خانه هوشمند چیست؟ این سوالیست که این‌روزها ذهن افراد بسیاری را مشغول کرده‌است. اگر نگاهی به زندگی‌های امروزی در هر جامعه‌ای با هر ابعادی بیندازیم، به خوبی می‌بینیم که تکنولوژی چقدر با روند زندگی آنها عجین شده‌است. با گسترش تکنولوژِی و جایگیری آن در جوامع، کم‌کم هوشمندسازی محیط پیرامون به امری جدی و مهم تبدیل شد. در چنین خانه‌هایی تمام وسایل هوشمند از طریق اینترنت و گوشی‌های موبایل کاملا تحت کنترل هستند. شاید تاکنون تعاریف زیادی را از خانه هوشمند شنیده باشید و یا  اصلا تاکنون با هوشمندسازی ساختمان‌ها آشنایی نداشته باشید. بهتر است کمی با این نوع از تکنولوژی آشنا شوید. ما در این مقاله به شما می‌گوییم که خانه هوشمند چیست و چه مزایایی را برای شما به‌همراه دارد.
خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند ( ساختمان هوشمند ) چیست؟

فرض کنید در یک روز خسته‌کننده به سمت خانه خود می‌روید و آنقدر خسته‌اید که حوصله ندارید از اتومبیل خود خارج شوید، در را باز کنید، ماشین را در پارکینگ بگذارید و دوباره در را ببندید. زمانی فکر کردن به اینکه بتوانید به صورت خودکار درب خانه را باز کنید و ماشین خود را در پارکینگ بگذارید، رویایی بود که بشر فکرش را نمی‌کرد، زمانی به واقعیت تبدیل شود. رویایی که با به میان آمدن مبحث هوشمندسازی ساختمانها به واقعیت تبدیل شد.
خانه هوشمند ( ساختمان هوشمند ) به خانه ای اطلاق می شود که تمامی فرآیند های داخلی خانه مبتنی بر علم فناوری اطلاعات کنترل و مدیریت شود. مدیریت نوع و میزان نور، باز و بسته شدن درب ها، کنترل از راه دور خانه با دوربین های تعبیه شده، ارسال پیام های هوشمند، روشن و خاموش شدن تجهیزات مصرفی و کاربردی و بسیاری از وسایل و تجهیزات و حتی محصولات خانگی با استفاده از یک برد یا حتی تلفن همراه را باید در ساختمان هوشمند مد نظر قرار داد. بنابراین خانه یا ساختمان هوشمند را باید لازمه اصلی در ایجاد شهر هوشمند دانست.
شاید با کمی دفت به پیرامون خود بگویید که ساختمان ما هم هوشمند است. وجود درب‌های پارگینگ ریموتی، تایمر گاز و تعدادی وسایل خانه که به صورت ریموت و از راه دور کنترل می‌شود این ذهنیت را در شما پدید آورده‌باشد که منزل و ساختمان شما هم هوشمند است. در صورتی که چنین نیست. برای همراه کرده واژه هوشمند به خانه باید عوامل زیادی را در کنارهم در ساختمان خود داشته باشید. آنگاه‌است که می‌توان واژه‌ی هوشمند را به ساختمانتان افزود.

مزایای خانه هوشمند

داشتن یک خانه هوشمند، مزایای زیادی را برای افراد آن به همراه دارد. مزایایی که سبب می‌شود کنترل زیادی بر مدیریت منزل خود داشته باشید. مزایای از جمله:
مدیریت زحمت
کاهش فعالیت‌ها
ایجاد امنیت بیشتر
صرفه‌جویی در زمان و هزینه
بهینه‌سازی در مصرف انرژی

مولفه‌های خانه هوشمند

یک خانه هوشمند از مولفه‌ها و اجزای متفاوتی تشکیل شده‌است. یعنی زمانی می‌توانی اسم هوشمند بودن را بر روی خانه‌ای گذاشت، این است که از حداکثر مولفه‌های هوشمندسازی خانه برخوردار باشد. مولفه‌هایی چون:
تلویزیون‌های هوشمند
سنسورهای هوشمند
قفل‌های هوشمند
سیستم روشنایی هوشمند
پرده‌های هوشمند
سیستمآبیاری گیاهان به صورت هوشمند
امنیت هوشمند
جهت آشنایی با برترین تجهیزات خانه هوشمند در سال 2020 اینجا کلیک کنید.
همه چیز در مورد خانه هوشمند

