تکنولوژی در روستاها و شهرهای کوچک نیز بسیار حائز اهمیت است. اینگونه نیست که بگوییم هوشمندسازی و استفاده از فناوری اطلاعات فقط مختص به شهرهای بزرگ است. شهرهای کوچک و روستاها نیز به خودی خودی برای ارتقا کیفیت زندگی خود نیاز به حضور تکنولوژی در زندگی‌های روزمره خود دارند. در این مقاله سعی می‌کنیم به بررسی دغدغه‌های مردم در شهرهای کم جمعیت و کوچک و دلایل نیاز آنها به تکنولوژی بپردازیم. در ابتدا ببینیم چه دغدغه‌هایی وجود دارد که افراد را ملزم به هوشمندسازی شهر کوچک خود می‌کند.

تکنولوژی در روستا لازم است؟

دغدغه‌های مردم در عدم وجود تکنولوژی در روستاها

همیشه نباید یک شهر آنقدر بزرگ و مشکلساز باشد که نیاز به استفاده از تکنولوژی را راه‌حل آن بدانید. هر شهر با هر مقیاسی نیاز دارد که خود را با به روزترین تکنولوژی‌های دنیا وفق دهد. چون این وفق دادن در ارتقا کیفیت زندگی‌آنها تاثیر بسزایی دارد. بنابراین وجود تکنولوژی در روستاها و شهرهای کوچک نیز از همین طرز تفکر به وجود آمده‌است. مردم در روستاها وشهرهای کوچک نیز دغدغه‌های فراوانی دارند که استفاده از اینترنت و تکنولوژی کلیدی برای باز کردن درب مشکلات آنها محسوب می‌شود.

رفت و آمد، خریدهای ضروری، حضور در نزدیکترین اورژانس‌ها، پیدا کردن جوابی برای سوالات خود با کمترین دغدغه و … از جمله دغدغه‌هاییست که روستاییان را مجاب به استفاده از اینترنت و تکنولوژی می‌کند. همانطور که می‌دانیم این روزها جوانان بسیاری رشد و پیشرفت خود را در زندگی در شهرهای بزرگ می‌بینند. آنها کیلومترها از والدین خود دور می‌شوند تا موفقیت را بدست بیاورند. اما اگز همان شهرها و روستاهای کوچک از تکنولوژی کافی برخوردار بودند نه این جوانان دست به مهاجرت می‌زدند و نه حالا که اینقدر دور هستند، باید درد فراق بکشند. چون اگر اینترنتی و تجهیزاتی در روستای آنها بود به راحتی هر شب می‌توانستند خانواده خود را از طریق تماس‌های تصویری در اپلیکیشن‌های موبایل مشاهده کنند و اینجاست که حضور تکنولوژی در روستاها بیش از پیش احساس می‌شود.

عدم وجود تکنولوژی در شهر های کوچک و معایب آن

نبود تکنولوژی در روستاها و شهرهای کوچک با وجود آنکه از اهمیت آن بر هیج کسی پوشیده نیست، به معضلی بزرگ در این مناطق تبدیل شده‌است. اگر بخواهیم به اصلی‌ترین معایب نبود تکنولوژی در روستاها و شهرهای کوچک اشاره کنیم، می‌توان موارد زیر را نام برد:

  1. نبود ارتباطات آسان
  2. عدم آگاهی از وقایع دنیا
  3. هدر رفتن زمان و هزینه بسیار
  4. پیمودن مسافت‌های طولانی برای ارسال بسته‌ای
  5. کاهش کیفیت زندگی
  6. عدم استفاده درست از منابع مصرفی
  7. رکود کسب و کار مردم روستایی

در روستاها و شهرهای کوچک هنوز افراد دارای کسب و کارهای سنتی دارند که البته در این مناطق آنچنان هم به اندازه شهرهای بزرگ کسب و کارهای سنتی دچار رکود جدی نشده‌اند و همچنان مشتریان خود را دارند. اما مشکلاتی هست که این روزها هر کسب و کار سنتی در هر مقیاس جغرافیایی با توجه به پررنگ‌تر شدن اینترنت در زندگی چوامع با آن روبرو شده‌است. در ادامه به بررسی این مشکلات می‌پردازیم.

