هوشمندسازی پساکرونا، مسئله ای است که جوامع به خاطر ترس از وقوع اتفاقاتی شبیه کرونا به صورت جدی آن را دنبال می کنند. پروژه هوشمندسازی شهرها از سال های قبل مطرح بوده که که همواره با موانع بسیاری روبرو شده است. اما با شیوع کووید-19  و ترس از ماندگاری این ویروس و همچنین احتمال حوادث مشابه در آینده جوامع به این نتیجه رسیده اند که هوشمندسازی پساکرونا باید در اولویت پروژه های شهری قرار بگیرد. شاید قبلا اگر با برخی از مردم شهرهای کوچک و روستاها از هوشمندسازی صحبت می کردید شما را مسخره می کردند اما کرونا به  همه مردم ضرورت هوشمندسازی را فهماند. بنابراین مسئولین از بابت اقناع جامعه مشکل چندانی ندارند اما از بابت فراهم ساختن زیرساخت ها، هزینه هاو … قطعا با مشکلاتی مواجه می شوند. در ادامه به مهمترین این موانع و مشکلات اشاره می کنیم.

هوشمندسازی

موانع هوشمندسازی پساکرونا

مسلما پروژه ای به این بزرگی موانع زیادی سر راه خود دارد که سعی می کنیم در مورد مهمترین آنها توضیح مختصری بدهیم.

هزینه ها

در هر پروژه ای عدم تامین بودجه و هزینه ها از مهمترین عوامل توقف آن پروژه بوده است. جوامع بایستی به هر نحو ممکن هزینه های لازم برای هوشمندسازی شهرها را تامین کنند زیرا برای جلوگیری از حوادث شبیه کرونا در آینده راه حل بهتری وجود ندارد.

زمانبر بودن

هوشمندسازی پساکرونا بایستی اکثر نقاط شهری و قسمت های مختلف را پوشش دهد تا از کارایی لازم برخوردار باشد. به عنوان مثال اگر شبکه بهداشت شهری هوشمندسازی شود ولی برای حمل و نقل این اتفاق نیفتد ایمنی سازی در مقابل حوادثی مثل کرونا دچار ضعف می گردد و به علاوه سیستم هوشمند به دلیل تکمیل نبودن، کارکرد ناقصی خواهد داشت. بنابراین لازم است که اکثر قسمت ها تحت شبکه هوشمند قرار بگیرند. این امر مستلزم زمان زیادی است که ممکن است چندین سال به طول انجامد.

مخالفت برخی از طیف های جامعه

برخی از طیف های جامعه مخالف هوشمندسازی شهری هستند. این افراد بسته به تخصص خود دلایلی را مطرح می کنند. به عنوان مثال طیفی از روانشناسان و جامعه شناسان هوشمندسازی را مخرب روابط اجتماعی می دانند. آنها می گویند که افراد یک شهر هوشمند به دلیل عدم ارتباط حضوری رفته رفته به افرادی رباتی تبدیل شده و دچار انزوا می گردند. طیفی از مسئولین هم به دلایل امنیتی با پروژه هوشمندسازی مخالفت می کنند. به گفته آنها در یک شهر هوشمند اطلاعات ممکن است به راحتی هک شوند یا ممکن است بر اثر حملات سایبری یک شهر هوشمند به راحتی مختل گردد. برخی از افراد هم به خاطر اینکه مشاغل و منافع خود را از دست می دهند با این پروژه مخالفت می کنند.

عدم هماهنگی مسئولین 

هوشمندسازی شهری همواره به خاطر عدم هماهنگی مسئولین نتوانسته به طور کامل اجرا شود. این مشکل برای هوشمندسازی پسا کرونا هم وجود دارد.

آگاهی کم مردم

اکثر مردم به خاطر عدم اطلاع کافی با این پروژه همکاری نمی کردند. این مشکل هنوز هم وجود دارد ولی به دلیل شیوع کرونا مردم ضرورت هوشمندسازی شهرها را بیشتر متوجه شده اند.

کم کاری متخصصین 

متاسفانه افراد و شرکت های متخصص در زمینه هوشمندسازی فعالیت کافی را برای هوشمندسازی شهرها از خود نشان نداده اند. البته شاید آنها نیز موانع و مشکلات خاص خود را داشته اند. اما در هر حال این مشکل هنوز هم وجود دارد.

چگونگی انجام هوشمندسازی پساکرونا

هوشمندسازی شهرها برای دوران پساکرونا نسبت به قبل از کرونا کاملا متفاوت است. تفاوت هوشمندسازی پساکرونا با قبل از کرونا در این است که مسئله ایمنی در مقابل حوادثی مانند کرونا بایستی کاملا در نظر گرفته شود. به همین منظور یک شهر هوشمند پساکرونایی بایستی در تمام قسمت ها هوشمند شده باشد چرا که در غیر اینصورت توان مقابله با حوادث را نخواهد داشت. وزارت بهداشت و شهرداری ها اولین قسمتی هستند که باید خود و تمام مجموعه های تحت نظر خود را هوشمند کنند.

به دنبال آنها سایر قسمت های شهری پروژه هوشمند شدن را باید دنبا کنند. برای این کار دولت ها بایستی این موضوع را به صورت یک قانون تدوین کرده و برای اجرای آن زمان بندی ارایه دهند. یکی از نکات مهم برای اجرای این پروژه این است که باید افراد و شرکت های متخصص در این حوزه شناسایی شده و در صورت لزوم سازمان ها یا مراکزی جهت پرورش و سازماندهی نیروهای لازم تشکیل شوند. به نظر می رسد اگر یک سازمان جهانی مسئولیت این پروژه را به عهده بگیرد بهتر می توان هوشمندسازی پساکرونا را اجرا کرد.

مراکز متخصص هوشمندسازی در ایران

شرکت ها و سازمان های زیادی در ایران در زمینه هوشمندسازی فعالیت دارند. برخی از آنها در زمینه سخت افزار و برخی دیگر در زمینه نرم افزار فعالیت دارند. پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات سالهاست که در حوزه پژوهش و پروژه های مربوط به امنیت و انتقال اطلاعات، شبکه و … توانسته عملکرد خوبی در زمینه هوشمندسازی از خود نشان دهد. پژوهشکده الکترونیک شریف، مرکز تخصص آپا و … از مراکزی هستند که در حوزه انتقال و امنیت اطلاعات جهت هوشمندسازی گام های بزرگی برداشته اند.

شرکت هایی نیز مانند همکاران سیستم نیز در سال های اخیر توانسته اند بخش های مهمی از پروژه هوشمندسازی را انجام دهند. اما هنوز راه زیادی در پیش است که بتوانیم هوشمندسازی پساکرونا را در ایران تا حد قابل قبولی اجرا کنیم. شرکت های خصوصی تولید اپلیکیشن و نرم افزار با ارایه محصولات خود خدمات خوبی به کشورمان ارایه داده اند. شرکت دانش بنیان طاهاتک فعال در زمینه هوشمند سازی و طراحی اپلیکیشن آمادگی دارد تا خدمات و محصولات خود را جهت انجام این پروژه مهم ارایه دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر محصولات ما را نگاه کرده و یا با ما تماس بگیرید.

همین حالا با ما تماس بگیرید
0/5 ( 0 نظر )