توانست به عنوان راننده در سامانه تاکسی اینترنتی فعالیت کند و کسب درآمد کند. همچنین علاوه بر کسب درآمد از طرح‌های تشویقی بسیاری میتوانست برخوردار شود. طرح‌هایی چون انتخاب میزان ساعت کاری بر اساس انتخاب خود راننده، معرفی راننده و کسب جایزه از جمله امکانات ویژه‌ای بود که اوبر در اختیار رانندگان خود قرار می‌داد. پس طبیعی است که افراد بسیاری پس از اگاهی ازین طرح‌ها تمایل به کار کردن در اوبر را داشته باشند

اینگونه بود که رفته رفته بر طرفداران اوبر افزوده می‌شد. استقبال شدید کاربران از اوبر عاملی اصلی و مهم در جلوگیری از تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر محسوب می‌شد. البته از اهمیت وجود اینترنت در زندگی روزمره این روزها هم نمی‌توان قافل شد. اصلا در ابتدا این اینترنت بود که باعث شد افراد به استفاده از اپلیکیشن‌های آنلاینی چون تاکسی اینترنتی اوبر مایل و علاقه نشان دهند. همین تمایل و استقبال شدید کاربران از اپلیکیشن تاکسی اینترنتی اوبر عاملی مهم واصلی در جلوگیری از انواع تهدیدات به حساب می‌آمد.

تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر چه بود؟

 

جنگ و جدال‌های تاکسی اینترنتی اوبر

برای کمپانی موفقی چون اوبر بدون شک داشتن جنگ و جدال آنقدرها هم عجیب نیست. آنها بدون شک می‌دانستند پس از شروع و گسترش تاکسی اینترنتی خود در داخل و خارج از کشور تحت فشارها و جنگ و جدال‌های فراوانی قرار می‌گیرند. بنابریان از ابتدا استراتژی صحیحی برای مقابله با این تهدیدها داشتند. اوبر در جلسات و مناقصه‌هایی که برای دفاع از برنامه خود برگزار می‌شد، همواره تلاش می‌کرد قانونی بودن فعالیتش را برای کسانی که بر غیرقانونی بودنش اصرار داشتند، توجیه کند. او پس از جلسات توجیهی فراوانی سرانجام توانست فعالیتش را نه تنها در کالیفرنیا بلکه در دیگر شهرهای جهانی نیز گسترش دهد. البته هستند شهرهایی که فعالیت اوبر را در محدوده خود متوقف کرده‌اند و هنوز اوبر موفق به جلب رضایت آنها نشده است.

سال 2017 را می‌توان پر تنش‌ترین سال برای اوبر دانست. سالی که ترامپ قانونی مبنی بر جلوگیری از ورود اتباع 7 کشور را در آمریکا وضع کرد. این وضعیت پیش آمده سبب ریزش بسیاری ازکاربران اوبر شد و اوبر در سراشیبی شدیدی در آنسال قرار گرفت.
در مورد ماجرای ترامپ و تاکسی اینترنتی بدانیم...

دولتی ها عامل اصلی تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر

با وجود همه مخالفت‌ها و تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر دولت ها نتوانستند منجر به توقف کامل فعالیت های اوبر شوند. ضعف دولت‌ها در راستای متوقف کردن فعالیت های تاکسی اینترنتی اوبر به آن علت بود که فعالیت های استارتاپ اوبر در درجه اول بر روی اینترنت اجرا می‌شد. همچنین استقبال گسترده مردم از تاکسی اینترنتی اوبر باعث شد بسیاری از آنها از دولت‌های خود بخواهند قوانین را به نفع کمپانی اوبر تعدیل کنند تا این سرویس حمل و نقل اینترنتی بتواند همچنان به فعالیت خود ادامه دهد. با این وجود برخی از دولت‌ها که شرکت اوبر در محدوده قضایی آنها فعالیت گسترده‌ای داشت قوانینی را وضع کردند مبتنی بر اینکه رانندگان تاکسی اوبر باید طبق قانون و سیاست های مالیاتی ملزم به پرداخت مالیات خدمات دولتی باشند.

با وجود تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر به این طرح معترض شد و ادعا کرد شرکت اوبر یک سرویس تاکسی نیست و برای همین ملزم نیست تحت مقررات الزامی تاکسیرانی‌ها قرار بگیرد.

هک شدن سیستم از جمله تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر

در ماه می سال ۲۰۱۴ در یک حمله سایبری،‌ اوبر هک شد و اطلاعات ۵۰۰۰ راننده این شرکت به سرقت رفت. البته باید بیان کرد که در همان زمان طبق ادعای مطرح شده از جانب تاکسی اینترنتی اوبر این اطلاعات سرقت رفته که اکنون به دست هکر ها افتاده بود هرگز مورد سوءاستفاده قرار نگرفت. با وجود تمام مشکلاتی که برای شرکت حمل و نقل آنلاین اوبر ایجاد شد، پی بردن به اینکه حمله هکری و سایبری به اوبر روشی دیگر و نوین برای مبارزه با این سیستم حمل و نقل اینترتی باشد، احتمال بعیدی نخواهد بود. تهدیدات تاکسی اینترنتی اوبر در همین جا متوقف نشد و پس از ناکامی دولتی ها در متوقف کردن اوبر این تاکسی ران ها بودند که به مقابله با اوبر ایستادند.

اوبر فعالیت خود را فقط مختص به تاکسی اینترنتی نکرده است. بلکه در کنار آن خدمات وسرویس‌های دیگری را چون اسنپی که در ایران داریم در سرتاسرجهان ارائه داده‌است. با گسترش این سرویس‌ها و فعالیت‌ها بدون شک بر تهدیدها و دردسرهای اوبر افزوده می‌شود. چیزی که تاکنون توانسته است اوبر را از تمامی این سراشیبی‌ها به سلامت بدرقه کند تکنیک‌ها و مدیریت صحیح اوبر می‌باشد.

برای آشنایی بیشتر با تهدیداتی که در برخی کشورها متوجه اوبر بود می‌توانید اینجا کلیک کنید.

0/5 ( 0 نظر )