فروشگاه اینترنتی بحث داغ این روزهای کسانی است که کرونا کسب و کار آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. با شیوع کرونا جهان به اهمیت هوشمندسازی شهرها بیش از پیش پی برده و جوامع در حال متحول سازی سبک زندگی به منظور ایمنی سازی در مقابل چنین وقایعی در آینده هستند. بدون شک بحث کسب و کار آنلاین، یکی از مهمترین بحث ها در زمینه هوشمندسازی شهرها می باشد. طبق پیش بینی ها بسیاری از مشاغل در دوران پساکرونا حذف شده و مشاغل اینترنتی جای آنها را خواهند گرفت. بنابراین هر فروشنده برای حفظ کسب و کار خود لازم است از همین حالا برای هوشمندسازی فروشگاه خود اقدامی جدی انجام دهد و گرنه طولی نمی کشد که بایستی با شغل خود خداحافظی کند. اما واقعا چرا باید یک فروشگاه اینترنتی داشته باشیم؟ فروشگاه اینترنتی چه مزایا و معایبی دارد؟

فروشگاه اینترنتی شبیه دیجی کالا

مزایای فروشگاه اینترنتی

یک فروشگاه اینترنتی دارای مزایای زیادی برای خریدار و فروشنده می باشد. در زیر به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

راحتی خرید و فروش

خریدار می تواند در هر مکانی بدون مراجعه حضوری، محصول خود را سفارش دهد. متقابلا فروشنده نیز می تواند محصولات خود را با سهولت بیشتری عرضه نماید.

صرفه جویی در وقت

به دلیل عدم مراجعه حضوری خریدار، در یک فروشگاه اینترنتی سرعت فرآیند خرید و فروش بسیار بالاتر از یک فروشگاه سنتی است.

امکان مقایسه محصول

در فروشگاه اینترنتی، مشتری می تواند محصولات را از نظر قیمت، نوع، کیفیت و … با یکدیگر مقایسه کند. این در حالیست که در فروشگاه سنتی چنین کاری عملا بسیار مشکل می باشد.

حفظ مسائل بهداشتی در فروشگاه اینترنتی

به دلیل عدم مراجعه حضوری به فروشگاه آنلاین طبیعتا خطری سلامت مشتریان را تهدید نمی کند در حالی که در فروشگاه های عادی همواره مشتریان در معرض انواع بیماری ها قرار می گیرند. این مورد با شیوع ویروس کرونا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. لذا پیش بینی می شود که کرونا تحول بزرگی در سبک تجارت ایجاد کند.

افزایش آگاهی

در فروشگاه اینترنتی مشتری می تواند از محصولات مختلف و شرکت های سازنده آنها اطلاعات مفیدی بدست آورد.

پرداخت سریع و راحت در فروشگاه آنلاین

در فروشگاه اینترنتی، خریدار می تواند به راحتی و بدون اتلاف وقت پرداخت خود را به صورت آنلاین انجام دهد.

افزایش خرید و فروش

در یک فروشگاه اینترنتی به خاطر مزایایی که ذکر شد خرید و فروش بیشتری نسبت به یک فروشگاه سنتی انجام می شود و درنتیجه درآمد فروشنده افزایش می یابد.

معایب فروشگاه اینترنتی

مسلما یک فروشگاه اینترنتی دارای معایبی می باشد که در ادامه برخی از آنها را ذکر می کنیم:

عدم ارتباط ملموس بین خریدار و مشتری

به دلیل مجازی بودن فروشگاه اینترنتی، خریدار و مشتری ارتباط رو در رو ندارند. لذا امکان بحث و گفتگو وجود نداشته و خریدار نمی تواند به پاسخ تمامی سوالات خود برسد. برای رفع چنین مشکلی برخی از فروشگاه های معتبر امکان چت و یا تماس تصویری آنلاین را فراهم نموده اند تا مشتری بتواند با فروشنده مذاکره نماید.

کلاهبرداری اینترنتی

به دلیل استفاده از فضای اینترنت، هکرها و کلاهبردارها می توانند با ترفندهایی حساب بانکی خریدار را خالی کنند. لذا توصیه می شود حتما از فروشگاه های مطمئن و امن خرید نمایید. توجه کنید که فروشگاه های معتبر مانند دیجی کالا با استفاده از فضاهای بسیار امن توانسته اند از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کرده و این مشکل را تا حدود زیادی حل نموده اند.

عدم ارسال به موقع

یکی از معایب فروشگاه اینترنتی، عدم ارسال به موقع محصول است اما در یک فروشگاه سنتی مشتری محصول را همان لحظه دریافت می کند. لازم به ذکر است که این ایراد در فروشگاه های معتبر  مانند اسنپ مارکت رفع شده است به طوری که زمان ارسال محصول را به کمتر از 30 دقیقه کاهش داده اند.

ملموس نبودن محصول در فروشگاه آنلاین

در یک فروشگاه اینترنتی مشتری نمی تواند محصول را از نزدیک بررسی کند. لذا در صورت خرابی و یا ایرادی در محصول، خریدار باید طبق قوانین فروشگاه عمل نماید. البته اکثر فروشگاه ها برای رفع این مشکل قوانینی وضع کرده اند تا خریدار از این بابت نگران نباشد.

جمع بندی

با توجه به موارد بالا می توان تصمیم گرفت که یک فروشگاه اینترنتی بهتر است یا یک فروشگاه سنتی؟ مسلما اکثر فروشندگان انتخابشان فروشگاه آنلاین خواهد بود چرا که با کنار هم قرار دادن مزایا و معایب به این نتیجه می رسیم که مزایای یک فروشگاه آنلاین به قدری هست که از معایب آن چشم پوشی کنیم. به علاوه معایبی که ذکر شدند تا حد زیادی قابل رفع هستند. همچنین شیوع کرونا این دغدغه را به وجود آورده که بایستی همواره در برابر چنین پدیده هایی آماده باشیم. بنابراین بین یک فروشگاه اینترنتی و سنتی، فروشگاه اینترنتی اولویت خواهد داشت.

طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی

برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین می توانید خودتان این کار را انجام دهید البته به شرط اینکه مهارت این کار را داشته باشید. اما بهترین کار سفارش به شرکت های تولید نرم افزار می باشد. شرکت دانش بنیان طاهاتک با داشتن چندین سال سابقه در این زمینه آماده طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی شبیه دیجی کالا، برای مجموعه شما می باشد. برای اطلاعات بیشتر محصولات ما را نگاه کرده و یا تماس بگیرید.

همین حالا با ما تماس بگیرید
0/5 ( 0 نظر )