نحوه کار ساختمان هوشمند

هر چه ابزارها و تجهیزات و موضوعات بیشتری در ساختمان هوشمند باشند ، خانه هوشمند تر است و در نهایت انتهایی برای هوشمندی خانه با توجه به رشد تکنولوژی نباید تصور کرد. در خانه های هوشمند تمامی تجهیزات و وسایل با استفاده از یک دستگاه مرکزی کنترل و برنامه ریزی می شوند. درست همانند شهر هوشمند و یا حمل و نقل هوشمند. با استفاده از این هوش مرکزی درجه دمای خانه، میزان نور محیط، زمان استفاده از تجهیزات، کنترل و ایمنی خانه و بسیاری از موارد دیگر کنترل می شود.
این سیستم مرکزی می تواند به موبایل و یا هر وسیله هوشمند دیگری نیز هدایت و بوسیله آن کنترل شود. امروزه حتی تولید کننده های مختلف نیز اقدام به تولید محصولات خود بر اساس هوش های مصنوعی و تجهیزات هوشمند نموده اند.لامپ های هوشمند، تلویزیون هوشمند، دوربین های هوشمند، اجاق گاز هوشمند، درب ها و پنجره های هوشمند و … از این دست هستند که می توانند توسط همان سیستم مرکزی با یک برنامه ریزی دقیق کنترل شوند.
تبادل اطلاعات در خانه‌های هوشمند چگونه است؟
یکی از وظایف اصلی خانه هوشمند، رد و بدل اطلاعاتیست که در کنترل هر چه بیشتر خانه موثر است. فرض کنید که در خارج از منزل خود هستید و نمی‌دانید که برق‌ها را خاموش کرده‌اید یا خیر. خانه هوشمند از طریق بسترهای خود گزارشی از روشنایی خانه شما برای شما بر روی موبایل ارسال می‌کند و شما می‌توانید با کلیک بر روی اپلیکیشن روشنایی نقاط مورد نظر خود را در منزل خاموش کنید.
گاهش شرایطی پیش می‌آید که شما در منزل نیستید و هیچ آگاهی از آن اتفاق ندارید. خانه این وضعیت حیاتی و دردسرآفرین را سریع به شما اعلام می‌کند تا در کمترین زمان بتوانید خانه خود را از بحران ایجاد شده، نجات دهید.

چرا باید خانه‌های خود را هوشمند کنیم؟

علاوه بر مزایایی که در قبل در رابطه با ساختمانهای هوشمند بیان کردیم، دلایل بسیار دیگری وجود دارد که شما را در هوشمندسازی هر چه بیشتر ساختمانها ترغیب می‌کند. تمامی اینها به این خاطر است که بشر زندگی راحت‌تری را در این عصر تجربه کنند و تمرکز خود را بر روی کارها و اهداف مهم‌تر دیگری بگذارد. مهم‌ترین دلایلی که نیاز به هوشمندسازی ساختمانها را در شما ایجاد می‌کند:
1. ارتقا کیفیت زندگی
2. افزایش کیفیت ایمنی زندگی
3. بالا بودن کیفیت تجهیزات
4. استفاده آسان برای سالمندان و بچه‌ها
5. کاهش هزینه‌ها
6. قابلیت اجرا در هر نوع معماری ساختمان
7. کاهش احتمال دزدی در منازل
8. کنترل تمامی تجهیزات از خارج از منزل
9. مدیریت هزینه‌ها با توجه به تجهیزات جدید خانه

چه کسانی بیشتر به هوشمندسازی خانه‌ها نیاز دارند؟

آدمی وقتی پا به سن می‌گذارد، دیگر به اندازه گذشته توان انجام کارها را ندارد. و یا کودکانی را در نظر بگیرید که برای انجام کارها در خانه توانایی ندارند. بنابراین طبق بررسی‌های انجام شده خانه هوشمند سبب می‌شود توان افراد را در انجام کارهای روزانه افزایش دهد. پس سالمندان و کودکان از جمله مشتریان اصلی ساختمانهای هوشمند هستند. با ای هوشمندسازی دیگر سالمندان و کودکان برای انجام امورشان وابسته به کسی نیستند و به صورت مستقل کلیه فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

یک سیستم هوشمندسازی ساختمان چگونه کار می‌کند؟

زمانی که افرد از مزایای هوشمندسازی اطلاع می‌یابند، تمایل زیادی برای هوشمندسازی خانه‌های خود پیدا می‌کنند. اما گاهی ترس استفاده از تکنولوژی مانع کارشان می‌شود. یک ساختمان هوشمند خوب باید کاربردی باشد. و استفاده از امکانات آن برای همه افراد با هر سطح سوادی آسان باشد. نحوه‌ی کاربری آن به گونه‌ای باشد که حتی افراد در خارج از منزل هم بتوانند به راحتی فعالیت‌های داخلی خانه را مدیریت کنند. همچنین امنیت بالایی در نگهداری اطلاعات داشته باشد و تا جای ممکن دست سارقان را در دستیابی به اطلاعات کوتاه نگه دارد.
5/5 ( 1 نظر )