دانشگاه هوشمند را می‌توان یکی از مولفه‌های اصلی شهر هوشمند دانست. دانشگاه‌ها محلیست که در آن آینده یک کشور با پرورش فکری و ذهنی افراد جامعه رقم می‌خورد. بنابراین مهم است که با پیشرفت تکنولوژی و فناوری اطلاعات دانشگاه‌ها نیز از تجهیزات هوشمندانه جهت تدریس و ارتقا سطح کیفی آموزشی بهره‌مند شوند. در این مقاله به بررسی هوشمندسازی دانشگاه‌ها و تکنولوژی‌های لازم برای این نوع فناوری در مراکز آموزشی می‌پردازیم.

همه چیز در مورد دانشگاه هوشمند

دانشگاه هوشمند در یک نگاه

دانشگاه هوشمند که به تازگی در ادبیات سیاست‌مداران ایرانی آن‌ را می‌شنویم گواه بر این است که دولت‌مردان نیز علاقه‌داران تا به این حوزه وارد شوند و این یعنی رفاه اجتماعی و سرعت بیشتر و هزینه کمتر، در این بین باید دانشگاه‌ها به عنوان پایگاه علمی کشور طلایه‌دار این عرصه باشند و با طرح‌های نظیر حذف کارت دانشجویی و انجام کلیه امور به صورت الکترونیک با تلفن‌ همراه می‌تواند گامی موثر در این عرصه بردارند، تصور کنید دیگر از ژتون‌های کاغذی غذا خبری نیست، کتاب‌ها با یک اسکن ساده QRcode امانت داده می‌شوند، ورود به آزمایشگاه‌ها با NFC صورت می‌گیرد، کارت‌های حمل و نقل و حتی کارت‌های بانکی حذف می‌شوند و این یعنی سرعت و امنیت بیشتر!کلاس‌ها، امتحانات و همه‌ی امور مربوط به آموزش که در این سال‌ها تغییری نکرده‌اند به سرعت هوشمند می‌شوند و این یعنی خداحافظی با کاغذبازی‌های قدیمی و ورود به دنیای هوشمند. دولت برای شروع این سیاست‌ها باید از محیط داتشگاه آغاز کند، چرا که این محیط توانایی آزمون و خطا و همچنین استفاده از نیروهای جوان را در خود دارد.

چرا به هوشمندسازی دانشگاه نیاز است؟

با رشد و پیشرفت تکنولوژی و همراه شدن آن در زندگی افراد، مهارت خیلی از افراد جامعه تحت تاثیر همین تکنولوژی ارتقا پیدا می‌کند. همین افراد رفته رفته بدون حضور تکنولوژی دیگر نمی‌توانند فعالیت‌های خود را آنطور که باید انجام دهند. بنابراین دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیاز به هوشمندسازی دارند تا خود را با روند تمایل حاکم بر جامعه در یادگیری هر چه بهتر وفق دهند. بنابراین ایجاد یک دانشگاه هوشمند در کنار روند سنتی آن علاوه بر ارتقا کیفیت آموزشی به دانشجویان کمک می‌کند  که به درک درستی از مفاهیم درسی برسند و دیگر مثل قبل حضور در کلاس‌ها و یادگیری دروس آنقدر برایشان کسل‌کننده نباشد.

هوشمندسازی دانشگاه‌ها فقط منجر به پیشرفت مهارت دانشجویان نمی‌شود. بلکه این پیشرفت شامل تمامی کارکنان و مسئولین دانشگاهی می‌شود که در مشارکت همگانی به تدریس و فراگیری علم می‌پردازند. ایجاد محیط‌های پویا و آنلاین نسبت به محیط سنتی فواید بسیاری را برای پرسنل سازمان‌ها نیز همراه دارد!

منظور از هوشمندسازی چیست؟

مشکلات دانشگاه‌ها غیر هوشمند

در این بخش می‌خواهیم بررسی کنیم که اصلا یک دانشگاه دارای چه مشکلاتی است که نیازی جدی به هوشمندسازی پیدا می‌کند. به هر حال هر تکنولوژی و دانشی برای پاسخ به برخی نیازها ایجاد شده‌است که در ادامه به بیان اصلی‌ترین آنها می‌پردازیم:

 1. عدم ایجاد خلاقیت در پرورش ذهنی دانشجویان
 2. صرف هزینه‌های سرسام آور
 3. عدم ارتقا سطح فکری دانشجو نسبت به آینده کشور
 4. عدم ارتباط سازمان‌یافته بین دانشجویان و استادان و پرسنل دانشگاه
 5. نبود انگیزه کافی
 6. عدم توجه به کارآفرینی و استفاده از تکنولوژی
 7. ضعف در آموزش و یاددهی

اهداف دانشگاه هوشمند

یک دانشگاه می‌تواند به سبب اهداف گوناگونی اقدام به هوشمندسازی خود کند. اهدافی که نه تنها مزایای بسیار خوبی را برای مراکز آموزشی رقم می‌زند بلکه تاثیر بسیاری خوبی در پیشرفت شخصی و جامعه دارد. این را هم باید بدانیم که پیشرفت یک کشور در گرو پیشرفت فردی هر یک از افراد جامعه است که با ارتقا مهارت‌های خود هر یک نقش مهمی در رشد کشور دارند.  از جمله این اهداف:

