هر سیستمی هر چند پرکاربرد و پرطرفدار مزایا و معایبی دارد. مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی نیز از جمله موضوعاتیست که این روزها مورد توجه زیادی قرار گرفته است. استفاده از سیستم های آموزش مجازی روز به روز در حال افزایش است. در شرایطی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، تمامی سازمان‌ها، دانشگاه ها ، مدارس و شرکت ها بسته و تعطیل شدند. با ادامه داشتن شرایط و تعطیلی طولانی این مراکز نیازمند از سرگیری فعالیت خود را داشتند. امکان تعطیلی طولانی مدت برای شرکت ها و سازمان ها در برخی موارد غیرممکن  و در برخی دیگر ضرر های اقتصادی زیادی وارد می‌کرد. در مورد مدارس و دانشگاه ها نیز به همین صورت. علاوه برعقب ماندگی دانشجویان، دانش آموزان و هنرجویان ، اساتید و کارکنان برای ادامه زندگی نیازمند درآمد هستند و اگر هزینه از طرف خود دانشگاه و آموزشگاه ها تامین شود ممکن است دانشگاه و آموزشگاه با کمبود بودجه مواجه شود. پس در این شرایط ادامه کار برای تقریبا تمامی مراکز الزامی است. با پیشرفت تکنولوژی و طراحی نرم افزار آموزش آنلاین این مشکل تا حدی برطرف شد.در صورت نبود چنین سیستم هایی امکان تعطیلی طولانی مدت برخی مراکز نبود و به این شکل انسان ها با مشکلاتی بیشتری روبرو می‌شدند. با برگشتن شرایط عادی و امن شدن جوامع استفاده از این سیستم ها همچنان ادامه خواهد داشت همان گونه که در گذشته نیز وجود داشت با این تفاوت که به علت آشنایی بسیاری از مردم با نرم‌افزارهای lms میزان استفاده از آن ها بیشتر و بیشتر می‌شود. در این مقاله اختصاصی به مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی می‌پردازیم. اگر در مورد سیستم های آموزش مجازی اطلاعاتی ندارید ابتدا مقاله سیستم آموزش مجازی چیست را مطالعه کنید.

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

معایب آموزش مجازی

بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان تجربه استفاده از آموزش مجازی را دارند و در ابتدا مطمئنا برای آن ها جذاب بوده است ولی بعد از مدتی اوضاع تغییر پیدا کرد.
تعداد زیادی از آن ها به سیستم موجود اعتراض کردند و می‌گفتند که نمی‌توانند مطالب درسی را بفهمند. خود این موضوع نیز دلایلی دارد : یکی از علل آن می‌تواند نظارت نداشتن معلمان و اساتید بر روی دانش‌آموزان به صورت مداوم در طول کلاس باشد بنابراین بسیاری از افراد سر کلاس های آموزشی به صورت نمادین حاضر می‌شدند. دلیل دیگر می‌تواند تعامل کمتر بین دانش‌آموزان و همچنین دانشجویان با اساتید باشد. در ادامه بیشتر یا مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی آشنا میشوید.

معایب تدریس مجازی

 در کنار تمامی مزایایی که تدریس مجازی دارد مطمئنا معایبی نیز دارد. تقریبا تمامی اساتید و معلمان در دوران شیوع ویروس کرونا تجربه‌ی استفاده از آموزش مجازی را داشته‌اند و بسیاری از آن ها معتقد بودند با توجه به امکاناتی که در اختیار آن ها بود تدریس مجازی برایشان مشکلات و دردسر هایی نیز داشت.تدریس برای بیشتر آن ها زمانگیر تر شد که علت اصلی آن عادت نداشتن به سیستم بود اگر روند آموزش مجازی ادامه دار شود مطمئنا برای افراد ساده تر می‌شود.  امکان تعامل متقابل بین دانشجو و اساتید پایین می‌آید. حتی با وجود امکان ارتباط تصویری. در آموزش حضوری ارتباط بین دانشجو و اساتید بیشتر است و همین موضوع فهماندن مطالب درسی را به دانش آموزان و دانشجویان سخت می‌کند.

