بهترین تاکسی اینترنتی دنیا را می‌توان همان اوبر دانست که برای اولین بار چنین تحول عطیمی را در سیستم حمل و نقل شهری ایجاد کرد. کمپانی آمریکایی اوبر با ابداع پدیده‌ای تحت عنوان تاکسی اینترنتی آنچنان تحولی را در حمل و نقل پدید آورد که پس از آن شرکت‌های دیگری در سرتاسر جهان با استفاده از نرم‌افزار تاکسی اینترنتی شبیه اوبر چنین استارتاپی را راه‌اندازی کردند و توانستند علاوه بر ارائه خدمات سهولت در سفرهای شهروندان، سود مناسبی از کسب و کار خود بدست آوردند. در این مقاله قصد داریم با 10 تاکسی اینترنتی برتر در دنیا آشنا شویم.

معرفی برترین تاکسی اینترنتی در دنیا

تاریخچه تاکسی اینترنتی در دنیا

در سال ۲۰۰۸ هنگامی که مدیران کنونی اوبر برای شرکت در کنفرانسی به پاریس رفته بودند، جهت شرکت در این کنفرانس هیچ تاکسی خالی پیدا نکردند. نبود تاکسی در آن موقعیت جرقه‌ای در ذهن آنها زد که با راه‌اندازی سامانه حمل و نقل در بستر اینترنت می‌توانند در صنعت حمل و نقل شهری تحولی مفید و کارساز ایجاد کنند. اوبر، اولین تاکسی اینترنتی بود که در دنیا کار خود را در بستر حمل و نقل هوشمند شروع کرد. پس از آن تاکسی‌های اینترنتی دیگری پا به پای اوبر در سرتاسر جهان پدید آمدند.تعدادی از همین تاکسی‌ اینترنتی‌ها اکنون در سطح بین‌الملل فعالیت دارند و جز بهترین تاکسی اینترنتی دنیا شناخته می‌شوند. این کمپانی‌ها نمایندگی‌هایی در چند کشور دارند. اکنون می‌خواهیم به بررسی برترین تاکسی‌های اینترنتی در جهان بپردازیم.

اوبر، اولین تاکسی اینترنتی دنیا (Uber)

اوبر، یک کمپانی آمریکایی ارائه تاکسی اینترنتی می‌باشد که در بیش از 70 کشور فعالیت می‌کند. بر اساس گزارشی که از مدیران تاکسی اینترنتی اوبر ارائه شده است این کمپانی 27000 کارمند در سرتاسر دنیا داردو در سال 2017 درآمدی حدود 7.4 میلیارد کسب کرد. اوبر خدمات تاکسی اینترنتی خود را در 4 نوع سرویس ارائه می‌دهد:
1. Uber X: این سرویس برای مسافرینی است که قصد سفر معمولی و مقرون به صرفه دارند.
2. Uber Black: این سرویس مخصوص مسافرانی است که قصد دارند با خودروهای مد بالا سفر کنند. بالطبع هزینه این سفر نسبت به سفرهای معمولی افزایش دارد.
3. Uber SUV: این سرویس دارای خودروهای SUV است که آماده ارائه خدمات به مسافرین است.
4. Uber LUX: این سرویس مخصوص مسافرینی است که قصد استفاده از خودروهای لوکس دارند.

مطالب پیشنهادی: در مورد چالش‌های اوبر بیشتر بدانیم.

لیفت ، بهترین تاکسی اینترنتی دنیا(Lyft)

لیفت یکی دیگر از برترین تاکسی اینترنتی در دنیا می‌باشد. لیفت رقیب اصلی و جدی اوبر در دنیا محسوب می‌شود. تفاوت اصلی بین این دو رقیب مشاهده نمی‌شود چون هر بار که هر کدام از اینها با بکارگیری تکنولوژی جدیدی امکانی را به سامانه خود اضافه می‌کند‌، رقیب نیز سعی می‌کند که آن امکان را به سامانه خود اضافه کند. لیفت اکنون در بیش از 60 شهر ایالت متحده آمریکا فعالیت دارد.