 1. فراهم آوردن بستری جهت یادگیری بهتر و پرورش خلاقیت
 2. ارتقا مشارکت‌های همگانی در بحث آموزش
 3. تغییر نحوه تدریس و یاددهی با بهره‌مندی از آخرین متدهای پیشرفته دنیا
 4. پرورش نیروهای خلاق و متفکر و تزریق آن به جامعه
 5. دسترسی آسان به اطلاعات
 6. کاهش هزینه‌های زمانی و مالی

دانشگاه هوشمند

چه موانعی بر سر راه دانشگاه هوشمند وجود دارد؟

همانطور که قبلا هم بیان کردیم، دانشگاه به دلایل مهمی نیاز به هوشمندسازی دارند. برای هوشمندسازی دانشگاه‌ها نیاز به تهیه تجهیزاتی است که گاهی هزینه‌های زیاد و کمبود بودجه برای چنین کاری مانع از توجه دانشگاه‌ها به هوشمندسازی خود می‌شود. اما با این حال دانشگاه‌ها می‌توانند با یک برآورد درست از نیازهای اصلی سازمان خود تجهیزات اساسی و لازم را برای خود تهیه نمایند و در کمترین زمان ممکن بسترهای لازم را برای هوشمند کردن خود فراهم آورند.

اگر چه در ابتدا هوشمندسازی دانشگاه‌ها نیاز به صرف هزینه بالایی باشد اما این هزینه فقط در همان ابتدا به دانشگاه‌ها تحمیل می‌شود. پس از آنکه دانشگاه به درجه قابل قبولی از هوشمندسازی خود برسد، به خوبی می‌بیند که چقدر در صرف هزینه‌های بسیاری صرفه‌جویی کرده‌است. منظور از صرفه جویی در هزینه هم از نظر مالی و هم زمانی می‌باشد.

تجهیزات لازم جهت هوشمندسازی دانشگاه‌ها

یک دانشگاه زمانی می‌تواند خود را هوشمند معرفی کند که از تجهیزات و تکنولوژی‌های اصلی و مهم برای هوشمندسازی خود استفاده کرده‌باشد. دانشگاه‌ها باید حداقل تکنولوژی لازم را برای هوشمندسازی خود مهیا کنند تا بتوانند نام هوشمند را با خود همراه کنند. اما این تجهیزات چیست؟

 1. ویدئو پروژکتورها
 2. برد هوشمند
 3. دستگاه حضور و غیاب
 4. نصب سخت‌افزارهای لازم جهت ارائه آموزشات بهتر
 5. راه‌اندازی دیتاسنتر
 6. استخدام پشتیبان جهت حفظ و نگهداری این تجهیزات
 7. شبکه کردن کلیه سیستم‌های دانشگاه
 8. به روز رسانی کلیه تجهیزات کامپیوتر دانشگاه
 9. نصب دوربین‌های مداربسته

اینها از اصلی‌ترین تجهیزات برای راه‌اندازی یک دانشگاه هوشمند است اما اینها تمام قضیه نیست. هر دانشگاهی قبل از آنکه اقدام به هوشمندسازی کند، باید از راهنمایی‌های مشاوران این حوزه از جمله مهندسین شبکه استفاده کند. آنها با توجه به زیرساخت‌های دانشگاه به خوبی می‌دانند از کدام روش برای مجهز کردن دانشگاه‌ها به سیستم هوشمند استفاده کنند.

شهر هوشمند در گرو دانشگاه هوشمند

نکته‌ای که در اینجا بسیار حائز اهمیت است این است که قبل از آنکه هر گونه اقدامی در حوزه‌ی هوشمندسازی در سطح کشور و شهرها انجام داد، باید فرهنگ و زیرساخت‌های لازم را در این حوزه فراهم نمود. اینکه می‌گوییم با توجه به رشد تکنولوژی و حضور اینترنت در جهان اگر بخواهیم زندگی بهتری داشته باشیم باید شهرمان را هوشمند کنیم، به چه معناست؟ عده‌ای فکر می‌کنند شهرهوشمند همان است که حمل و نقل خود را در بستر اینترنت قرار دهیم. یا ساختمان‌های هوشمند ایجاد کنیم. بله مسلما اینها مولفه‌ای مهم و اساسی برای هوشمندسازی شهرها به حساب می‌آیند اما تمام مولفه‌های لازم نیست. زمانی می‌توانیم شهری را هوشمند بدانیم که حداکثر مولفه‌های لازم را داشته باشد. یعنی هوشمندسازی در بسیاری از مراکز و سازمانهای شهری نفوذ کرده باشد. حمل و نقل هوشمند، ساختمان هوشمند، دانشگاه‌های هوشمند، پارکینگ هوشمند و…

تمامی کشورها و جوامع نیازمند به افرادی هستند که بتوانند از برترین و به روزترین تکنولوژی‌های روز به صورت خلاقانه جهت توسعه ملی و اقتصادی کشور استفاده کنند. پرورش خلاقیت در نحوه‌ی استفاده از تکنولوژی‌ها توسط این افراد در مراکز آموزشی صورت می‌گیرد. اینکه بدانند هر لحظه چگونه می‌توانند با استفاده از فناوری اطلاعات مهارت خود را به صورت خارق‌العاده‌ای جهت توسعه توانایی‌های کشور استفاده کنند ؟! و این دلیل مهمی است که بیان می‌کند چرا بیش از پیش دانشگاه‌ها به هوشمندسازی نیاز دارند.

 

 

 

4/5 ( 1 نظر )