کارت هوشمند کارتی شبیه به کارت‌های بانکی است که کاربردهای متنوعی دارد. مزیت اصلی این کارت در این است که شما می‌توانید به جای آنکه برای انجام هر کاری از یک کارت استفاده کنید، تمامی کارهای خود را توسط یک کارت انجام دهید. در این مقاله سعی می‌کنیم به بررسی این نوع کارت و انواع آن بپردازیم.

همه چیز در مورد کارت هوشمند

کارت هوشمند چیست؟

کارت هوشمند شبیه به همان کارت‌های بانکی با همان مقیاس و اندازه است که در آن از تراشه‌های الکترونیکی و ریزپرازنده‌هایی استفاده‌شده‌است تا اطلاعات افراد، سازمانها و ارگانها بر روی آنها ذخیره گردد و در مواقع لازم قابل پردازش و پیگیری باشد. تعبیه شدن این تراشه‌ها در درون این کارت سبب هوشمندسازی آن می‌شود برای همین نام کارت هوشمند یا کارت الکترونیک را به آن داده‌اند. این نوع کارت‌ها انواع مختلفی دارد که در مصارف گوناگونی استفاده می‌شود. در ادامه با انواع این کارت‌ها آشنا می‌شویم.

تاریخچه کارت هوشمند

تاریخچه پیدایش کارت‌های هوشمند را می‌توان در سال 1950 پیدا کرد. زمانی که Diners Club اقدام به ساخت یک سری کارت ویژه پرداخت به جای پول نقد کرد. این نوع کارت بعدها در بسیاری از تراکنش‌های مالی مورد استفاده قرار می‌گرفت. یعنی افراد به جای آنکه پول نقد همراه داشته باشند از طریق این کارتها می‌توانستند بدهی خود را پرداخت کنند. به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی در سال 1970 از نوارهای مغناطیسی و ریزپردازنده‌ها در این کارت‌ها استفاده شد و زمینه هوشمندسازی آنها را فراهم می‌کرد. تا اینکه در سال 1984 فرانسه توانست از اولین کاربرد این نوع کارت‌ها، تحت عنوان کارت‌های تلفنی توسط شرکت مخابراتیPTT رونمایی کند. پس از فرانسه، آلمان توانست کارت‌های پرداخت چندمنطوره را نیز به بازار تزریق کند و اینگونه زمینه‌های پیدایش کارت‌های هوشمند امروزی فراهم می‌شد.

چرا باید از کارت هوشمند استفاده کرد؟

امروز که کیف پولم را مرتب کردم متوجه شدم به عناوین مختلف ۱۰ کارت شناسایی و الکترونیکی را هر روز در کیف پولم حمل می‌کنم! و اتفاقا به همه‌ی آن‌ها نیاز دارم از کارت‌های عابربانک گرفته که تا کارت‌های شناسایی.آیا با پیشرفت فناوری امکان استفاده از یک کارت هوشمند برای همه‌ی این کارت‌ها نیست؟ متاسفانه شاید در شهر هوشمند پیشرفت‌هایی کرده باشیم اما توسعه نه!
کارت‌های مختلفی که همه‌ی آن‌ها را می‌توان در یک کارت با امکانات بیشتری در اختیار داشت و رفاه و آسودگی بیشتری همراه داشت اما همیشه انحصارطلبان و عوام‌فریبان نظر دیگری دارند!
امروزه با فناوری‌ ریزتراشه‌ها و NFC می‌توان همه‌ی این مشکلات را به سادگی حل نمود، از کارت‌های حضور و غیاب تا کارت‌های بانکی همه‌ و همه را می‌توان در یک کارت با امنیت بسیار بالاتر گنجاند و این یعنی یه گام به جلو در توسعه شهری و شهر هوشمند.

بیشتر بدانید: همه چیز در مورد هوشمندسازی شهرها

انواع کارت هوشمند

کارت‌های الکترونیکی نقشی اساسی و مهمی را در هوشمندسازی دارند. بنابراین در مصارف گوناگونی استفاده می‌شود. پس طبیعی‌است که متناسب با نوع کارکرد و مصرف آن از انواع مختلفی برخوردار باشد. در این قسمت به بررسی انواع کارت‌های هوشمند می‌پردازیم:

کارت هوشمند تماسی: به هنگام استفاده از این کارت جهت انتقال داده‌ها و اطلاعات باید بین کارت و دستگاهی تماس فیزیکی برقرار کنید تا بتوانید تراکنش‌های خود را به راحتی توسط این نوع کارت انجام دهید. کارت‌های بانکی که شما وارد دستگاه‌های کارتخوان می‌کنید، از این نوع هستند.

کارت هوشمند غیر تماسی: این نوع از کارت‌های هوشمند همانگونه که از اسمش پیداست برای تبادل اطلاعات نیاز به تماس فیزیکی ندارند. بلکه اطلاعات از طریق یک نوع تکنولوژی به کار رفته در درون این کارت‌ها به نام RF انتقال داده می‌شوند. کارتهای مترو، اتوبوسرانی و حضورو غیاب از جمله نمونه‌هایی از این نوع کارت‌ها هستند.