اگر از نظر رابط کاربری بخواهیم مقایسه‌ای بین اوبر و لیفت داشته باشیم باید به این نکته اشاره کنیم که لیفت رابط کاربری حرفه‌ای تری نسبت به اوبر دارد. و ویژگی اصلی که سبب برتری لیفت نسب به اوبر شده است این است که لیفت امکانی را در اختیار مسافرین قرار داده است که سفر را خود را با کسانی که با آنها هم مسیر اند، به اشتراک بگذارند. این امکان فواید بسیاری از جمله جلوگیری از آلودگی هوا و سفری ارزان و مقرون به صرفه را که از جمله مزیت‌های تاکسی اینترنتی به شمار می‌رود، را به همراه دارد. لیفت هم سرویس‌هایی جهت ارائه خدمات هر چه بیشتر به مسافرین دارا می‌باشد:

1. Lyft: همان سرویس پرطرفدار تاکسی اینترنتی لیفت است که اکثر مسافران برای سفرهای معمولی خود استفاده می‌کنند.
2. Lyft Xl: این سرویس امکان سفر را برای 6 مسافر مهیا می‌کند.
3. Lux: این سرویس مخصوص مسافرانی است که تمایل دارند با خودروهای لوکس در سطح شهر جابه‌جا شوند.
4. Lux Black: این سرویس مخصوص مسافرینی است که تمایل دارند خودروی آنها علاوه بر لوکس بودن رنگ مشکی داشته باشد! این خودروها دارای ظرفیت 4 نفره هستند.
5. Lux Black Xl: این سرویس همانند سرویس Lux Black است با این تفاوت که ظرفیت خودرو برای 6 مسافر است.

معرفی بهترین تاکسی‌های اینترنتی دنیا

گرب، تاکسی اینترنتی در مالزی(Grab)

تاکسی اینترنتی گرب در سال 2012 فعالیت خود را در مالزی آغاز کرد و در سال 2013 فعالیت خود را در 3 کشور دیگر(سنگاپور، تایلند و فیلیپین) گسترش داد.
این سامانه هوشمند حمل و نقل بیش از 75000 راننده دارد. تعداد دانلود اپلیکیشن گرب بیش از 3.8 میلیون تخمین زده شده است. این سامانه هم خدمات متفاوتی برای کسب اعتماد و وفاداری هر چه بیشتر مسافرین ارائه داده است. خدماتی از جمله:
1. رزرو انواع سرویس‌های حمل و نقل شهری(سفرهای معمولی، سفرهای لوکس، پیک موتوری)
2. اپلیکیشن GrabBike: برای درخواست تاکسی‌های موتوری
3. اپلیکشن GrabCar: سامانه‌ای برای درخواست خودرو شخصی
4. اپلیکیشن GrabChat: بستری برای ارتباط بین مسافرین و رانندگان
5. اپلیکیشن GrabExpress: سامانه ای با هدف درخواست برای ارسال بسته‌های پستی

تاکسی اینترنتی گت(Gett)

یکی دیگر از تاکسی اینرتنتی برتر در دنیا که در لندن کار خود را آغاز نمود، تاکسی اینترنتی گت است. گت اکنون در 100 کشور فعالیت دارد. این شرکت به تازگی جونو را خریداری کرده است. گت با این کار به همگان نشان داد که قصد دارد دایره فعالیتش در زمینه تاکسی اینترنتی را گسترده‌تر کند. یکی از مزایایی که سبب  شده است که این شرکت جایگاه ویژه‌ای در بازار رقابت داشته باشد، این است که هزینه سفرهای خود را در هر شرایطی تعویض نمی‌کند و به درآمدی بیش از 500 میلیون دلار برسد.

