عده‌ای بر این باور هستند که استارت اپ های برتر فقط در بازار تهران پیدا می‌شوند. اما در نگاهی عمیق‌تر به این حوزه می‌بینیم که راه‌اندازی استارتاپ‌ها هیچ ربطی به جغرافیا ندارد. استارتاپ‌ها باید بررسی کنند بازار آنها دقیقا کجاست؟ ایده از هر جایی می‌تواند شکل گیرد فقط باید دانست برای چه کسی و کجا می‌خواهید کارکنید. در این مقاله به بررسی برترین استارتاپ‌ها در اصفهان می‌پردازیم.

آشنایی با استارت اپ های برتر در اصفهان

 

نگاهی به استارت اپ های برتر در اصفهان

استارت اپ های برتر بسیاری نیز در استان اصفهان شکل گرفته‌است که موفقیت آمیز بوده است. راه‌اندازی استارتاپ در اصفهان مزایای خوبی را نیز به همراه داشته است مزایای از جمله: هزینه کمتر، مدیریت آسان منابع انسانی و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های بسیاری. تمامی این مزایا سبب شده است که تاکنون استارتاپ‌های موفق بسیاری در این استان شکل بگیرند که ما در این مقاله به معرفی 5 استارتاپ برتر اصفهان می‌پردازیم:

ویرگول، از جمله استارتاپ‌های برتر اصفهانی

ویرگول (جایی برای خواندن و نوشتن)، نام یکی از استارتاپ‌هایی در استان اصفهان است که در حوزه تولید محتوا فعالیت می‌کند. جالب است بدانید قبل از پیدایش ویرگول، هم‌بنیان گذاران آن در حال راه‌اندازی استارتاپی تحت عنوان تم یاب بوده‌اند که پس از مدتی به دلیل نداشتن مشتریان عامه پسند از ادامه این راه منصرف شدند. آنها به دنبال راه‌اندازی استارتاپی بودند که مخاطب آن عام مردم را تشکیل می‌داد و تم یاب آنها را برای رسیدن به این هدف یاری نمی‌کرد. اما تجربیات زیادی برای آنها به جای گذاشت. تجربیاتی که کم کم زمینه پیدایش ویرگول را فراهم نمود و آن را تبدیل به یکی از استارت اپ های برتر اصفهانی نمود.

تاریخچه ویرگول به چه زمانی برمی‌گردد؟

ویرگول، کار خود را در اواخر سال 1395 به کمک علی آجودانیان، پیمان امید و علی حداد آغاز کرد. کسانی که اکنون به عنوان هم‌بنیانگذاران ویرگول شناخته می‌شوند و نقش مهمی در پیشرفت معتبرترین شبکه اجتماعی محتوا فارسی داشته ‌اند. همانطور که می‌دانید، مشکلات مالی و نبود پول کافی دغدغه‌ی مهم و اصلی در شروع هر استارتاپی محسوب می‌شود. عاملی که ویرگل را نیز از همان ابتدا به دام خود انداخته بود. در آن زمان راهکاری که برای گذر از این مرحله پیش گرفته بودند، این بود که خود را در بستر سوشال مارکتینگ قرار دهند. به این گونه که با تولید محتواهای باکیفیت باعث شوند که مخاطبان با به اشتراک‌گذاری این مطالب به بازاریابی آنها بپردازند. کاری که امروزه تحت عنوان بازاریابی وایرال معروف است.

کار ویرگول چیست؟

ویرگول، به عنوان یک سرویس روزنامه‌نگاری اجتماعی آنلاین شناخته شده است که در آن هر کس از دغدغه‌هایش در هر حوزه‌ای می‌تواند بنویسد وآن را با دیگران به اشتراک بگذارد. فکر می‌کنم تا حالا فهمیده باشید که کار اصلی ویرگول چیست! عده‌ای هم آن را به عنوان شبکه‌اجتماعی می‌دانند که انواع محتوای فارسی در آن منتشر می‌شود. و کاربران از این طریق می‌توانند با یکدیگر در ارتباط باشند. تاکنون تمرکز اصلی ویرگول بر روی محتواهای متنی است چون بازار خوبی دارد. اما استفاده از محتواهای ویدئویی و پادکست در برنامه بلندمدت آنها قرار دارد. اما سوالی که در اینجا شاید برای خیلی‌ها پیش می‌آید این است که خب کار ویرگول دقیقا مثل همان کار وبلاگ‌هاست. در وبلاگ‌ها هم انواع محتواها منتشر و کاربران در آن به تعامل می‌پردازند. پس چرا باید به عنوان یکی از استارت اپ های برتر شناخته شود؟

تفاوت ویرگول با بلاگ‌ها

1. قابلیت لایک، کامنت و فالو
2. بازدید بهتر از سوی کاربران
3. واحد بودن دامین‌ها
4. حضوردر شبکه‌های اجتماعی
5. دادن حس بهتردر کامنت، لایک و فالو توسط کاربران
6. ایجاد تعامل مناسب بین کاربران

