همان گونه که در مقاله‌های قبل شمارا با اقدامات لازم برای تاسیس استارت اپ آشنا کردیم در این مقاله قصد داریم شما را با چگونگی راه‌اندازی استارتاپ در ایران آشنا کنیم. ایران دارای جمعیتی جوان و پویا و جامعه تجاری پررونق است. این آخرین اقتصاد بزرگ در حال ظهور در جهان است که وارد بازار جهانی می‌شود. اقتصاد ایران توانایی و زیرساخت‌های لازم را دارد تا به بزرگ‌ترین اقتصاد در خاورمیانه تبدیل شود. سرمایه‌گذاری‌های تجاری در ایران دارای بازده بالایی هستند. شروع یک تجارت کوچک موفق در ایران اگر کسب‌وکار خود را به روش صحیح و با یک طرح تجاری مناسب راه‌اندازی کنید خیلی چالش‌برانگیز نیست.

مراحل راه‌اندازی استارتاپ

برای اینکه هر فرد بتواند استارتاپ مخصوص خود را داشته باشد باید در این زمینه دانش خود را بیشتر کند. برای بالا بردن دانش خود می‌توانید به متخصصان مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید برای راه اندازه استارتاپ خود نیز از ما مشاوره‌های بسیار خوبی را دریافت کنید. در این مقاله مراحلی که برای راه‌اندازی یک استارتاپ به آن نیاز دارید را به شما معرفی خواهیم کرد. شرکت‌های ایرانی بسیاری از جمله دیجی‌کالا قطعا برای راه‌اندازی استارتاپ خود از این مراحل بهره بردند.

چگونگی راه‌اندازی استارتاپ در ایران

شناخت اقتصاد ایران

اقتصاد ایران اقتصادی مخلوط و تغییریافته با یک فضای باز عظیم است. جایی در حدود 60 درصد اقتصاد در میانه راه تنظیم‌شده است. این کشور تحت تأثیر ایجاد نفت و گاز قرارگرفته است. اگرچه بیش از 40 شرکت به‌طور خاص با بورس اوراق بهادار تهران درگیر هستند، در میان سایر معاملات انجام‌شده در دهه گذشته در کره زمین برجسته است. با 10 درصد ذخایر نفتی نشان داده‌شده در جهان و 15 درصد صرفه‌جویی در مصرف گاز، ایران به‌عنوان یک ابرقدرت حیاتی تلقی می‌شود.

ایده مناسب برای استارتاپ

اولین قدم برای شروع استارتاپ ایده‌های نو و متفاوت است سپس باید این ایده را عملی کرد. ارائه ایده‌های درخشان شروع به کار ممکن است برای کارآفرینان مشتاق روی حیله و تزویر باشد. به‌ویژه هنگامی‌که به نظر می‌رسد همه در حال حاضر ایده‌های خوبی را برای یک کسب‌وکار خلق کردند. مزایای خوداشتغالی می‌تواند تلاش راه‌اندازی یک استارتاپ را ارزشمندتر کند. علاوه بر آزادی که ناشی از رئیس بودن شما است. شروع یک تجارت استقلال بیشتر، رضایت شغلی بیشتر و درآمد بالقوه بدون پوشش را به همراه دارد. در این روزها بیشترین تمرکز مردم برای شروع استارتاپ بر روی فضای مجازی و اینترنت است.

قوانین راه‌اندازی استارتاپ

برای راه‌اندازی یک استارتاپ باید قوانین را بررسی کرد و بر روی آن‌ها را به‌طور کامل شناخت پیدا کرد. هر استارتاپ قوانین مربوط به خود را دارد اما چند قانون کلی در بین آن‌ها مشترک است. اگر شما طبق این قوانین پیش روید هیچ‌گاه دچار مشکلات حقوقی نخواهید شد و زیان نمی‌بینید.

