صنعت گردشگری یکی از آن صنعت‌هاییست که این روزها با تحول بزرگی در سرتاسر دنیا روبرو شده‌است. عوامل بسیاری سبب ایجاد تحول در این صنعت شده است. عواملی چون علاقه‌مندی مردم دنیا به شناختن جاذبه‌های گردشگری، ایجاد ارتباط با ملل مختلف و گذراندن تفریحات هیجانی بعد از یک دوره زندگی پردغدغه. پیدایش استارتاپ‌هایی در این زمینه نیز تحول قابل توجهی را در این صنعت ایجاد کرد اما با این حال گردشگری هنوز هم جای رشد دارد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این صنعت و استارتاپ‌هایی که در زمینه گردشگری فعالیت می‌کنند، بپردازیم.

همه چیز در مورد صنعت گردشگری در ایران

صنعت گردشگری در ایران

کشور ما به خاطر موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود از ظرفیت‌های عظیمی در صنعت گردشگری برخوردار است، به طوری که با توسعه آن‌ها می‌توان چندین برابر درآمدهای نفتی برای کشور درآمد زایی کرد، اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد عدم استفاده از ظرفیت‌های حوزه فناوری اطلاعات هست به طوری که بیشتر فعالین این صنعت هنوز از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند؛ اما چندی است که شرکت‌هایی در این حوزه وارد شدند، شرکت‌هایی که در حوزه‌هایی همچون رزرو آنلاین بلیط و هتل فعالیت‌ دارند، اما مشکل اینجاست که این شرکت‌ها تنها محدود به چند شهر بزرگ خدمات رسانی دارند و چندین سال است که در همین چند شهر بزرگ مانده‌اند و این عدم توسعه به جای جای کشور باعث می‌شود این صنعت همچنان به صورت سنتی اداره شود، چه بسا با استفاده از فناوری اطلاعات گردشگری هوشمند را به مسیر توسعه وارد کرد و در هوشمندسازی شهرها نقش مهمی را ایفا کرد.

آمار گردشگری ایران

صنعت گردشگری در ایران همواره تحت تاثیر عواملی بیرونی بسیاری بوده‌است. فرهنگ، آداب اجتماعی، سیاست، شرایط اقلیمی، بحران‌های داخلی و خارجی از جمله عواملی هستند که بر این صنعت تاثیر به‌سزایی دارند. بر اساس گزارشاتی که از سازمان جهانی گردشگری به دست آمده‌است، ایران به عنوان یکی از امن‌ترین مقاصد جهت گردشگری به حساب می‌آید. ایران از نظر جاذبه‌های باستانی و تاریخی در رتبه دهم جهان و از نظر جاذبه‌های تفریحی و گردشگری در مقام پنجم جهان قرار گرفته است. هر چقدر آمار گردشگری در ایران بالاتر رود، از نظر اقتصادی می‌تواند شرایط ایده‌آلی را برای کشور ما ایجاد کند. اگر چه در جهت توسعه این صنعت، استارتاپ‌های زیادی در ایران به وجود آمده‌اند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم، اما همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، گردشگری هنوز جای پیشرفت و توسعه‌ی بسیاری در کشورمان دارد!

درآمد صنعت گردشگری

صنعت گردشگری ، یکی از صنعت‌های پولساز در کشورها و مخصوصا ایران به حساب می‌آید. اما چرا در ایران گردشگری را جز مشاغل پردرآمد می‌دانند؟ در سالهای اخیر با افزایش نرخ ارز و نوسانات بازارهای داخلی و خارجی شاهد افت چشمگیری از ارزش پولمان هستیم. بنابراین مردم دیگر به اندازه گذشته توانایی انجام سفرهای خارج از کشوری را با این نرخ دلار و یورو ندارند و تمایل بیشتری به سفرهای داخلی پیدا کرده‌اند. از طرفی برای توریست‌های خارجی فرصتی مناسب است که به ایران سفر کنند و با صرف هزینه‌های کمتر به تفریح و بازدید از جاذبه‌های گردشگری ایران بپردازند. پس اگر به دنبال راه‌اندازی کسب و کاری هستند و ایده خوبی پیدا نمی‌کنید، به نظر ما شروع یک استارتاپ گردشگری می‌تواند آینده‌ی خوبی را برای شما و کسب و کارتان رقم بزند.

پولسازی در صنعت گردشگری بستگی به نوع کسب و کار شما و خلاقیت و نوآوری‌تان دارد. اگر نیاز افراد را در این زمینه به خوبی بشناسید و کمی خلاقیت خود را چاشنی پیدا کردن راه‌حل مناسب برای پاسخ به نیاز آنها کنید، می‌توانید خدمات نوین و ویژه‌ای را به آنها ارائه دهید که بالطبع در افزایش سوددهی و کسب درآمد کسب و کار شما موثر است.

