هوشمندسازی مدارس همواره مورد بحث بسیاری از کارشناسان بوده است. با شیوع کرونا این مساله وارد فاز جدی تر شده و مسئولین متوجه ضرورت این امر شده اند چرا که پدیده هایی مانند کرونا ممکن است در آینده باز هم اتفاق بیفتند. بنابراین برای آمادگی لازم در مقابل چنین اتفاقاتی، پروژه هوشمندسازی مدارس بایستی هر چه سریعتر وارد مرحله عملیاتی شود. به دلیل کرونا، در ایران مسئولین به صورت ضربتی سعی کردند مدراس هوشمند را راه اندازی کنند. با طراحی برخی از نرم افزارها و اپلیکیشن ها مانند شاد، تا اندازه ای نیاز دانش آموزان برطرف شد. اما هنوز نقاط ضعفی وجود دارد که بایستی نسبت به رفع آنها اقدام شود. اینکه مدارس هوشمند چه مزایا و معایبی دارد هنوز هم مورد بحث و مطالعه است که در این پست سعی می کنیم به مهمترین آنها اشاره کنیم.

هوشمندسازی مدارس

 

مزایای هوشمندسازی مدارس

در این قسمت به طور خلاصه به مهمترین مزایا و محاسن مدارس هوشمند اشاره می کنیم.

حفظ بهداشت و سلامتی

هوشمندسازی مدارس عدم حضور دانش آموزان را به دنبال دارد. همین امر باعث عدم ارتباط افراد و قطع زنجیره بیماری ها به خصوص بیماری های ویروسی می شود. همچنین بسیاری از مسائل بهداشتی که دغدغه والدین و مدیریت مدارس هستند خود به خود منتفی می گردند.

تدریس و آموزش بهتر

در روش حضوری وقت زیادی صرف حفظ آرامش کلاس و رفع مشکلات دانش آموزان می شود و لذا معلم وقت و انرژی کافی برای تدریس مطلوب را نخواهد داشت. ولی در یک مدرسه هوشمند معلم می تواند فارغ از این مسئله تدریس بهتری ارایه دهد.

صرفه جویی در وقت

در روش حضوری قسمتی از وقت معلم و دانش آموز صرف مشکلات و مسایل جانبی می شود. ولی در یک مدرسه هوشمند چنین مشکلی وجود ندارد.

ارتباط علمی بهتر دانش آموز و معلم

یکی از مزایای هوشمندسازی مدارس این است که دانش آموز در کلاسهای آنلاین می تواند با سهولت بیشتر و به طور خصوصی با معلم خود ارتباط علمی داشته باشد که طبیعتا این امر یادگیری دانش آموز را افزایش می دهد.

حذف مشکلات جانبی

بر خلاف مدارس سنتی، در مدارس هوشمند بسیاری از مشکلات جانبی که ناشی از حضور دانش آموزان و ارتباط آنها با یکدیگر است، وجود نخواهند داشت. مشکلاتی از قبیل درگیری دانش آموزان، دوست یابی ناصحیح، حوادث داخل و خارج از مدرسه، تغذیه نامناسب دانش آموز و … .

نشاط بهتر دانش آموز

کلاس های حضوری برای دانش آموز اغلب خسته کننده و کسالت آور است. در یک کلاس آنلاین دانش آموز کمتر خسته شده و به دلیل فرصت استفاده از فضای اینترنت نشاط بهتری دارد.

افزایش خلاقیت دانش آموز

هوشمندسازی مدارس بر پایه اینترنت استوار است. در مدارس هوشمند دانش آموز ناگزیر است که با استفاده از فضای اینترنت به جستجو مطالب علمی پرداخته و آنها را ارایه دهد. همین امر باعث افزایش خلاقیت و اطلاعات علمی دانش آموز می گردد.

