در جامعه کنونی هوشمند سازی مدارس امری مهم در ارتقا آموزش و یادگیری دانش‌آموزان به حساب می‌آید. ما در این مقاله به بررسی هوشمندسازی مدارس، زیرساخت‌های لازم، مزایای هوشمندسازی می‌پردازیم.  اما در ابتدا در مورد هوشمندسازی مدارس و علت نیاز به آن بیشتر بدانیم.

همه چیز در مورد هوشمندسازی مدارس

هوشمند سازی مدارس چیست؟

منظور از هوشمند سازی مدارس این است که کلیه امور مربوط به دانش‌آموزان، معلمین، والدین و تمامی پرسنل مدرسه بر اساس تکنولوژی کامپیوتر و شبکه مدیریت شود. در واقع هدف از ایجاد مدارس هوشمند آن است که تا جایی که ممکن است فعالیت‌ها به صورت آنلاین صورت گیرد و بسیاری از مشکلات و دغدغه‌ها از دوش تمامی پرسنل مدرسه و والدین و دانش‌آموزان برداشته شود. با مدیریت صحیح تمامی این امور، میتوان زمان و هزینه خود را بر روی کارهای مهمتر دیگری تمرکز کرد و اینگونه هم بهره‌وری دانش‍آموزان ارتقا پیدا می‌کند و هم مدرسه به صورت مناسب می‌تواند در امر مدیریتی فعالیت داشته باشد.

مقوله هوشمند سازی مدارس امروزه مبحثی است که در کشور با سرعت هر چه بیشتر در حال اجرا می باشد. سرعت چشمگیر فعالیت های دولتی در زمینه هوشمند سازی نشان از اهمیت خاص این موضوع دارد. شرکت دانش بنیان طاها تک نیز با بهره گیری از تیم متخصص خود قدمی بسیار ارزشمند در این زمینه برداشته است و اقدام به راه اندازی سامانه ای تحت عنوان سامانه سما (سامانه مدارس ایران) نموده است. امید است مطالعه این مقاله نیز رضایت شما را در بر داشته باشد.

چرا به مدرسه هوشمند نیاز دارم؟

با کمی دقت به رشد تکنولوژی و فناوری اطلاعات در چند سال اخیر، جواب این سوال را به خوبی میتوان درک کرد. در واقع ما به به دلایل مختلفی نیاز به هوشمند سازی مدارس داریم. تغییر در نگرش زندگی افراد از جمله دلایلیست که وجود یک سیستم هوشمند را در مدرسه بیش از پیش مهم می‌کند. از جمله دلایلی که علت نیاز به مدرسه هوشمند را توجیه می‌کند، عبارتند از:

 1. ارتفا کیفیت مدیریتی
 2. افزایش رضایتمندی
 3. کنترل مدرسه
 4. پیشرفت تحصیلی
 5. ارتباطات آسان
 6. دسترسی آسان
 7. بایگانی آسان پرونده‌ها
 8. اعتمادسازی

نحوه ی هوشمندسازی مدارس

چگونه یک مدرسه هوشمند می‌شود؟

وقتی از یک سیستم مرکزی مبتنی بر هوش مصنوعی و یا فناوری اطلاعات و ارتباطات برای برنامه ریزی، کنترل و مدیریت آموزشی استفاده شود و حتی ارزیابی ها، تست ها، زمانسنجی ها و تمامی نیازمندی های آموزشگاه ها و یا مدارس بوسیله این سیستم مرکزی هدایت و کنترل شود مدرسه به سمت هوشمند سازی رفته و مفهوم مدرسه هوشمند یا آموزشگاه هوشمند و یا همان هوشمند سازی مدارس شکل گرفته است. مدرسه هوشمند مولفه‌ای اصلی و مهم در هوشمندسازی شهرها به حساب می‌آید.

برای هوشمند سازی مدارس نرم‌افزارهایی طراحی و پیاده‌سازی می‌شود که دارای 3 جامعه هدف است. یک نرم ‌افزار برای معلمان، مدیران و مشاوران مدرسه طراحی می‌شود که در آن تمامی پرسنل مدرسه تمومی امور مدرسه را از طریق آن کنترل می‌کنند. اموری از جمله: ثبت نمرات دانش‌آموزان، سیستم حضور و غیاب، اطلاع‌رسانی‌ها، گزارشات پیشرفت تحصیلی دانش‌آموز، قرار دادن تکلیف و …

در نرم‌افزاری که برای دانش‌آموزان توسعه داده ‌شده‌است، دانش‌آموزان در آن می‌توانند کلیه تکالیف خود را تحویل دهند، از نمرات و اخبار مدرسه آگاه باشند و به راحتی با مدیر و معملمین خود ارتباط برقرار کنند. والدین هم می‌توانند با عضویت در نرم‌افزاری که در اختیارشان قرار داده می‌شود، از گزارشات تحصیلی فرزندان خود آگاهی یابند و با پرسنل مدرسه و معلمین در تماس باشند.