مشکلات کسب و کارهای سنتی

مهم‌ترین عیب یک کسب و کار سنتی را در این سوال میتوانید پیدا کنید. اینکه چرا تا زمانی که یک فرد می‌تواند کالای مورد نظر خود را در حالی که بر صندلی کار خود تکیه داده‌است و یا در خانه مشغول به تماشای فیلم مورد علاقه خود است، به صورت آنلاین سفارش دهد، باید به صورت حضوری و طی کردن مسافتی طولانی در فروشگاه‌ها حضور داشته باشد؟! اکنون تمامی نیازها در بستر اینترنت انجام می‌شود. بنابراین اگر از این مهم غافل باشیم، باید کم کم فاتحه کسب و کار خود را بخوانید.

شما برای باقی ماندن در بازار کنونی باید با به روزترین مسائل در دنیا هماهنگ باشید. باید این را بدانید که این روزها زمان و هزینه برای افراد بسیار مهم است. آها تلاش می‌کنند تا جایی که می‌شود از هدر دادن زمان و هزینه‌های بیهوده‌ی بسیاری جلوگیری کنند و وقت خود را صرف کارهای مهم‌تر دیگری کنند. یکی دیگر از معایب کسب و کارهای سنتی این است که تحلیل درستی از سلایق و رفتار کاربران خود ندارند. بنابراین نمی‌توانند خدمات خود را به بهترین نحو در اختیار آنها قرار دهند و آنها را تبدیل به مشتریان وفادار خود کند. نبود امنیت فضای کاری و ارتباطی قوی با مشتریان از دیگر معایب یک کسب و کار سنتی به حساب می‌آید. این معایب ربطی ندارد که شما در شهر کوچکی باشید یا بزرگ بلکه شامل تمامی کسب و کارهاست. وجود تکنولوژی در روستاها به همان اندازه مهم است که در کسب و کارهای شهرهای بزرگ نیز اهمیت دارد.

10 دلیلی که نشان از اهمیت تکنولوژی در تجارت دارد!

رشد کسب و کار با وارد شدن تکنولوژی

وارد شدن تکنولوژی در کسب و کارها در رشد و افزایش سوددهی آنها تاثیر به سزایی داشته است. امروزه افراد دیگر نوع محصول عامل اصلی خرید آنها نیست بلکه نوع ارتباط با او نیز تاثیر خوبی در تصمیم‌گیری او برای خرید دارد. همراه شدن کسب و کارها با اینترنت و تکنولوژی سبب می‌شود که ارتباطی قوی و هدفمندی با مشتریان خود داشته باشید. او را مشتاق به خرید از خود کنید. طرح‌های تشویقی بسیاری در اختیار او قرار دهید و در زمان اندکی او را به مشتری وفادار تبدیل کنید. این مشتری وفادار افراد بسیار دیگری را می‌تواند به چرخه‌ی مشتریان شما اضافه کند. همچنین باعث می‌شود شما رقبای خود را به خوبی بشناسید. آنها را تحلیل کنید و جهت بهبود خدمات خود به درستی تصمیم بگیرید.

 

چرا تکنولوژی در روستاها نادیده گرفته می‌شود؟

ممکن است با گذار به شهرهای کوچک از عدم گسترش فناوری به این شهرها آزرده خاطر شده باشید، روخدادی که شاید زندگی معمول شما را مختل کند، در روزهایی قرن ۲۱ شهر هوشند یک رویا نیست و در جای جای دنیا شاهد استفاده از فناوری‌های روز هستیم و این مهم نه تنها در شهرهایی بزرگ بلکه در شهرهای کوچک‌تر و حاشیه‌ای نیز به چشم می‌خورد، اما در ایران داستان از قرار دیگری است، متاسفانه در ایران، تهران شهر است و بقیه شهرستان و این یعنی عدم توسعه‌ یافتگی، به طوری که خیلی از خدمات هوشمند در سایر شهرها قابل دسترسی نیستند و این یعنی همچنان امور سنتی یکه‌تازی می‌کنند، ولی واقعا جرا؟ شاید اولین مشکل را در سیاست‌های دولتی ببینیم، اما این همه‌ی ماجرا نیست، متاسفانه مردم در شهرهای کوچک انجام امور به صورت سنتی را ترجیح می‌دهند و این به همان علت زندگی ستنی است ولی از نگاه دیگر این شهرهای کوچک‌تر پتانسیل ورود خدمات بومی را دارند و چه بسا برای ساکنان آن شغل و درآمد به وجود آورد و این عزم ساکنان شهرهای کوچک را می‌طلبد چرا که در شهر هوشمند دیگر وسعت مطرح نیست و هر شهری می‌تواند با استقاده از فناوری توسعه یافته شود.

4/5 ( 1 نظر )