خطرات تاکسی اینترنتی موضوعیست که همزمان با حضور نرم‌افزارهای تاکسی انلاین در جامعه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفت. درست است که نفوذ فناوری و اینترنت در حمل و نقل شهری مزایای عالی را برای شهروندان رقم زد، اما نکته‌ای که برای تمامی ما آشکار است این است که در جهان چیز ایده‌آلی وجود ندارد. مسلما تاکسی‌های اینترنتی در قبال مزایایی که برای عموم فراهم آوردند، معایب و خطراتی نیز دارند که باید مورد بررسی قرار بگیرند. در این مقاله به بررسی این خطرات و نکاتی که کاربران باید قبل از درخواست تاکسی انلاین توجه کنند، می‌پردازیم.

خطرات تاکسی اینترنتی

خطرات تاکسی اینترنتی در یک نگاه

معایب و خطرات تاکسی اینترنتی را می‌توان در چند دسته تقسیم کرد و به صورت جداگانه به هر یک از آنها پرداخت. اما قبل از آنکه به بررسی این خطرات بپردازیم، می‌خواستیم این نکته را به شما یادآور شویم که هدف ما در این مقاله این نیست که در آخر برای شما شفاف‌سازی کنیم که نباید از نرم‌افزارهای تاکسی اینترنتی برای شروع سفر خود استفاده کنید! گاهی آنقدر مسئله‌ای برای ما مزایا دارد که اصلا عیوب و تهدیدات آن به چشم هیچکس نمی‌آید. ما فقط می‌خواهیم شما را با کمبودها و نقاط ضعف تاکسی‌های انلاین نیز آگاه سازیم تا تصمیم درست‌تری در سفرهای درون‌شهری خود بگیرید.

اپلیکیشن‌های درخواست تاکسی اینترنتی، اگر چه سبب شده است که حمل و نقل شهری به میزان قابل توجهی بهبود پیدا کند و سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های بسیاری شود. اما با این حال مواردی است که جز مهم‌ترین خطرات تاکسی اینترنتی در این سامانه به حساب می‌آید و باید با رعایت کردن نکاتی از این خطرات و تهدیدات جلوگیری کرد تا بتوان سفر آرامی را پشت سر گذاشت. تامین امنیت مسافران از جمله تهدیداتی است که باید توسط این استارتاپها مورد توجه جدی‌ قرار گیرد.

مشخص بودن شماره مسافران برای رانندگان

در تاکسی‌های سنتی تلفن مشتریان و مسافران فقط در دست آژانس قرار می‌گرفت و راننده به اطلاعات مسافران هیچ دسترسی‌ای نداشت. اما در تاکسی‌های اینترنتی رانندگان به صورت مستقیم به شماره تلفن مشتریان دسترسی دارند و این می‌تواند تهدیدی برای مسافران محسوب شود. البته اسنپ برای حل این مشکل اپراتوری را بین مسافران و رانندگان قرار داده‌است تا نه راننده از شماره تماس مسافر آگاه باشد و نه مسافر شماره تماس راننده را بداند.

قطع اینترنت، مهم‌ترین خطرات تاکسی اینترنتی

اشتراک گذاری لینک سفر و مسیریابی از جمله اقداماتی بود که تاکسی‌های انلاین برای حفظ امنیت مسافران خود در نظر گرفته‌‌است. مسافران می‌توانند مسیر سفر خود را برای خانواده و نزدیکان ارسال کنند. حالا فرض کنید که اینترنت قطع شود و مسافران نتوانند سفر خود را برای تامین امنیت‌شان با دیگران به اشتراک بگذارند. عدم اشتراک‌گذاری می‌تواند تهدیدی جدی برای مسافران اینترنتی به حساب آید.

هیچگاه برای کسی تاکسی اینترنتی نگیرید!

ممکن است شخصی در خیابان به علت آنکه تلفن همراهش فاقد نرم‌افزارهای تاکسی اینترنتی باشد از شما درخواست کند که برایش تاکسی اینترنتی بگیرید، رخدادی که در ظاهر عملی خیرخواهانه‌ است اما در باطن آن ممکن است انگیزه‌های سو پنهان شده باشد چرا که وقتی درخواست انجام می‌گردد شما به عنوان مسافر در سامانه تعریف می‌شود و نه شخص استفاده کننده و این یعنی هر آنچه که ممکن است اتفاق بیفتد به گردن شماست! گاها مشاهده شده است که اخاذی، عدم پرداخت هزینه و یا حتی سرقت خودرو در این موارد اتفاق افتاده است، رخدادی که تاکسی‌های اینترنتی باید به فکر چاره اندیشی باشند البته به تازگی در استان زاهدان، تاکسی اینترنتی جی‌سی با پشتیبانی شرکت طاهاتک اقدام به راه‌اندازی سامانه هوشمند درخواست تاکسی مبتنی بر سرویس گویا و بدون نیاز به اپلیکیشن نموده است،‌رویدادی که باعث می‌شود همه‌ی افراد قادر به درخواست تاکسی‌ اینترنتی باشند، در هر حال بسیار مراقب باشید!