مزایای آموزش حضوری

همه‌ی ما به آموزش حضوری عادت کرده‌ایم و وفق دادن خودمان با آموزش مجازی کمی زمان بر است. بهترین و مهمترین مزیت آموزش حضوری تعامل زیاد بین  دانش آموزان و دانشجویان  با اساتید و معلمان می‌باشد. معلمان در ساعات درسی نظارت مداوم روی دانش آموزان دارند. دانشجویان و دانش‌آموزان نمی‌توانند به صورت نمادین سر کلاس ها حاظر شوند و حضور فیزیکی آنها الزامی است. درست است که سر کلاس های حضوری نیز می‌توان توجهی به آموزش نداشت ولی با این وجود بیشتر دانشجویان و دانش‌آموزان توسط اساتید و معلمان تشویق به فراگیری درس می-شوند.
مزیت دیگر آموزش حضوری تعامل میان دانشجویان و دانش آموزان است. در ساعات استراحت می-توانند به مبادله‌ی اطلاعات بپردازند. بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان معتقدند  ساعات استراحتشان و گذراندن وقت با دوستان و همکلاسی های خود باعث تجدید قوای آن ها میشده است و کمتر خسته می‌شدند. مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی موضوعیست که در این حوزه مورد توجه جدی همگان قرار گرفته است.
 آشنایی با مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی

راهکار برای بهتر شدن آموزش مجازی

آموزش مجازی تا به امروز پیشرفت های زیادی داشته است ولی مطمئنا هنوز هم نیازمند بهتر شدن است.برای هر موضوع و سیستمی ایده های بسیاری می‌توان برای بهتر شدن داد. در اینجا ما به موضوعاتی می‌پردازیم که بیشتر ملموس است. تعامل میان دانش آموزان و همچنین دانشجویان و اساتید نیازمند بهتر شدن است. با پیشرفت تکنولوژی و امکان برقراری ارتباط تصویری تا حدی این موضوع برطرف شد ولی در بسیاری از سیستم ها هنوز امکان برقراری به صورت همزمان میان افراد زیاد نیست. ارتباطات مجازی هنوز هم امکان بهتر شدن دارند.
یکی از موارد مهم در مورد هر سیستم جدید پذیرفته شدن از طرف مردم است همه‌ی ما خوب می-دانیم ما انسان ها نیاز به تنوع داریم و به این صورت که به یکباره تمامی وقت خود را برای آموزش در خانه بگذرانیم برای دانش آموزانی که تا قبل از این به صورت حضوری درس می‌خواندند می‌تواند سخت باشد. با اعمال تدریجی روش آموزش مجازی آسان تر این نوع آموزش برای افراد عادی و مورد قبول می‌شود. آموزش مجازی وابسته به اینترنت است بنابراین پهنای باند و سرعت اینترنت یکی از عوامل تاثیرگذار روی کیفیت آموزش مجازی است.

معایب آموزش مجازی دانش‌آموزان

آموزش مجازی بیشتر از همه‌ی افراد برای دانش‌آموزان معایب دارد. انسان ها نیازمند تعامل و برقراری ارتباط با یکدیگر هستند و بخش زیادی از این ارتباط در دوارن کودکی و نوجوانی در مدرسه اتفاق می‌افتد. دانش‌آموزان تجربه های مختلفی درباره‌ی ارتباطات با افراد دیگر فرا می‌گیرند. در ساعات استراحت و زنگ تفریح با ارتباط و گفتگو رشد بسیاری از نظر اجتماعی پیدا می‌کنند. در این ساعات آنها به بازی و همچنین خوردن خوراکی می‌پردازند. آنها یاد می‌گیرند چگونه برد و باخت را بپذیرند و چگونه دوستانه بازی کنند و خوراکی و تنقلات خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.  انسان ها بدون برقراری ارتباط صحیح با یکدیگر امکان ادامه‌ی زندگی برای آنها سخت و تاحدودی غیرممکن می‌شود و پایه‌ی یادگیری روابط به دوران مدرسه بر می‌گردد.
این ارتباطات تا امروزه از طریق آموزش مجازی امکان پذیر نبوده و دانش‌آموزان فقط امکان برقراری ارتباط تصویری دارند و تا وقتی در فظایی نباشند که مجبور به ارتباط باشند مطمئنا ارتباط برقرار نمی‌کنند.
دانش آموزان بخش زیادی مربوط به کارهای عملی به صورت گروهی دارند از طریق سیستم آموزش مجازی هر فرد می‌تواند به صورت مجزا در خانه‌ی خود به درست کردن کاردستی و دیگر موارد بپردازد ولی امکان انجام کار گروهی ندارند.

مشکلات آموزش مجازی در ایران

متاسفانه اموزش مجازی در ایران با مشکلاتی روبرو هست. بسیاری از مناطق ایران امکان دسترسی به اینترنت دارند ولی این محدود به مناطق شهری تر و همچنین مرفه تر می‌باشد مناطق روستایی در ایران اکثرا امکان دسترسی به اینترنت را ندارند و همچنین به علت هزینه های بالا امکان فراهم کردن وسایل و تجهیزات مورد نیاز از جمله مودم ، تلفن همراه و .. را ندارند. این موضوع مشکلات زیادی را به خصوص در دوران شیوع ویروس کرونا ایجاد کرد و بسیاری از دانش‌آموزان مناطق روستایی برعکس مناطق دیگر ایران امکان ادامه تحصیل را نداشتند . همچنین به عنوان یکی از موارد مهم در مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی یاد شد. به امید روزی که این مشکلات برطرف شود و تمامی ایرانی ها امکانات لازم برای فراهم کردن رفاه خود را داشته باشند.