دیدی، یکی دیگر از بهترین تاکسی اینترنتی دنیا(Didi)

دیدی یکی دیگر از برترین تاکسی اینترنتی در دنیا است که فقط در کشور چین فعالیت دارد و 400شهر درچین را تحت پوشش خود قرار داده است و اکنون 550 میلیون کاربر دارد. دیدی توسط چنگ وی در سال 2012 با کپی از ایده تاکسی اینترنتی اوبر در چین فعالیت خود را آغاز نمود. چنگ وی قبل از راه‌اندازی این استارتاپ در علی بابا چین فعالیت می‌نمود اما پس از مدتی که به فکر راه‌اندازی کسب و کار خودش بود و مشکل حمل و نقل چین را معضلی بزرگ در کشور دانست تصمیم گرفت استارتاپ تاکسی اینترنتی شبیه اوبر را در چین پیاده‌سازی کند.

اولا، تاکسی اینترنتی در هند(Ola Cabs)

هند کشور پرجمعیتی است که هدف بسیاری از شرکت‌های استارتاپی در زمینه تاکسی اینترنتی قرار گرفته است. تاکسی اینترنتی اولا در سال 2010 در هند پایه‌گذاری شد که اکنون با اوبر در هند به رقابت می‌پردازد. بر اساس آمارهایی که از اولا بدست آمده است، این سامانه اکنون در 110 شهر هند توسط 125 میلیون کاربر استفاده می‌شود. از جمله خدماتی که اولا به کاربران خود می‌دهد این است که در طول سفر وای فای رایگان در اختیار مسافران قرار می‌دهد و کاربران امکان کرایه هر نوع وسیله نقلیه اعم از خودرو، موتور سیکلت و دوچرخه را از این شرکت دارند.

تاکسی‌های انلاین دنیا

جونو (Juno)

استارتاپ تاکسی اینترنتی جونو یکی دیگر از بهترین تاکسی اینترنتی دنیاست که در سال 2015 توسط تالمون مارکو ایجاد شد. پس از آنکه گت این شرکت استارتاپی را خرید، جونو به عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت استارتاپی گت فعالیت خود را ادامه داد.

بی‌تاکسی، تاکسی اینترنتی در ترکیه (Bitaxi)

بی تاکسی، تاکسی اینترنتی است که در ترکیه فعالیت می کند. ترکیه کشوری است که هر ساله توریستای زیادی دارد پس نیاز به تاکسی اینترنتی نیازی اصلی و مهم در این کشور محسوب می شود. این شرکت دارای 34000 راننده و 200000 مسافر است.

بهترین تاکسی اینترنتی در انگلستان (Hailo)

تاکسی اینترنتی Hailo از سال 2011 فعالیت خود را در انگلستان آغاز نموده است. این شرکت اکنون در 20شهر بزرگ دنیا از جمله لندن، مادرید، بارسلونا و اوساکا آغاز به کار کرده است.

ایزی تاکسی(EasyTaxi)

ایزی تاکسی، تاکسی اینترنتی فعال در برزیل است که در سال 2012 فعالیت خود را آغاز کرده است. با توجه به اطلاعاتی که بدست آمده است نرم افزار تاکسی اینترنتی ایزی تاکسی بیشترین دانلود را در سراسر جهان داشته است. اکنون که این حرف را شنیدید شاید برایتان سوالی پیش آمد که مگر اوبر بیشترین دانلود را نصیب خود نکرده است؟ ایزی تاکسی اکنون در30 کشور دنیا و در 420 شهر دنیا فعالیت می کند. بر اساس گزارشی که در سال 2014 از این شرکت ارائه شد، این شرکت تا این سال دارای 17 میلیون کاربر و 400 هزار راننده بود.

در این مقاله سعی کردیم با بهترین تاکسی اینترنتی دنیا آشنا شویم و بیشتر با حوزه‌ی فعالیت آنها آشنا شویم. تا حالا تجربه استفاده از کدامیک از این تاکسی اینترنتی‌های معروف جهان را داشته‌اید؟ به نظر شما تاکسی‌های اینترنتی در ایران به پای استارتاپ‌های مشابه خارجی خود می‌رسند؟

4/5 ( 1 نظر )