کارت هوشمند ترکیبی یا چندمنظوره: این نوع کارت از ترکیب موارد بالا یعنی تماسی و غیرتماسی تشکیل شده‌اند. بدین صورت که شما برای انجام کلیه فعالیت‌هایی که نیاز به تماس فیزیکی و یا غیر فیزیکی کارت دارند، می‌توانید از این کارت چند منظوره استفاده کنید.

کارت هوشمند دارای حافظه: کارت‌های الکترونیکی که دارای حافطه هستند کلیه اطلاعات کاربران را می‌توانند تا مدت‌ها در حافظه خود نگه‌داری کنند. این حافظه می‌تواند خواندنی و نوشتی (RAM) ، فقط خواندنی(ROM) و یا فقط خواندنی و قابل برنامه‌ریزی (PROM) باشند.

کارت هوشمند دارای ریزپردازنده: برخی از این کارت‌ها هم دارای ریزپردازنده‌هایی هستند که تا حدودی آنها را شبیه به کامپیوترهای بسیار کوچکی کرده‌است که به راحتی قابل حمل هستند.

کارت هوشمند

مزایای داشتن کارت هوشمند چیست؟

بسته به نوع کاربرد کارت‌های الکترونیک مزایای آنها هم نیز باید به صورت جداگانه تعریف شود اما در این مقاله ما قصد داریم که به صورت مختصر شما را با این مقوله آشنا سازیم. از جمله مزایایی که تمامی کارت‌های هوشمند با هر نوع کاربردی دارا می‌باشند، عبارتند از:

  1. قابل حمل بودن: این نوع کارت‌ها در اندازه‌هایی طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند که قابل جاسازی در جیب می‌یاشند و با سهولت می‌توان آن را حمل کرد.
  2. امنیت: همانطور که قبلا هم بیان کردیم، درون این کارت‌ها تراشه‌های الکترونیکی‌ای وجود دارد که اطلاعات و کلیه حریم شخصی فرد به صورت رمزنگاری شده بر روی این تراشه‌ها قرار می‌گیرد. بنابراین از امنیت کافی جهت جلوگیری از هک شدن اطلاعات فردی برخوردار می‌باشد.
  3. ذخیره حجم زیادی از اطلاعات: از دیگر مزایای این کارت ذخیره اطلاعات بسیار در هر بازه زمانی می‌باشد.
  4. افزایش رضایتمندی مشتریان: استفاده سازمانها از کارت‌های هوشمند برای سهولت در روند رسیدگی به سفارشات مشتری جهت کسب رضایت و اعتماد هر چه بیشتر مشتریان خود می‌باشد.
دلایل هوشمندسازی را بدانیم!

اقدامات لازم جهت ارائه کارت‌های هوشمند

قبل از گسترش کارت‌های هوشمند در سطح جامعه در ابتدا باید زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهایی لازم برای استفاده از این نوع کارت را فراهم نمود. اقداماتی از جمله فرهنگ‌سازی استفاده از این نوع کار و آموزش استفاده از این نوع کارت، ایجاد حس اعتماد در حفظ و نگهداری اطلاعات و داده‌ها و تهیه سخت‌افزارهای لازم جهت اسنفاده از این نوع کارت را باید قبل از تزریق کارت‌های الکترونیکی در سطح جامعه انجام داد. تا زمانی که این زیرساخت‌ها فراهم نشود، هیچگاه نمی‌توان از خدمات این تکنولوژی به درستی و آنجور که باید، استفاده کرد.

کارت‌های هوشمند در ایران

در ایران کارت‌های هوشمند در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر نگاهی به محیط اطراف خود و کلیه فعالیت‌های روزمره خود بیندازید، به خوبی از کلیه اموری که برای انجام آن نیاز به کارت‌های الکترونیکی دارید، آگاه می‌شوید. از جمله این کارت‌ها در ایران: کارت‌ تلفن‌ها، کارت سوخت، کارت مترو، سیم‌کارت تلفن همراه، کارت بانکی، کارت نقدی، کارت هریه، کارت اعتباری، کارت هوشمند خودرو، کیف پول الکترونیکی می‌باشد. استفاده از این کارت‌ها در ایران انجام امور بسیاری را آسان کرده‌است و سبب صرفه‌جویی در هزینه‌های بسیاری شده‌است. به گونه‌ای که این روزها تمامی سازمانها، شرکت‌ها و نهادها سعی در ارائه کارت‌های هوشمندی دارند که نه تنها عملکرد اجرایی خود را ارتقا دهند بلکه رضایت و اعتماد مشتریان خود را بیش از گذشته جذب نمایند.

نظر شما در مورد کارت‌های هوشمند چیست؟ چه فعالیت‌ها و امور دیگری را می‌شناسید که نیاز به استفاده از کارت‌های الکترونیک دارند؟!

 

 

 

 

0/5 ( 0 نظر )