  • از مطرح کردن ایده خود برای دیگران خودداری کنید. درصورتی‌که مجبور به گفتن ایده خود به سرمایه‌گذاران هستید قراردادی بر مبنای عدم افشای ایده بین آن‌ها ببندید.
  • اگر استارتاپ شما به پایه الکترونیکی و آنلاین است حتماً از قوانین مختص به آن اطمینان حاصل کنید. قوانین آن را مطالعه کنید و بر اساس آن استارتاپ خود را راه‌اندازی کنید.
  • اگر استارتاپ شما در رابطه با اختراعات است. قبل از هر کاری باید اختراع را ثبت کنید سپس به سراغ فرد سرمایه‌گذار بروید.
  • مشخص کردن یک نام و لوگو تجاری برای استارتاپ خود است.
  • یکی از قوانین مهمی که در راه‌اندازی استارتاپ باید به آن توجه کرد قراردادی مبنا بر واگذاری سهام است. این‌یکی از مهم‌ترین قوانین است. این قرارداد سبب بالا رفتن بقای استارتاپ می‌شود.

چگونگی راه‌اندازی استارتاپ در ایران

تخمین هزینه راه‌اندازی استارتاپ

برای اینکه بتوانید به موفقیت در استارتاپ خود برسید باید میزان هزینه‌ای که برای راه‌اندازی آن نیاز دارید بررسی کنید. برای درک درست از این میزان هزینه باید سازوکار شرکت و انجام پروژه‌ها را بررسی کنید. هزینه هر یک از استارتاپ ها با یکدیگر متفاوت است. ازجمله هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار خود عبارت‌اند از:

  • برای شروع ابتدا باید در مورد استارتاپ خود با یک متخصص باتجربه مشورت کنیم.
  • مرحله بعدی هزینه‌ها مربوط به ساخت ماکت، هزینه بررسی ایده و هزینه مشاوره است.
  • تعیین محل کار مناسب و پرداخت هزینه برای ثبت شرکت ازجمله هزینه‌های دیگر برای راه‌اندازی شرکت است.
  • قرار دادن سرمایه و مبلغی پول برای ادامه فعالیت و هزینه‌هایی که ممکن است در هنگام کار به‌طور ناگهانی و پیش‌بینی‌نشده برای شرکت پیش آید.

شناسایی بازار رقابتی

یکی از مهم‌ترین عواملی که برای راه‌اندازی استارتاپ باید توجه کرد شناخت بازار استارتاپی است که بین افراد مختلف در حال رقابت است. گاهی اوقات ممکن است ایده‌ای که شما برای استارتاپ خود در نظر گرفتید توسط شخصی دیگر اجراشده باشد. بهتر است برای راه‌اندازی به درک درستی از بازار رقابتی برسیم. این عامل به شما کمک می‌کند تا در کسب‌وکار خود به موفقیت بزرگی دست پیدا کنید.

طراحی پلن بیزینس

یکی از مهم‌ترین مراحلی که برای راه‌اندازی یک استارتاپ به آن نیاز دارید طراحی بیزینس پلن است. منظور از بیزینس پلن نموداری است که توسط مواردی که در بالا ذکرشده است طراحی می‌گردد. شما با کمک این نمودار می‌توانید متوجه شوید که استارتاپ روند صعودی دارد یا خیر. این به شما کمک می‌کند در ابتدای راه‌اندازی استارتاپ خود از تمام جزییات اطلاع کامل داشته باشید.

طاهاتک، چه کمکی می‌تواند در راستای راه‌اندازی استارتاپ به مشتریان خود کند؟

طاها تک با همکاری با پژوهشکده‌ها و نهادهای اقتصادی و همچنین دانشگاه اصفهان با بهره‌گیری از اساتید مدیریت و اقتصاد، شمارا در امر مشاوره‌ی اقتصادی استارتاپ همراهی می‌کند و شما می‌توانید با خیال آسوده استارتاپ خود را راه‌اندازی کنید. مشاوران ما درزمینه‌ی استارتاپ به شما کمک می‌کنند تا با استفاده بهینه از منابع موجود استارتاپ خود را راه‌اندازی کنید، موانع را بشناسید و برای آن برنامه‌ریزی کنید. تیم اقتصادی طاهاتک باتجربه‌ی چندساله شمارا در این مسیر یاری می‌رساند.

همین حالا با ما تماس بگیرید

5/5 ( 1 نظر )