شهر هوشمند چیست؟ خانه هوشمند چیست؟ چرا ساختمان هوشمند؟ چرا هوشمند سازی ؟ مزایای هوشمند سازی و معایب آن موضوعیست که از گذشته مورد بحث بوده و با شیوع کرونا بسیار بیشتر از قبل مورد توجه کارشناسان و جوامع قرار گرفته است. کووید-19 اهمیت و ضرورت هوشمند سازی را به مردم و مسئولان نشان داد. مطمئنا اگر پروژه هوشمندسازی شهرها کمی زودتر و با سرعت بیشتر اتفاق افتاده بود صدمات و خسارات کرونا بسیار کمتر از وضعیت کنونی بود. با توجه به احتمال وقوع چنین حوادثی در آینده، آنچه منطقی به نظر می رسد حرکت سریع و گسترده به سمت هوشمند سازی شهرهاست. با این وجود هنوز هم مخالفانی در مقابل این پروژه وجود دارند که متاسفانه سرعت و کیفیت اجرای آن را به شدت پایین آورده اند. برخی بنابر دلایل منطقی، دسته ای دیگر به خاطر حفظ منافعشان و گروهی هم از سر بی اطلاعی مخالفت می کنند. اما آنچه مسلم است این که برای مقابله با حوادثی شبیه کرونا بایستی به سمت هوشمندسازی حرکت کنیم. بدون شک هوشمند سازی نیز مانند هر موضوع دیگری مزایا و معایبی دارد. ما در این مقاله سعی می کنیم در مورد مهمترین معایب و مزایای هوشمند سازی توضیحاتی ارایه نماییم. ابتدا به تبیین مفهوم هوشمند سازی پرداخته و سپس وارد موضوع اصلی می شویم.

تعریف و مفهوم هوشمند سازی

مزایای هوشمند سازی با توجه به مفهوم آن قابل حدس زدن هستند. استفاده از  ابزارها، تکنیک ها، مهارت ها و دانش مربوط به هوش مصنوعی، کامپیوتر، مخابرات و فن آوری اطلاعات را جهت مدیریت بهتر یک مجموعه یا سیستم را هوشمندسازی می گویند.  البته علوم دیگر هم در هوشمند سازی ایفای نقش می کنند. اما مهمترین آنها همین علوم ذکر شده هستند که نقش عمده را دارند. مسلما منظور از مدیریت بهتر، با توجه به هر مجموعه یا سیستم متفاوت است. هدف مدیریت بهتر یک سیستم یا مجموعه ممکن است سرعت بالا باشد و برای مجموعه یا سیستم دیگر سهولت و راحتی. بنابراین هوشمند سازی هر مجموعه یا سیستمی با توجه به هدف، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال هوشمندسازی یک کشور نسبت به یک شهر یا ساختمان به دلیل اهداف، کاملا متفاوت است.

مزایای هوشمند سازی چیست؟

همانطور که اشاره شده مزایای هوشمند سازی از تعریف آن قابل حدس زدن هستند. در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم و توضیحاتی در مورد هر یک ارایه می دهیم.

سرعت و دقت زیاد

یکی از مهمترین مزایای هوشمند سازی بالا رفتن کارکرد مجموعه یا سیستم هوشمند از نظر سرعت و دقت است. به عنوان مثال یک سیستم حضور و غیاب هوشمند می تواند بدون خطا و در لحظه حضور افراد را چک کند در حالی که در سیستم حضور و غیاب سنتی به دلیل استفاده از نیروی انسانی احتمال خطا وجود دارد و سرعت نیز بسیار پایین است.

کاهش استفاده از نیروی انسانی و هزینه های آن

از مزایای هوشمند سازی کاهش دخالت نیروی انسانی است. همین امر موجب می شود که هزینه های استفاده از نیروی انسانی به شدت کاهش پیدا کنند.  استفاده از نیروی انسانی باعث بروز خطا، کاهش سرعت، هزینه استخدام نیرو، فرسایش جسمی و روحی نیروی انسانی و مشکلاتی از این قبیل است.

صرفه جویی و کاهش هزینه های انرژی

در یک سیستم یا مجموعه هوشمند به دلیل کنترل و مدیریت بهتر، موارد هدر رفت انرژی شناسایی شده و حذف می گردند. معمولا نرم افزارها و برنامه های هوشمند به گونه ای طراحی می شوند که بهینه ترین روش را برای رسیدن به هدف انتخاب می کنند. بنابراین از هدر رفت انرژی جلوگیری شده و هزینه های مربوط به آن به شدت کاهش پیدا می کنند.

امکان ثبت و ذخیره اطلاعات و رویدادها

از دیگر مزایای هوشمند سازی ذخیره اطلاعات و اتفاقات در سیستم می باشد. بازبینی و چک کردن روند کار، گزارشگیری ساده و سریع و … از فواید ذخیره اطلاعات است.

اطلاع رسانی و هشدار بهتر

اطلاع رسانی در مجموعه ها و سیستم های هوشمند بسیار سریع و ساده انجام می شود. اگر در جایی مشکلی وجود داشته باشد سیستم هوشمند با سرعت به مدیریت هشدار می دهد. این ویژگی یکی از مزایای هوشمند سازی است که باعث افزایش تعداد طرفداران هوشمندسازی شده است. در سیستم های سنتی چنین ویژگی ای وجود ندارد.