موانع پیش روی صنعت گردشگری

اگر چه در چند سال اخیر صنعت گردشگری تحول بزرگی را داشته است اما همواره هم موانعی بوده است که سبب ایجاد دغدغه و مشکلات بسیاری برای کسب و کارهایی شده‌است که در صنعت گردشگری فعالیت می‌کنند. موانعی که پس از گذشت چندین سال هنوز هم پابرجاست. اگر بخواهیم مهم‌ترین این موانع را بیان کنیم. می‌توانیم به عواملی چون :

 1. عدم سرمایه‌گذاری کافی در صنعت گردشگری
 2. تفاوت فرهنگ و آداب و رسوم‌ها
 3. عدم همکاری مناسب سازمانهای مرتبط
 4. کمبود نیروهای متخصص و کارآمد
 5. تبلیغات کذب
 6. عدم توجه کافی به زیرساخت‌های لازم

استارتاپ‌های برتر صنعت گردشگری

5 استارتاپ برتر گردشگری در ایران

استارتاپ‌ها معمولا از ایده‌ای شکل می‌گیرند که گره‌ای از مشکلات اصلی مردم باز کنند. گردشگری هم از جمله موضوعاتی بود که دغدغه‌های بسیاری را برای گردشگران و توریست‌ها به همراه داشت. به همین سبب استارتاپ‌های بسیاری که هر یک ایده‌ای نوین در خود می‌پروراندند، به وجود آمدند که سهم بزرگی را در ایجاد تحول در صنعت گردشگری ایفا کردند. اما چیزی که برای همه ما آشکار است که این استارتاپ‌ها در چندین هدف کاملا شبیه یکدیگر بودند. آگاهی از برترین جاذبه‌های گردشگری، ارائه سریع‌تر خدمات و پیدا کردن مکان استراحت مناسب از جمله اهدافی هست که تمامی استارتاپ‌های گردشگری آنها را دنبال می‌کنند. اما بیایید با 5 استارتاپ برتر حوزه گردشگری در ایران آشنا شویم:

 1. همگردی
 2. علی‌بابا
 3. جاجیگا
 4. اسنپ‌تریپ
 5. تپ‌پرشیا(البته این استارتاپ در زمینه جذب گردشگران خارج از کشور فعالیت می‌کند.)

هر کدام از این استارتاپ‌ها در نحوه‌ی خدمت‌دهی با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی را در دل استارتاپ خود جای داده‌اند.

چگونه استارتاپی در زمینه صنعت گردشگری راه‌اندازی کنیم؟

صنعت گردشگری یک از آن ایده‌های ناب و پرطرفداریست که امروزه برای راه‌اندازی استارتاپ مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته‌است. اگر قصد راه‌اندازی این استارتاپ را برای شروع یک کسب و کاری دارید، باید در ابتدا هدف خود را از راه‌اندازی آن بدانید. گردشگری انواع مختلفی دارد. باید ببینید دقیقا از راه‌اندازی این استارتاپ چه می‌خواهید. شاید شما فقط بخواهید استارتاپی را در این زمینه راه‌اندازی کنید که  هدف آن گردشگری طبیعت باشد و یا فقط داخلی باشد. ممکن است شما بخواهید تنها بر روی توریستان خارجی سرمایه‌گذاری کنید و استارتاپی جهت ارائه خدمات به آنها راه‌اندازی کنید. شایدم هدفی در زمینه پیدا کردن محل سکونت در کمترین زمان و با هزینه‌ای مناسب داشته باشید! پس از آنکه هدف اصلی خود را مشخص کردید، حال باید تمامی بسترهای لازم برای پیاده‌سازی این استارتاپ را مهیا کنید. دریافت مشاوره، برنامه‌ریزی، سفارش اپلیکیشن‌، بازاریابی و معرفی خود از جمله ابزارهاییست که شما حتما برای عملی کردن اهدافتان بدان نیاز دارید. برای اینکار باید از تجربه افراد کارآفرین در صنعت گردشگری و مشاوره‌ آنها کمک بگیرید. در صورت لزوم نرم‌افزارهایی را تهیه کنید که خدمات خود را از طریق آن ارائه دهید و بدین صورت با تشکیل تیمی حرفه‌ای به راحتی می‌توانید کسب و کار موفقی را در این زمینه راه‌اندازی کنید.

با ما تماس بگیرید

نقش طاهاتک در صنعت گردشگری

طاهاتک، با توجه به تجربه‌‌های موفقی که در زمینه راه‌اندازی انواع استارتاپ داشته است و شناختی که از بازارهای هدف استارتاپ‌ها دارد، می‌تواند راهنمایی برای کسانی باشد که قصد راه‌اندازی این استارتاپ را دارند. افراد علاقه‌مند می‌توانند در جلسات مشاوره رایگان ما شرکت کنند و از راهنمایی مشاوران ما برای جهت‌دهی به ایده خود استفاده کنند. ما علاوه بر ارائه مشاوره و سرمایه‌گذاری بر روی ایده‌ها توان آن را داریم که نرم‌افزارها و بسترهای لازم برای ارائه خدمات شما را توسظ برنامه‌نویسان خلاق و جوان خود پیاده‌سازی کنیم. اگر برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه‌اندازی استارتاپ‌های صنعت گردشگری نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، می‌توانید از طریق یکی از راه‌های زیر با مشاورین ما در تماس باشید:

تماس با شماره تلفن‌های:

021-28426362

031-31315775

و یا از  طریق فرم زیر شماره تلفن همراه خود را برای ما ارسال نمایید تا مشاورین ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

برای آشنایی با استارتاپ‌های برتر در صنعت گردشگری اینجا کلیک کنید.

0/5 ( 0 نظر )