سیستم آموزش مجازی ، سامانه‌ای که امکان یادگیری، آموزش و برگزاری جلسات را در بستر اینترنت و به صورت آنلاین فراهم می‌آورد. در دنیای امروز، افرادی هستند که به دلیل موقعیت جغرافیایی از شرکت در سمینارها، همایش ها، کلاس های آموزشی راه دور، جلسات گفتگو و … باز می مانند. سیستم مدیریت آموزشی این امکان را فراهم می آورد که یادگیری فدای فواصل جغرافیایی نشود. در این مقاله به بررسی این سامانه و ویژگی‌‌های آن می‌پردازیم.

آشنایی با سامانه آموزش مجازی و ویدئوکنفرانس

 

LMS (سیستم مدیریت آموزش مجازی) چیست؟

lms که مخفف عبارت learning management system می‌باشد، سیستم مدیریت آموزشی ایست که امکان ارائه کلاس‌‌ها و دوره‌های آموزشی را به صورت آنلاین و در بستر اینترنت فراهم می‌آورد. یعنی کاربران می‌توانند با نصب این سامانه بر روی کامپیوتر و یا لپ‌تاپ‌های خود به صورت مجازی و کاملا آنلاین در جلسات و دوره‌ها حضور داشته باشند. امروزه با توجه به مزایا و فوایدی که این سامانه به همراه داشته است سبب شده است تا مورد توجه بسیاری از ارگانهای آموزشی و افراد گوناگون برای شرکت در سمینارها و جلسات آموزشی آنلاین قرار گیرد. در ادامه با مزایا و ویژگی‌های این سیستم بیشتر آشنا می‌شویم.

ایده ایجاد و پیاده سازی این سیستم ها زمانی پدیدار شد که افراد برای شرکت در کلاس ها، سمینارها، همایش‌ها زمان و هزینه زیادی را پرداخت می کردند و پس از طی مسیرهای طولانی و رسیدن به مقصد آنقدر خسته راه بودند که شاید آن بازدهی خوبی که برای یادگیری و دریافت بازدهی بهینه انتظار داشتند، را دریافت نمی کردند.

ویزگی‌های سیستم آموزش مجازی

همانطور که در ابتدا هم گفتیم،سامانه‌های آموزش الکترونیکی محیطیست که در آن کاربران با استفاده از اینترنت به یادگیری و شرکت در جلسات می‌پردازند. حالا میخواهیم بررسی کنیم که این سامانه‌ها باید دارای چه ویژگی‌هایی باشند تا خدمات خود را سریع‌تر و با کیفیت بالا در اختیار کاربران خود قرار دهند:

 1. باید مدت زمان تمامی وبینارها، دوره‌ها، کلاس‌ها و سمینارها به صورت دقیق در این سامانه‌ها ثبت شود.
 2. امکان تعامل دوطرفه به صورت صوتی و یا چت درون برنامه‌ای بین اساتید، سخنوران و کاربران باشد.
 3. امکان به اشتراک‌گذاری انواع فایلها با هر نوع فرمتی وجود داشته باشد تا در صورت نیاز کاربران فایل‌ها را برای یکدیگر ارسال نمایند.
 4. سامانه از قابلیت نظرسنجی برخوردار باشد تا در پایان دوره با امتیازدهی به آن میزان رضایت خود را از بیان کنند.
 5. یکی از ویژگی‌های مهمی که باید سیستم آموزشی مجازی از آن برخوردار باشد، این است که امکان ایجاد ویدئو کنفرانس بین چندین نفر وجود داشته باشد. این قابلیت مزیت رقابتی مهمی در این سامانه‌ها ایجاد می‌کند.
 6. کاربران باید این امکان را داشته باشند که در پایان دوره‌ها و وبینارها، بتوانند ویدئوها رو به صورت کامل دانلود و ذخیره کنند.
 7. مشاهده گزارشات مالی و سیستمی از دیگر ویژگی‌های مهمی‌ست که سیستم‌های آموزش الکترونیکی از آن برخوردار هستند.
 8. این سامانه‌ها باید قابلیت ارائه گواهینامه‌های پایان دوره در صورت برگزاری انواع دوره‌های آموزشی را دارا باشند.

کاربران جهت استفاده از خدمات و ویژگی‌های سیستم مدیریت آموزش مجازی کافیست، کامپیوتر یا لپ تاپ با هر نوع سیستم‌عاملی داشته باشند.

سیستم مدیریت آموزش مجازی

مزایای سیستم آموزش مجازی

سازمانها و افرادی که برای ارائه خدمات آموزشی و جلسات خود از سیستم آموزشی انلاین استفاده می‌کنند، به خوبی از فواید و مزایای آن آگاه هستند و سپس اقدام به سفارش و خرید این نرم‌افزارها می‌کنند. اما نکته‌ای که ما لازم می‌دانیم در این قسمت بیان کنیم، آن است که قبل از آنکه شما به مزایای آموزش الکترونیکی فکر کنید، در ابتدا باید محتوای الکترونیکی مناسبی برای ارائه داشته باشید. تا زمانی هم که محتوای باکیفیت و خوبی را دارا نباشید ،به هیچ عنوان نمی‌توانید از کلیه مزایای این سامانه برخوردار شوید. از جمله مزایای سیستم‌های آموزشی عبارتند از:

 1. افزایش رضایت کاربران متقاضی دوره
 2. ارتقا کیفیت آموزش و یادگیری
 3. قابلیت سفارشی‌سازی نرم‌افزار
 4. ایجاد برنامه‌هایی جذاب برای جلوگیری از خسته شدن کاربران
 5. ارتباطات آسان بین اساتید و شرکت‌کنندگان
 6. صرفه‌جویی در زمان و هزینه

انواع LMS

سیستم آموزش مجازی از انواعی برخوردار است که افراد می‌توانند بر حسب نیاز و بودجه‌ی خود از یکی از آنها برای انجام فرایندهای آموزش انلاین و برگزاری جلسات استفاده نمایند. در این قسمت با انواع سیستم‌های مدیریت یادگیری اکترونیکی آشنا می‌شویم:

LMS باز

سیستم مدیریت آموزشی باز، نرم افزاری با سورس باز است. یعنی شما به راحتی با دسترسی به کدهای آن به رمی توانید با دست کاری در کدها تمامی آنچه را که از این نرم افزار لازم دارید، فراهم آورید و از آن استفاده کنید.

LMS اختصاصی

سیستم مدیریت آموزشی بسته یکی از انواع lms ها است که با در نظر گرفتن نیاز شما، در اختیارتان قرار داده می شود و شما نمی توانید آن را ارتقا دهید. یکی از مزیت های که lmsهای باز نسبت به lmsهای بسته دارد همین است.

LMS مبتی بر ابر

در این نوع lms، نرم افزار بر روی سرور خدمت دهندگان سیستم مدیریت آموزشی نصب و راه اندازی می شود و در اختیار کاربران قرار می گیرد تا در تمامی نقاط قابل دسترسی باشد.

سیستم آموزش مجازی طاهاتک

خرید نرم‌افزار آموزش آنلاین

سیستم آموزش مجازی را می‌توانید هم به صورت رایگان و هم به صورت غیر رایگان برای خود و سازمانتان تهیه کنید. نرم‌افزارهای متن‌باز بسیاری در فضای اینترنت هستند که به صورت رایگان می‌توانید آنها را دریافت و جهت برگزاری آموزش‌های انلاین و جلسات خود از آنها استفاده کنید. اما همانطور که می‌دانید این نرم‌افزارهای رایگان، خدمات اندک و محدودی را در اختیار شما قرار می‌دهند. به گونه‌ای که شما نمی‌توانید خدمات خود را به بهترین صورت در اختیار کاربرانتان قرار دهید و رضایت و اعتماد انها را در برگزاری آموزش‌های الکترونیکی  دریافت نمایید.

گاهی بعضی از سازمانهایی که نسخه رایگان سیستم مدیریت یادگیری الکترونیکی را تهیه کرده‌اند، از کسانی برای سفارشی‌سازی آن استفاده می‌کنند که تخصص لازم را در این زمینه ندارند و پس از مدتی نرم افزار از پایه با مشکلی جدی روبرو می‌شود. در این صورت آن سازمان یا شرکت با صرف هزینه بسیاری در این مدت بدون دریافت نتیجه مطلوب کار را ناقص تحویل می‌گیرد.

اما اگر از بودجه کافی جهت تهیه نرم‌افزار مدیریت آموزشی برخوردار بودید، می‌توانید این نرم‌افزارها را از شرکت‌های معتبر تهیه کرده و خدمات خود را در بستر آنها ارائه دهید. نرم‌افزارهایی که شما به ازای پرداخت هزینه‌ای دریافت می‌کنید، کاملا مطابق با خواسته‌ها و نیازهای شماست و در صورت بروز هر گونه مشکلی به راحتی می‌توانید با ارتباط با پشتیبانان آنها راحل کرده و یا قابلیت‌های جدیدی را به آن اضافه نمایید.

سفارش سیستم آموزش الکترونیکی(LMS)

شرکت های بسیاری در ایران که در زمینه فناوری اطلاعات فعالیت دارند، انواع نرم افزارهای مدیریت آموزشی را طراحی و پیاده‌سازی کرده‌اند. هر کدام ازین شرکت‌ها با ارئه‌ی خدمات و امکانات خاصی نرم‌افزارهای خود را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس اگر شما در صدد آن هستید که نرم‌افزار آموزش مجازی مناسبی را برای خود تهیه نمایید، بهتر است از شرکت‌هایی تهیه کنید که برنامه‌ای با کیفیت و سرعت بالا در اختیارتان قرار دهد. تمامی شرایط شرکت اعم از پشتیبانی، مجوزات و میزان رضایت مشتریان پیشین را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید نرم افزار یادگیری آنلاین نمایید.

سیستم های مدیریت آموزشی برترین نوع تکنولوژی در امر یادگیری و آموزش از راه دور محسوب می‌شود، بنابراین باید در تهیه‌ی آن نهایت دقت را کنید. طاهاتک مفتخر است، محصولی باکیفیت دیگری در زمینه آموزش‌های مجازی، ویدئو کنفرانس و شرکت در سمینارهای از راه دور را ارائه دهد که توسط برنامه‎نویسان حرفه‌ای و با بهره‌مندی از برترین تکنولوژی‌ها طراحی و پیاده‌سازی شده‌است. در صورت نیاز به دریافت مشاوره و آشنایی بیشتر با سیستم مدیریت آموزش آنلاین می‌توانید با مشاورین ما در تماس باشید.

جهت تماس با ما بر روی دکمه زیر کلیک کنید و با متخصصین ما در این زمینه گفتگو کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید

 

4.5/5 ( 2 نظر )