دستاوردهای ویرگول در دو سالی که گذشت:

• تعداد نویسندگان: 8000 نفر
• تعداد خوانندگان: 50000 نفر
• فعالیت در سایر کشورهای فارسی زبان
• ایجاد تحلیل‌های مناسب
• میانگین نوشتن به ازای هرکاربر: 3/5 متن(فقط روی پست‌ها)

نحوه درآمدویرگول:

• اتصال دامین به ویرگول
• تولید محتوای مناسب توسط نویسندگان
• ساخت ویدئو تبلیغاتی توسط نویسندگان

معرفی استارتاپ های برتر اصفهانی

 

باکس(تبلیغات تعاملی)

باکس، استارتاپی در صنعت تبلیغات است که بازاریابی و تبلیغات خود را از طریق دستگاه‌هایی با نام مگاباکس انجام ‌می‌دهند. کار اصلی این استارتاپ، استفاده از گیمیفیکیشن در تبلیغات است. باکس فعالیت خود را از زمانی که در رویداد IOT دانشگاه صنعتی اصفهان شرکت نمود آغاز کرد. اما 2 سالی است که به صورت کاملا حرفه‌ای وعملی فعالیت می‌کند. کار باکس این است که در ابتدا تحلیل‌های لازم جهت تبلیغات را انجام دهد. اینکه این تبلیغ به چه کسی، کجا و چه موقع ارائه شود را بررسی و سپس در قالب تبلیغات تعاملی آن را به بازار عرضه می‌کنند. تپسی، به عنوان اولین مشتری باکس شناخته می‌شود. در واقع نوع بیزنس آنها b2b است. این روزها استارت اپ های برتر بسیاری هستند که در زمینه تبلیغات فعالیت دارند و باکس یکی از همان برترین استارتاپهاست.
اگر بخواهیم به مهم‌ترین کمپین‌هایی که توسط باکس در سال 1397 اشاره کنیم می‌توان به مواردی از جمله:
• سکه نوروزی تپسی
• همراه اول در الکامپ
• کمپین‌های فروشگاه‌های داخلی سیتی‌سنتر
• کمپین هایپراستار استان اصفهان
• هلدینگ پارسیان نمایشگاه گردشگری

تپ پرشیا(پلتفرم سرویس‌دهی به گردشگران خارجی)

تپ پرشیا، یکی از استارت اپ های برتر و بنام اصفهانیست که توسط هادی ناجی اصفهانی در دی ماه 1396 پایه گذاری شده است. بارها پیش آمده است که در کشور با گردشگرانی مواجه هستیم که از رفتار و وضغیت ما بسیار متعجبند. آنها اذعان دارند که همیشه ایران را فقیرترین و وحشی‌ترین کشور در دنیا می‌دانستند. و حال که به کشور ما آمده‌اند، با دیدن رفتار و مهربانی‌های مردم از باور آنهمه باور غلط سردرگمند.

در واقع تپ‌پرشیا، هم با هدف ارسال فرهنگ مردم ایران به سراسر جهان شکل گرفت. به این گونه که گردشگران را از نقطه به نقطه جهان به کشور بیاورند که هم با آداب و رسوم مردم ایران بیشتر آشنا شوند و هم سهم مهمی را در رشد صنعت گردشگری کشور ایفا کنند. تیم اصلی تپ پرشیا با 10 نفر در استان اصفهان مستقر هستند و مابقی اعضای تیم که حدودا 80 نفر هستند در تمامی نقاط ایران به ارائه خدمت می‌پردازند. و این آمار هر روز رو به رشد است به گونه‌ای که تاکنون 300 نفر در کنار این استارتاپ کسب درآمد دارند. بر اساس آمارها و گزارشات اعلام شده از جانب مدیران تپ‌پرشیا، تاکنون 12000 نفر از خدمات آن استفاده کرده‌اند.

چه خدماتی در ارائه می‌شود؟

ایجاد محتوا تخصصی
تبلیغات گردشگری از زبان مسافران
تهیه بلیط
تهیه ویزا
کارت بانکی شبکه شتاب
اجاره ماشین
رزرو اقامتگاه
برگزاری تورهای گردشگری

نحوه درآمد تپ پرشیا

درآمدزایی این استارتاپ به دو صورت مستقیم وغیر مستقیم صورت می‌گیرد. درآمد مستقیم آنها از برگزاری تورهای گردشگری بدست می‌آید و درآمد غیرمستقیم را از طریق دریافت کارمزد از خدمات دهندگان دریافت می‌کنند لازم به ذکر است تپ‌پرشیا برای ارائه خدمات خود با 3 استارتاپ مه کارت(کارت‌های شبکه شتاب)، علی بابا(برای تهیه بلیط) و کشمون برای تهیه زعفران همکاری می‌کند.