مدیریت و کنترل از راه دور

از دیگر مزایای هوشمند سازی، مدیریت از راه دور است. این ویژگی برای افراد زیادی جذاب بوده تا جایی که عمده هدف آنها از هوشمندسازی را تشکیل می دهد. مدیر عامل یک کارخانه را در نظر بگیرید. این مدیر اگر بخواهد تمام قسمت های کارخانه خود را به صورت حضوری کنترل کند عملا غیر ممکن بوده و یا بسیار وقت گیر است. اما اگر کارخانه او هوشمند باشد می تواند در دفتر خود نشسته و تمام مجموعه خود را به راحتی کنترل کند.

هماهنگی بهتر بین قسمت های مختلف

مجموعه های هوشمند به دلیل کنترل و مدیریت یکپارچه توسط سیستم، از هماهنگی بهتری برخوردارند. اما در مجموعه ها و سیستم های سنتی برخی از قسمت ها نمی توانند خود را با یکدیگر هماهنگ کنند و در نتیجه کارکرد مجموعه پایین می آید.

برطرف شدن مشکلات ناشی از مراجعات حضوری

معمولا مراجعات حضوری برای دریافت سرویس و خدمات به مجموعه های مختلف مشکلاتی را به دنبال دارد. عدم رعایت بهداشت، ازدحام و شلوغی، اتلاف وقت و انرژی افراد و … از جمله مشکلاتی هستند که با هوشمندسازی مجموعه ها به راحتی قابل رفع هستند. این ویژگی به خصوص در این دوران کرونا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به خاطر حفظ فاصله اجتماعی و جلوگیری از انتقال ویروس کرونا بسیاری از مجموعه ها به ویژه فروشگاه ها به سمت هوشمند شدن حرکت کرده اند. مردم نیز به خاطر حفظ سلامتی خود از مراجعات حضوری پرهیز کرده و ترجیح می دهند تا جایی که امکان دارد امور روزانه خود را به صورت مجازی و از راه دور پیگیری کنند. رعایت بهداشت و حفظ سلامتی یکی از مزایای هوشمند سازی است.

معایب هوشمند سازی

مزایای هوشمند سازی را در بخش قبل متوجه شدیم. اما مسلما این پروژه نیز مانند بسیاری از موارد دیگر معایبی به دنبال دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنیم.

کاهش روابط اجتماعی و حضوری

برخی از کارشناسان روان شناسی و جامعه شناسان معتقدند که شهرهای هوشمند رفته رفته شهروندان خود را به انسان هایی سرد و غیر اجتماعی تبدیل می کنند. به عقیده آنها انسان ذاتا اجتماعی بوده و بایستی در جامعه و اجتماعات حضور فیزیکی داشته باشد. بسیاری از نیازهای عاطفی و روانی انسان در اجتماعات رفع شده و او را به تعالی می رساند. هر چه قدر رابطه او با اجتماع کاهش پیدا کند به همان نسبت به دلیل برطرف نشدن برخی از نیازهای روانی، به اختلالات روانی دچار شده و ناهنجاری های رفتاری در او بروز می کنند. از آنجایی که نتیجه طبیعی هوشمند سازی شهرها کاهش ارتباطات حضوری و اجتماعی است لذا این پروژه می تواند به مرور ساکنان شهرها را به انسان هایی سرد و غیر اجتماعی تبدیل کند که طبیعتا فسادهای ناشی از آن قابل پیش بینی هستند. این اشکال منطقی به نظر می رسد و باید پروژه هوشمندسازی به گونه ای اجرا شود که برای این مشکل راهکارهای لازم در نظر گرفته شوند.

هک و حملات سایبری

یکی از معایب مجموعه ها و سیستم های هوشمند احتمال حملات سایبری توسط هکرهاست. با یک حمله سایبری می توان یک سیستم یا مجموعه را مختل کرده و یا اطلاعاتش را بدست آورد. یکی از دلایل نگرانی دولت ها نسبت به هوشمند سازی همین موضوع می باشد. این مشکل ماهیتا وجود دارد اما می توان با تقویت امنیت و سیستم های رمز قوی، تا حدود بسیار زیادی مشکل را برطرف نمود.

هزینه های نسبتا زیاد ابزارها و خدمات هوشمندسازی

هزینه زیرساخت ها، ابزارها و خدمات لازم برای هوشمندسازی نسبتا زیاد است. این هزینه ها شامل راه اندازی، نگهداری، به روزرسانی و پشتیبانی هستند که معمولا مقدار آنها قابل توجه است. اما اگر هوشمندسازی بصورت پروژه ملی پیگیری شود هزینه ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابند.

بروز مشکلات و اختلالات فنی

یکی از معایب مجموعه ها و سیستم های هوشمند احتمال بوجود آمدن مشکلات فنی است که موجب مختل شدن مجموعه و سیستم می شوند. ایرادات سخت افزاری و نرم افزای، قطعی برق یا اینترنت و … از جمله این مشکلاتند که با تدابیر صحیح قابل حل هستند.

مزایای هوشمند سازی چیست

مزایای هوشمند سازی بیشتر از معایب آن

مزایای هوشمند سازی به مراتب از معایب آن بیشتر است. همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم معایب هوشمند سازی نیز با راه حل هایی قابل رفع هستند. بنابراین کنار گذاشتن پروژه هوشمندسازی به خاطر برخی معایب منطقی به نظر نمی رسد. به علاوه برای ایمن ساختن شهرها در مقابل حوادثی مانند کرونا بایستی به سرعت و با جدیت روند آن را دنبال کرد. با توجه به پیشرفت های چشمگیر هوش مصنوعی و رویکرد بهتر مردم و جامعه در آینده ای نزدیک شاهد جایگزین شدن شهرهای هوشمند به جای شهرهای سنتی خواهیم بود. برای کسب اطلاعات بیشتر، خدمات و مشاوره در مورد هوشمند سازی با ما در ارتباط باشید.

0/5 ( 0 نظر )