فناوری های جهان می‌توانند سبب تحول بزرگی در زندگی روزمره مردم دنیا شوند. تحولاتی که گاهی تاثیرات مثبتی را در روند زندگی افراد ایجاد می‌کند و گاهی هم روند زندگی را به بدترین شکل ممکن تغییر می‌دهد. فناوری‌هایی که با حضورش فرصت‌های شغلی بسیاری را در سرتاسر دنیا ایجاد کرده‌است. البته در بعضی موارد هم سبب حذف نیروهای انسانی و از دست رفتن شغل بعضی از مردم شده‌است. در این مقاله به بررسی برترین تکنولوژی‌های روز دنیا می‌پردازیم.

همه چیز در مورد فناوری های جهان

فناوری های جهان

تا به حال شده که در این دنیای قرن ۲۱، با این همه امکانات و پیشرفت فناوری، هنوز در صف رستوران، صف سینما و هزاران صف دیگر بایستید؟ و تا به حال به این نکته فکر کردید که چرا با وجود اینکه هر روز شاهد پیشرفت تکنولوژی هستیم، هنوز هم در خیلی از موارد کاستی‌هایی داریم و چرا در بسیاری‌ از موارد که می‌توان با استفاده از فناوری اطلاعات سطح رفاه مردم را افزایش داد اما همچنان بر روش‌های سنتی تکیه داریم؟

این‌ها سوالاتی است که پاسخ به آن می تواند در حل بسیاری از معضلات شهری راهگشا باشد، همواره مسئله‌ای که بیان می‌شود، مسئله‌ی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات است که این مهم با سیاست‌های دولت تا حد زیادی بهبود یافته است اما مسئله‌ی دیگر نبود یک اکوسیستم مناسب در فناوری اطلاعات است که دسترسی صاحبان فناوری به فناوری‌‌های یکدیگر را ممکن سازد به طوری که فناوری‌های تکمیل‌کننده یکدیگر را بیابند تا فناوری‌های جدید را خلق کنند که این یعنی همان حل مشکلات روزمره شهری، امید است که به زودی شاهد اکوسیستمی بدین شکل باشیم.

10 فناوری جدید در سال 2019

با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی هر ساله شاهد حضور و پیدایش جدیدترین فناوری ها در دنیا هستیم که به شدت روند زندگی تمامی افراد را در جهان تحت تاثیر قرار داده‌است. گاهی این فناوری‌ها آنقدر عجیب و شگفت‌انگیز هستند که شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد، روزگاری با چنین تحولی در دنیا روبرو شود. در این قسمت می‌خواهیم با 10 تکنولوژی برتر در سال 2019 آشنا شویم. هدف ما در این مقاله آشنایی با برترین فناوری‌های دنیا ست که به صورت مفصل آنها را به شما معرفی کنیم و بیان توضیحات جامعی از آنها فراتر از حد انتظار است.

 1. جنین‌های مصنوعی
 2. زنده شدن احساسات شهری
 3. شبکه عصبی پیشرفته
 4. گاز طبیعی فاقد کرین دی اکسید
 5. پیشگویی ژنتیک جنین
 6. پرینت سه بعدی
 7. هوش‌مصنوعی ابری
 8. خودروهای بدون سرنشین
 9. فناوری نسل پنجم
 10. رایانش ابری

نمایشگاه جیتکس از جمله نمایشگاه‌های بزرگی است که هر ساله جهت رونمایی از فناوری‌های جهان برگزار می‌شود. در این نمایشگاه شرکت‌ها و سازمانهای بزرگی چون گوگل، آمازون، سامسونگ، اپل و مایکروسافت حضور پیدا می‌کنند و از آخرین تکنولوژی‌های خود رونمایی می‌کنند. در سال 2019 تکنولوژی خودروهای بدون سرنشین از جمله مباحثی بود که مورد توجه همگان قرار گرفت.

 

فناوری های جهان در سال 2018

سال 2018 را می‌توان سالی فوق‌العاده در رشدفناوری های جهان دانست. فناوری‌هایی که در آن سال پا به میدان هوشمندسازی و تکنولوژی جهانی گذاشتند، آنقدر مورد توجه همگان قرار گرفت که هنوز هم که هنوز است، این سال را یکی از مهم‌ترین سالها در پیدایش جدیدترین فناوری های جهان می‌دانند. از جمله فناوری‌هایی که در این سال به وجود آمد، عبارتند از :

 1. اسکنر اثر انگشت زیر صفحه نمایش
 2. ابتدایی‌ترین هدست واقعیت افزوده اپل
 3. اسپیکرهای هوشمند
 4. تلفن‌های همراه منعطف
 5. باتری‌های هوشمند با طول عمر بالا
 6. آیپدهای تشخیص چهره
 7. گوشی گوگل همراه با هوش مصنوعی
 8. تلفن‌های هوشمند چینی
 9. دستیارهای صوتی هوشمند
 10. تکنولوژی TREBLEبرای رقع مشکل به روزرسانی گوشی‌های اندروید قدیمی

فناوری های روز جهان

تازه‌های فناوری ایران و جهان

فناوری های جهان مزایا و فواید بسیاری را در افزایش کیفیت زندگی آحادی از مردم دنیا و ایجاد فرصت‌های شغلی به همراه داشت. فناوری‌هایی که بر اقتصاد و رشد تمامی کشورهای جهان تاثیر گذاشت. در این قسمت با برترین تکنولوژی‌های ایران و جهان آشنا شویم:

 1. هوش مصنوعی: هوش مصنوعی به سیستم‌های گفته می‌شود که همچون انسان‌ها رفتارهای هوشمندانه و بهینه از خود نشان می‌دهند. هوش مصنوعی توانسته است بستری را فراهم آورد که سیستم‌ها با قدرت استدلال بالایی اقدام به تصمیم‌گیری کنند و خدمات خود را با بالاترین کیفیت در اختیار مصرف‌کنندگان فرار دهند.
 2. بلاک‌چین: این فناوری جدید است و هنوز جای کار بسیاری دارد. از این تکنولوژی برای امنیت اطلاعات و داده‌ها در حساس‌ترین سازمانها استفاده می‌شود. داده‌هایی که توسط این سیستم ذخیره می‌شوند به هیچ وجه قابل تغییر و یا حذف توسط کسی نیستند.
 3. اینترنت اشیا: اینترنت اشیا یا به زبان ساده‌تر همان IOT بستری را فراهم می‌آورد که در آن تمامی تجهیزات فیزیکی از طریق اینترنت به یکدیگر متصل می‌شوند و از این طریق می‌توانند به تبادل اطلاعات با یکدیگر بپردازند.
 4. کلان داده‌ها: کلان داده یا بیگ دیتا به کلیه اطلاعات و داده‌های یک سازمان گویند که هم حجم بالایی دارد و هم با سرعت زیادی تولید و گسترش می‌یابند. با حضور این تکنولوژی سازمانها و شرکت‌های بزرگ نیازمند به افرادی در سمت تحلیلگر داده‌های سازمان خود هستند تا بتوانند با تکیه بر علم آنها به تحیلیل درستی از آینده خود دست پیدا کنند.
 5. برنامه‌های هوشمند: در این راستا نرم‌افزارها و برنامه‌هایی پا به دنیای فناوری های جهان گذاشتند که انجام بسیاری از فرایندها و کارها را به صورت خودکار امکان‌پذیر میساخت.
 6. خودروهای بدون سرنشین: اتومبیل‌های بدون سرنشین از دیگر تازه‌های فناوری های جهان است که این روزها خبر داغ روزنامه‌ها و اخبار قرار گرفته‌است. از آخرین وضعیت این تکنولوژی در نمایشگاه جیتکس دوبی در سال 2019 رونمایی شد. تا آنجایی که باید در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور چنین خودروهایی در رفت و آمدها و سیستم حمل و نقل شهری باشیم. جالب است بدانید که از سال 2015، تاکسی اینترنتی اوبر به دنبال دست‌یابی به چنین خودروهایی در شرکت تاکسیرانی خود می‌باشد و تاکنون یکبار از نسخه‌ی آزمایشی خود استفاده کرده‌است ولی متاسفانه با شکست مواجه شد.
 7. بازاریابی دیجیتال: در چند سال اخیر ابزارها و سیستم عامل‌های کامپیوتری پیشرفته‌ای جهت بازاریابی دیجیتالی طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند. این سامانه‌ها توانستند کمک بزرگی به افزایش فروش سازمانها و مدیریت ارتباط با مشتری کند. به گونه‌ای که مدیران توانستند با استفاده از این سیستم‌ها مشتریان بسیاری را به سازمان و یا شرکت خود تزریق کنند.
 8. امنیت سایبری: هر روز که ازخواب بیدار می‌شویم اگر پیگیر اخبار باشیم، خبرهای بسیاری را در زمینه هک شدن اطلاعات و داده‌های سازمانها و نهادهای دولتی و لو رفتن آنها می‌فهمید. با افزایش حملات سایبری هکران و نفوذ به اطلاعات امنیتی بدیهی است که این تکنولوزی مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد. سازمانها وشرکت‌های بزرگ امروزی برای نگهداری و حفاظت از اطلاعات خود به صورتی جدی نیاز به متخصصین حرفه‌ای در این زمینه دارند.

مطلب پیشنهادی: در مورد اینترنت اشیا بیشتر بدانیم!

تکنولوژی‌های جدید کامپیوتر

در چند سال اخیر از فناوری‌های زیادی در عرصه کامپیوتر رونمایی شد که برخی از آنها به مرحله عملی شدن رسیدند و تعدادی هنوز در دست بررسی و پردازش هستند. خود صنعت کامپیوتر را می‌توان جز تکنولوژی و فناوری‌های ابتدایی دانست که از همان ابتدای پیدایشش توانست سهم بزرگی را در درک بهتری از نیاز به فناوری‌های روز دنیا داشته باشد. از جمله تکنولوژی‌های جدید کامپیوتر می‌توان به مواردی از جمله : واقعیت مجازی، کامپیوترهای بندانگشتی چهار هسته‌ای، لپ‌تاپ‌های سبک و باریک با بالاترین سطح امکانات، هاردیسک‌های قدرتمندو صفحه کلیدهای چندمنظوره اشاره کرد.

این رورها فناوری‌های روز دنیا توجه خود را بیشتر بر روی علم هوش مصنوعی گذاشته‌اند. هوش مصنوعی آنچنان شرایط ایده‌ال و فوق‌العاده‌ای را برای محصولات شرکت‌ها و سازمانهای بزرگی چون آمازون ، اپل و مایکروسافت فراهم آورده است که در اندک زمانی سبب رشد و پیشرفت چشمگیری آنها شده‌است. پس بدیهی است به عنوان مهم‌ترین و جدیدترین تکنولوژی در این روزها شناخته شود!

نظر شما در مورد فواید حضور فناوری های جهان چیست؟ فناوری‌های روز دنیا تا چه میزان توانسته‌اند روند زندگی شما را تغییر دهند؟

 

 

0/5 ( 0 نظر )