پردازش تصویر

در واقع پردازش تصویر به این معنا است که شما با انجام عملیات و فرایندهایی بر روی تصاویر و یا ویدئو،  خروجی مناسب با هدف خود باز هم به صورت تصویر به دست آورید.

پردازش تصویر شاخه‌ای دیگر در علوم کامپیوتر محسوب می‌شود که بالطبع با رشد و پیشرفت علم کامپیوتر و تکنولوژی، پردازش تصویر هم رشد چشمگیری می کند.

در واقع برای بکارگیری و یاد گرفتن پردازش تصاویر ما نیاز به علوم مختلفی داریم که از بین تمامی این علوم، داشتن علم کامپیوتر و ریاضیات برای یادگیری بسیار مهم و ضروری است.

پردازش تصویر

علوم مهم در پردازش تصویر

همانطور که تا اینجا فهمیدیم بنابراین پردازش تصویر به این معناست که سیگنالی از جنس تصویر دریافت می شود و پس از پردازش های لازم خروجی شبیه به همان عکس استخراج می شود.

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به معرفی علوم کاربردی در پردازش تصویر بپردازیم. از جمله این علوم عبارتنداز:

ریاضیات

انتگرال

آمار و احتمال

معادلات

آنالیز هارمونی

علوم کامپیوتر

ما بهره مندی از این علوم و نحوه‌ی بکارگیری آنها در پردازش تصویر  به راحتی می توانیم در این حرفه فعالیت کنیم.

پردازش تصویر در صنعت های گوناگونی کاربرد فراوان دارد از جمله:

پزشکی

امنیت

علوم تجربی و زیست شناسی

رباتیک

هوش مصنوعی

اتوماسیون های صنعتی

حمل و نقل

در ادامه به توضیح برخی از کاربردهای پردازش تصویر در این زمینه ها می پردازیم.

کاربرد پردازش تصویر در پزشکی

بسیاری از بیماری هایی در بدن انسان یافت می شود که باید از طریق عکس برداری مشخص شود و سپس با توجه به این عکس ها راه درمان شروع می شود.

بیماری هایی از جمله تشخیص انواع سرطان، تومور و … نیاز به عکس برداری از درون بدن انسان دارد که این عکس برداری از طریق علم پردازش تصویر امکان پذیر است.

image processing

کاربرد پردازش تصویر در مسائل امنیتی

از جمله مهم ترین و تاثیرگذارترین کاربرد پردازش تصویر در ایجاد امنیت  در مسائل مهم کشوریست.

تکنولوژی که برای تشخیص چهره و اثرانگشت در امنیت کشور استفاده می شود وابسته به سیستم های پردازش تصویری است که در این صنعت استفاده می شود.

 

کاربرد پردازش تصویر در سیستم حمل و نقل

شاید واضح ترین کاربرد پردازش تصویر در همین حمل ونقل های روزانه شما باشد.

تا حالا به این فکر کرده اید که چگونه چراغ راهنمایی رانندگی تصویر اتومبیل و شماره پلاک شما رو در حین سبقت و دور زدن قوانین راهنمایی و رانندگی ثبت می کند؟

و یا سرعت شما چگونه توسط این دوربین ها بررسی و به شما اعلام می گردد؟

وقتی به مسافرت می روید حتما بارها توسط پلیس راه به دلیل عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی متوقف شده اید. اما اینکه چگونه از فاصله دور متوجه نقض قوانین توسط شما شده اند، به چه صورت است؟

تمامی این مسائل در زمینه حمل و نقل به همان تکنولوژی پردازش تصویر بر می گردد که تصویر شما بعنوان سیگنالی توسط این سیستم ها دریافت و تمامی جزییات با پردازش این تصاویر بدست می آید.

پردازش تصویر با استفاده از الگوریتم هایی که طراحی و پیاده سازی شده است اجرا می شود. هر چه این الگوریتم ها به روزتر شود، از سیستم های پردازش تصویر پیشرفته تری در سطح کشور برخوردار می شویم.

پردازش تصویر

اهداف استفاده از سیستم های پردازش تصویر

الگوریتم های مورد استفاده در پردازش تصاویر متفاوت است که بر اساس نوع الگوریتم استفاده شده اهداف زیر را می توان دنبال کند.

بهبود تصاویر

بینایی ماشین

چاپ تصاویر

پیدا کردن ویژگی جدیدی در عکس

بهبود تصاویر:

یکی از اهدافی که از سیستم های پردازش تصویر استفاده می شود این است که جهت بهبود کیفیت تصاویر از آن استفاده می شود. در واقع با کاهش نویز، اصلاح گرما و تنظیم کنتراست به بهبود کیفیت تصاویر پرداخته می شود.

بینایی ماشین:

کاربرد اصلی بینایی ماشین در علم رباتیک می باشد. در واقع بینایی ماشین به دنبال درک معانی تصاویر است و رباتیک به این علم نیاز دارد که ابزاری باشد که محیط پیرامون را به خوبی برای آن ها تفسیر کند.

چاپ تصاویر:

در صنعت چاپ بسیار از این تکنولوژی استفاده می شود. تصاویر و فایل ها به سیستم داده می شود. تصاویر پیکسل به پیکسل پردازش می شود و پس از گذراندن تمامی مراحل لازم که آیا تصویر به خوبی شناسایی شده است یا نه ، به مرحله چاپ می رسد.

Call Now Buttonهم‌اکنون با ما تماس بگیرید