فواید هوشمند سازی مدارس

در مبحث هوشمند سازی مدارس دانش آموزان زمان بیشتری خواهند داشت و می توانند پا را از علم محدود به معلم فراتر گذاشته و در دنیای وب یا اینترنت بصورت انلاین و فوری اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورند، بصورت دور و نزدیک کنترل و مرود آزمون قرار بگیرند، زمان پژوهش ها را کوتاه کنند، بصورت وبینار یا بدون حضور در کلاس برنامه آموزش آنها برگزار شود، پرونده آموزشی دقیق داشته باشند و بر اساس ان توانمند شوند و … در مدارس یا آموزشگاه های هوشمند می توان فرآیند برگزاری کلاس را بدون محدودیت زمانی و مکانی برنامه ریزی کرد و یا حتی به والدین بچه ها و دانش آموزان این امکان را داد تا فرآیند برگزاری و بازخوردی از کودکان خود را بصورت دورادور داشته باشند.

چگونه مدرسه هوشمند به پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان کمک می‌کند؟

این سوالیست که بسیاری از مخالفان و منتقدین هوشمندسازی مدارس دارند. آنها این سیستم را دلیلی بر رشد درسی دانش‌آموزان نمی‌دانند و سیستم‌های سنتی که خود نیز در سالهای دور در آن تحصیلات خود را گذرانده‌اند، را مناسب‌تر می‌دانند. اما ببینیم چرا هوشمندسازی مدارس می‌تواند نقش مهمی در رشد و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان داشته باشد؟!

سیستم هوشمند بستری را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند که آنها می‌توانند توسط این امکان، ارزیابی درستی از خود داشته باشند. تمامی فعالیت و تمارین آنها به صورت مرحله به مرحله در این سیستم ثبت می‌شود. آنها بارها میتوانند با برگشت به گذشته فعالیت‌های خود تمامی دروس و تمارین انجام شده خود را در شبکه بررسی و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند. قابلیت این رادارند که دروسی که در کلاس آموزش داده شده را ضبط کنند و هر گاه که گذر زمان نکته‌ای را از یاد آنها برد، با دیدن این آموزش‌های قبلی ضبط شده، بار دیگر به مرور نکات مهم بپردازند.

بیشتر بدانید: اینجا چرا هیچ چیز هوشمند نیست؟!

ملزومات هوشمند سازی مدارس

اما مدارس هوشمند یا آموزشگاه های هوشمند نیازبه برخی از اقلام و امکانات دارند که بصورت کلی باید داشتن لپ تاپ برای دانش اموزان، ویدوئو پرژکتور، انواع نرم افزارها، قلم هوشمند، برد های الکترونیکی، اینترنت پر سرعت، انواع تجهیزات هوشمند مانند میکروسکوپ ها ، دستگاه های حضور و غیاب و … را نام برد. بردهای هوشمند یا الکترونیکی نقش همان تخته سیاه را دارند با این تفاوت که امکان خواندن، نوشتن و ضبط کردن به صورت کاملا الکترونیکی انجام می‌شود.

موانعی که پیش روی هوشمندسازی مدارس است

البته هوشمند سازی مدارس هم همانند هر ایده و سیستم جدیدی که در کشور پایه‌گذاری شده‌است، همواره با موانع و مشکلات بسیاری همراه بوده است. از جمله موانعی که پیش روی این نوع سیستم در مدارس است عبارت است از:

 1. پافشاری برخی از افراد در استفاده از سیستم‌های سنتی و قدیمی
 2. نبود زیرساخت‌های لازم
 3. کمبود بودجه
 4. اینترنت ضعیف
 5. عدم آشنایی با فناوری‌ها و تکنولوژی‌های روز
 6. عدم اعتماد

با اینکه هوشمندسازی مدارس چندسالیست که در بسیاری از نقاط جهان مورد توجه و استقبال شدیدی قرار گرفته‌است ولی متاسفانه در کشور ما آنطور که باید به این مسئله پرداخته نمی‌شود. همان مدارسی هم که ادعای هوشمندسازی را دارند، انگار فقط یک اسم را در کنار اسم مدرسه خود به دوش می‌کشند. ریشه این مشکل هم در عدم وجود مدیریت صحیح بر سیستم آموزشی کشور است. ما زیرساخت‌های مناسبی برای هوشمند سازی مدارس در ایران نداریم. مدارسی هم که تمایل شدیدی به این کار دارند، گاهی آنقدر درگیر این مشکلات می‌شوند که اصلا بیخیال این قصیه می‌شوند. ایجاد یک سیستم هوشمند در مدارس نیازی جدی به زیرساخت‌های مناسب دارد و تا زمانی که این زیرساخت‌ها مهیا نباشد، عملا هیچ کاری نمی‌توان کرد!!

برای آشنایی هر چه بیشتر با هوشمندترین مدارس در دنیا، اینجا کلیک کنید.

4/5 ( 1 نظر )