معایب و مشکلات هوشمندسازی مدارس

طبیعتا مدارس هوشمند اشکالاتی دارند که باعث مخالفت طیفی از کارشناسان و مسئولین با پروژه هوشمندسازی مدارس بوده است. در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

نقص یادگیری 

برخی از کارشناسان بر این باورند که دانش آموز در روش حضوری یادگیری بهتری نسبت به روش مجازی دارد. استدلال آنها این است که در روش حضوری دانش آموز با معلم چهره به چهره ارتباط داشته و می تواند در مورد اشکالات خود به راحتی بحث کند. چنین فرصتی باعث یادگیری بهتر دانش آموز می گردد در صورتی که کلاس آنلاین از این بابت نقص دارد. البته برخی دیگر این ایراد را قابل رفع می دانند. به گفته این دسته با ابزارهای هوشمند مانند وب کم می توان کاری کرد که دانش آموز در کلاس مجازی همان فرصت را برای بحث با معلم داشته باشد.

ضعف روابط اجتماعی

گروهی از کارشناسان و روانشناسان بر این باورند که مدارس هوشمند به مرور زمان ضعف روابط اجتماعی برای دانش آموز را به دنبال دارد. به گفته آنها دانش آموز به دلیل عدم ارتباط حضوری و قرار نداشتن در میان اجتماع واقعی، به مرور قدرت ارتباط اجتماعی خود را از دست داده و به شخصی منزوی تبدیل می گردد. به نظر می رسد که این اشکال منطقی می باشد و هوشمندسازی مدارس راه حلی برای این مشکل ندارد.

عدم امکان برگزاری کلاس عملی

در مدارس هوشمند برای کلاسهای آزمایشگاهی و عملی راه حلی وجود ندارد. شاید برخی از آن ها را معلم بتواند بصورت آنلاین برگزار کند اما مواردی مانند ورزش، آزمایشهای خطرناک و … نیاز به کلاسهای حضوری دارند.

عدم وجود امکانات برای برخی دانش آموزان

مدارس هوشمند نیازمند ابزارها و امکاناتی از جمله موبایل، لپ تاپ، اینترنت و … است. متاسفانه طیفی از دانش آموزان هنوز فاقد چنین امکاناتی هستند. البته این مشکل قابل رفع بوده و مسئولین می توانند با ارایه امکانات لازم به مناطق محروم گام بزرگی در پروژه هوشمندسازی مدارس بردارند.

نتیجه

با وجود معایب مدارس هوشمند و آموزش مجازی بهتر است پروژه هوشمندسازی مدارس با جدیت دنبال شود چرا که تهدیداتی مانند کرونا و … همواره وجود داشته و انتخابی باقی نمی گذارند. اما در شرایط عادی به نظر می رسد که مدارس سنتی و هوشمند مکمل هم بوده و بایستی به موازی هم رسالت خود را انجام دهند.

برای هوشمندسازی مدارس چه کار باید کرد؟

برای راه اندازی یک مدرسه آنلاین بسته به خدمات مدرسه به ابزارهای هوشمند نیاز است. در ایران آموزش و پرورش با راه اندازی اپلیکیشن شاد امکان برگزاری کلاسهای مجازی را فراهم نموده است. اما برای یک کلاس مجازی کاملتر و بهتر نیاز به وب کم، اینترنت پرسرعت، لپ تاپ یا کامپیوتر، گوشی هوشمند و یک نرم افزار lms قوی دارید. چگونگی استفاده از ابزارهای هوشمند و طراحی یک مدرسه مجازی نیاز به تخصص در زمینه سخت افزار و نرم افزار دارد. برای طراحی یک مدرسه هوشمند بهتر است به شرکت های معتبر کامپیوتری مراجعه کرده و سفارش محصول دهید. این شرکت ها با توجه به سلیقه و امکانات شما سیستم های مختلفی ارایه می دهند. شرکت دانش بنیان طاهاتک با داشتن تجربه و سابقه در زمینه طراحی نرم افزارهای آموزش مجازی و راه اندازی مدارس هوشمند آمادگی دارد تا هوشمندسازی آموزشگاه یا مدرسه شما را در کوتاهترین زمان انجام دهد. جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

همین حالا با ما تماس بگیرید
0/5 ( 0 نظر )