مستربلیط

مستر بلیط، نام یکی از استارتاپهای اصفهان است که کار خود را از سال 94 آغاز کرده است.
حمیدرضا اشجع مدیرعامل مستر بلیط در سال 1392، با راه اندازی سایت airplaneticket کسب وکار خود را در زمینه فروش آنلاین هواپیما استارت زده بود.
تفاوت مستربلیط الان با سایت آنلاین فروش بلیط هواپیما دراین است که در مستر بلیط می‌توانید انواع پروازهای داخلی و خارجی را جستجو و بلیط‌هایی با قیمت مناسبتر تهیه کنید. همچنین طبق استراتژی که در این سامانه پیاده‌سازی شده است سبب شده است که مسافران بتوانند تمامی کارهایی نظیر صدور، کنسلی و تعویض بلیط‌ها را کاملا به صورت مکانیزه انجام دهند.

خدمات مستربلیط

مستر بلیط، علاوه برصدور بلیط پروازهای داخلی و خارجی، در زمینه صدور بلیط قطارهای داخلی و اتوبوس نیز فعالیت دارد. این استارتاپ همچنین قصد دارد که در آینده‌ای نزدیک به بازار خرید وفروش بلیط اتوبوس و قطارهای خارجی نیز ورود کند. مستر بلیط و تپ پرشیا را می‌توان از جمله استارت اپ های برتر حوزه گردشگری دانست که دیگر کمتر کسی در ایران است که این استارتاپها و خدمات آنها را نشناسد!

استارت آپ های برتر در اصفهان را بشناسیم

پاپاتا

این روزها، صنعت بازی‌سازی در کشور رشد چشمگیری داشته است به گونه‌ای که سالانه علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است. کسب درآمد بالا، پویایی و لذتی که در بازی‌سازی وجو دارد سبب جذب بسیاری از افراد جامعه به این صنعت شده است. به گونه‌ای که تیم‌ها و استارتاپ‌هایی در این حوزه شکل گرفته‌اند. پاپاتا یکی از همان تیم‌هاییست. پاپاتا، استارتاپی در حوزه بازی‌سازیست که فعالیتش را از سال92 در شهر اصفهان آغاز کرده است. این استارتاپ به عنوان یک استودیو بازی‌سازی مستقل فعالیت می‌کند که تحت حمایت هیچ ارگان و سازمان دولتی نیست.

این استارتاپ در ابتدا با تیمی 9 نفره کار خود را آغاز کرد. اکنون تنها 6 نفر بصورت تمام وقت و عده‌ای هم به صورت پاره‌وقت فعالیت می‌کنند. ایده‌ی راه‌اندازی و اجرای این استارتاپ از آنجایی نشئت گرفت که کمبود بازی‌های موبایلی فارسی زبان با کیفیت در سطح کشور حس میشد و همین مشکل سبب شکل‌گیری اولین پایه‌های این استارتاپ شد. رویای نیوتن، اولین بازی بود که توسط این مجموعه طراحی شد ولی به دلیل وجود مشکلاتی سرانجام با شکست مواجه شد. شکست در این بازی سبب شد که مشکلات و زیرساخت‌های نادرست به خوبی تشخیص داده شود و با حل آنها و بکارگیری MVP در محصول، دو بازی موفق طراحی و پیاده‌سازی کنند. در حال حاضر دو بازی سبقت و هشتمین حمله از محصولات موفق پاپاتا محسوب می‌شود که تاکنون بیش از 100 هزار نصب توسط کاربران اندرویدی داشته است.

شیپ نو، استارت اپ های برتر در حوزه حمل و نقل

شیپ نو، نام سامانه حمل و نقل هوشمند کالا در اصفهان است. حمل و نقل کالاها در شیپ‌نو توسط وانت، پیک موتوری و کامیون صورت می‌گیرد. برای استفاده از این سامانه کافیست که آن را بر روی گوشی‌های خود نصب کنید و با ثبت درخواست خود از آن استفاده کنید. امیر عرفانی بنیانگذار شیپ‌نو از دلیل انتخاب شهر اصفهان برای پیاده‌سازی این استارتاپ میگوید.

“بافت فرهنگی اصفهان باعث شده است که این شهر موقعیت استراتژیکی خوبی برای پایلوت کردن ایده‌های استارتاپی باشد زیرا مشکلات استارتاپ بهتر خودش را نشان داده و امتحان خود را پس داده است و پس از بلوغ می‌توان آن را به شهرهای دیگر انتقال داد.”
شما چه استارت اپ های برتر دیگری در ایران و شهر خود می‌شناسید؟ آن را به ما معرفی کنید.

اگر ایده‌ای در ذهن دارید ولی هنوز نمی‌دانید چگونه آن را پیاده‌سازی کنید، می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید و از راهنمایی‌های آنها در این زمینه استفاده کنید. مشاورین ما راه‌کارهایی را در اختیارتان قرار می‌دهند که کاملا از طریق شناخت و تجربه کافی می‌باشد. پس از این نظر هیچ جای نگرانی نیست. کافیست با کلیک بر روی دکمه زیر با مشاورین ما در تماس باشید.

همین حالا ایدتو عملی کن!
4/5 ( 1 نظر )