معایب آموزش در فضای مجازی

فضای مجازی ، فضای شلوغی است یعنی اطلاعات ، گروه ها وسیستم های مختلفی در این فضا وجود دارد. امروزه بیشتر افراد از جمله کودکان با تکنولوژی هایی از جمله موبایل آشنا هستند ولی آشنا شدن آن ها با فضای مجازی گزینه خیلی خوبی نیست. فضای مجازی می‌تواند موجب گیج شدن و کشیده شدن کودکان به سمت هایی شود که مورد پسند جامعه و والدین نباشد زیرا کنترل کردن کودکان در فضای مجازی و تسلط و تاثیر والدین و معلمان بر روی آن ها کم می‌شود. و این نمونه‌ای از مهم ترین معایب تدریس مجازی به حساب می‌آید.
مزیت ها و معایب نرم افزار آموزش آنلاین

ویژگی‌های آموزش مجازی

1. امکان برقراری ارتباط میان دانشجویان و دانش‌آموزان با اساتید و معلمان
2. امکان گرفتن امتحان و نمره دهی به صورت آنلاین
3. امکان استفاده در هر زمان و مکان
4. امکان ایجاد محدودیت ورود برای کاربران
5. امکان به اشتراک گذاری فایل
6. امکان استفاده تعداد زیادی کاربر به صورت همزمان
7. دسترسی مداوم کاربران به اطلاعات و مطالب درسی

مزایای نرم‌افزار lms

1. از محتوا‌های مختلفی از جمله تصویر وصدا و متن و … پشتیبانی می کنند.
2. قابلیت استفاده مجدد توسط دانشجویان واساتید
3. کم شدن هزینه های اجاره مکان و فراهم کردن ملزومات دیگر
4. امکان حضور افراد از نقاط مختلف در جلسات
5. امکان آموزش تعداد زیادی دانشجو در زمان کم
6. کم شدن هزینه های رفت و آمد دانشجو و استاد
7. تلف نشدن زمان دانشجو و اساتید برای رفت و آمد
8. حضور راحت تر و با استرس کمتر
9. امکان برگزاری آزمون های آنلاین و ثبت نمره به صورت آنلاین و کم امکان تعیین تکلیف و تحویل آن به صورت الکترونیک ومحدود نمودن زمان تحویل
10. منابع بسیاری می تواند میان دانشجویان و استایید مبادله شود

معایب نرم افزار lms

در صورت پهنای باند کم و سرعت پایین اینترنت یا پایین بودن ظرفیت سرور در مراکز مشکلات ارتباطی به وجود می آید و این موارد به شدت باعث نارضایتی کاربر می شود . بنابراین lms به یک زیر ساخت فناوری خوب احتیاج دارد.
مزایا سیستم آموزش از راه دور :
1. امکان دسترسی در هر زمان و هر مکان
2. امکان استفاده تعداد زیادی کاربر در یک زمان
3. کم شدن هزینه های رفت و آمد برای دانشجویان و دانش‌اموزان و..
4. کم شدن هزینه هایی از قبیل اجاره مکان و تهیه امکانات برای مدیران
5. کاهش میزان آلودگی هوا به علت حمل و نقل کمتر
6. صرفه جویی در زمان اساتید و دانشجویان و ..

مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی در یک نگاه

تمامی مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی بستگی به نرم افزاری که شما تهیه می‌کنید تغییر میکند . اگر نرم افزار خوبی تهیه نکنید معایب سیستم بیشتر و معایب آن کمتر می‌شود بنابراین برای انتخاب نرم‌افزار آموزش مجازی بسیار دقت کنید اگر مایل به خرید کردن نرم افزار lms  هستید میتوانید مقاله 10 نکته در خرید lms  را مطالعه کنید تا بتوانید خرید بهتری داشته باشید. با پیشرفت تکنولوژی و جوامع بشری نیاز به ارتباط از راه دور بیشتر از پیش میان انسان ها احساس می‌شود و با وجود تمامی مزایا و معایب سیستم آموزش مجازی استفاده از آن روز به روز بیشتر می-شود و مطمئنا در آینده با پیشرفت بیشتر در این زمینه مزایای بیشتری پیدا می‌کند و معایب آن کاسته می‌شود.
در این سایت میتوانید با مزیت ها و معایب سیستم آموزش مجازی آشنا شوید.
3.3/5 ( 3 نظر )