نکات مهم در پیشگیری از خطرات تاکسی اینترنتی

نکات مهم جهت جلوگیری از خطرات تاکسی اینترنتی

درخواست تاکسی اینترنتی مراحلی دارد که باید آنها را انجام دهید و افدام به گرفتن تاکسی اینترنتی برای انجام سفر مد نطر خود کنید. اما باید توجه داشته باشید که برای این درخواست حتما باید به نکاتی توجه داشته باشید و در هر بار درخواست سفر آنها را لحاظ نمایند. در این قسمت می‌خواهیم با نکات ضروری به هنگام گرفتن تاکسی اینترنتی آشنا شویم.

چگونه درخواست تاکسی اینترنتی دهیم؟

عدم استفاده از شماره تلفن اصلی خود

بهتر است به هنگام ثبت‌نام در اپلیکیشن تاکسی انلاین از شماره اصلی خود استفاده نکنید. چون این شماره در اختیار رانندگان و عوامل تاکسی اینترنتی مربوطه قرار می‌گیرد و در حافظه تلفنی آنها ذخیره می‌گردد. بهتر است جهت تامین بیشتر امنیت خود اگر شماره دومی دارید که چندان از آن استفاده نمی‌کنید، از آن شماره برای ثبت‌نام در سامانه حمل و نقل هوشمند استفاده کنید.

لوکیشن خود را حدودی ثبت کنید

اگر عجله‌ای برای انجام سفرهای خود ندارید، بهتر است که آدرس مبدا و مقصد خود را به صورت حدودی و نزدیک به محل خود انتخاب کنید. این کار جهت حفط امنیت شما می‌باشد. یعنی اگر در مبدا هستبد بهتر است کمی آنطرف‌تر سوار شوید که راننده مکان دفیق محل سکونت شما را نداند. در مقصد هم به همین گونه می‌توانید عمل کنید. کمی قبل از مکان مورد نظر آدرس را ثبت کنید که در آن نقطه از خودرو پیاده شوید.

به محض سوار شدن سوار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

پس از آنکه راننده در محل ملاقات شما را سوار کرد، بهتر است که سفر خود را با یکی از اعضای خانواده‌تان و یا دوستان و آشنایان به اشتراک بگذارید تا آنها بتوانند از جایگاه شما در طول مسیر به خوبی آگاه باشند. با اشتراک گذاری سفر خود با دیگران می‌توانید خودتان را از تهدیدات و خطرات تاکسی اینترنتی در امان نگه دارید. رعایت این نکته را در سفرهای انلاین خود جدی بگیرید.

از مشخصات راننده عکس بگیرید!

شما وقتی از طریق برنامه تاکسی انلاین درخواست تاکسی می‌دهید، تمامی مشخصات راننده را پس از ثبت درخواست می‌توانید، مشاهده نمایید. بهتر است در این مرحله از این مشخصات اسکرین شات بگیرید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی از جانب راننده این عکس را به بخش پشتیبانی سامانه ارسال نمایید. البته این مشخصات در سامانه ثبت شده است ولی شما محض احتیاط این کار را انجام دهید تا در صورتی که حتی سازمان مورد نظر هم شکایات شما را پیگیری نکرد، شما مدرکی برای ارائه به مراجع قانونی داشته باشید.

پس از اتمام سفر حتما GPS خود را خاموش کنید!

در آخر سفر و به محض رسیدن به مقصد GPS خود را خاموش کنید. زیرا مسیریابی شما در این شبکه ثبت شده‌است و آنها همچنان می‌توانند به مکان شما دسترسی داشته باشند. پس بهتر است پس از اتمام سفر و در جهت حفط امنیت خود GPS تلفن همراه خود را خاموش کرده و تا سفرهای بعدی از آن مگر در مواقع ضروری استفاده نکنید. اینها تعدادی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین خطرات تاکسی اینترنتی ها به حساب می‌آیند که رعایت و عمل کردن به نکات پیشگیری از خطرات تاکسی اینترنتی را بیش از پیش مهم می‌کند.

4/5 ( 1 نظر )