انواع lms و کلا مبحث سامانه‌های آموزش مجازی امروزه مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها و افراد قرار گرفته است. اینکه چگونه میتوان در حالی که در خانه و محل کار خود هستیم بدون نیاز به مراجعه حضوری در جلسات و کلاس‌های راه دور شرکت کنیم، نیازی جدی بود که سیستم مدیریت یادگیری یا همان lms پاسخی برای این نیازها بود. در این نوشته میخواهیم با این نرم‌افزار، انواع سیستم آموزش مجازی و کاربردهایی که دارد، آشنا شویم. در ابتدا توضیح مختصری در رابطه با این سامانه داشته باشیم:

آشنایی با انواع lms

Lms یا نرم افزار آموزش مجازی چیست؟

Lms که مخفف عبارت learning management system است، سیستمی است که امکان حضور در جلسات و کلاس‌های آموزشی را بر بستر وب فراهم می‌آورد. یعنی افراد می‌توانند با استفاده از این نرم‌افزار و نصب آن بر روی کامپیوتر، لپ‌تاپ و یا گوشی‌های موبایل خود به راحتی و بدون دغدغه حضور در ترافیک‌ها و پیمودن مسافت‌های طولانی در جلسات کاری و دوره‌های آموزشی شرکت کنند. بنابراین افراد و سازمانهایی که قصد تدریس آنلاین و برگزاری جلسات اینترنتی دارند، ملزم به طراحی و ساخت نرم افزار lms و یا خرید نرم‌افزار برگزاری کلاس آنلاین از شرکت‌های نرم‌افزاری معتبر می‌باشند.

انواع lms  و کاربردهای آن

سیستم مدیریت یادگیری یا آموزش مجازی دارای انواعی است که شرکت‌ها و سازمانها به تناسب نوع نیاز، بودجه‌ی خود و همچنین منابع انسانی موجود  می‌توانند یکی از انواع برنامه کلاس آنلاین را تهیه نمایند و از خدمات آن بهره‌مند شوند. در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع lms بپردازیم:

رایگان و پولی

برای برگزاری جلسات آنلاین، وبینار، ویدئوکنفرانس‌ها و کلاس‌ها و دوره‌های آموزش مجازی، نرم‌افزارهای بسیاری بر بستر وب و اپلیکیشن وجود دارند که به صورت رایگان و پولی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. نسخه‌های رایگان سامانه مدیریت یادگیری همانند دیگر نسخه‌ها و پلتفرم‌هایی که به صورت رایگان در وب وجود دارند، از امکانات محدودی برخوردار هستند. سازمانها و افراد می‌توانند این نرم‌افزارها را دانلود کرده و خدمات خود را به صورت محدود در اختیار کاربرانشان قرار دهند. این سازمانها نمی‌توانند نرم‌افزار آموزش مجازی خود را اصلاح و یا ارتقا دهند مگر اینکه نیروی برنامه نویس متخصصی را استخدام کرده که هم مسئولیت بیشتری را برای خود می‌تراشند و هم هزینه بیشتری را به خود تحمیل می‌کنند.
در برابر نرم‌افزارهای آموزش آنلاین رایگان، نسخه‌های پولی آن نیز وجود دارند که سازمان‌ها می‌توانند به ازای پرداخت هزینه‌ای اپلیکیشن و برنامه آموزش از راه دور را از شرکت‌های نرم‎‌افزاری معتبر تهیه نمایند. در این صورت هم می‌توانند نرم‌افزار خود را ارتقا دهند و ویژگی‌های جدیدی را اضافه نمایند و هم از پشتیبانی همه روزه آنها بهره‌مند شوند. اینگونه باری از مسئولیت خود برمی‌دارند و بیشتر تمرکز خود را بر روی تهیه‌ی دوره‌های آموزشی باکیفیت و وبینارهای کاربردی می‌گذارند.

نرم افزار برگزاری کلاس آنلاین نصب شده بر روی سرور محلی و سرور فروشنده

این نوع lms  که با نام‌های installed و saas معروفست به صورت محلی و یا همگانی بر روی سرورها نصب می‌شود. نرم‌افزارهایی که بر روی سرور محلی پیاده‌سازی می‌شوند، تمامی مسئولیت‌های به روزرسانی، حفظ امنیت و ارتقا سرورها را بر روی دوش همان خریدار می‌گذارد. یعنی به عبارتی خریدار به غیر از آنکه باید توجه ویژه‌ای به برگزاری کلاس‌های آنلاین خود داشته باشد، نیرویی جهت رسیدگی به سرور خود نیز استخدام کرده و امور مربوطه را به او می‌سپارد. اما در مقابل سرورهایی که مبتنی بر رایانش ابری هستند، تمامی مسئولیت‌ها و خدمات از جانب سرور بر عهده‌ی فروشنده است و دیگر خریداران را درگیر خدمات مربوط به سرور نمی‌کند. بنابراین بهتر است از سرورهای رایانش ابری برای نرم افزار ویدئو کنفرانس و وبینارها استفاده نمود.

متن باز و متن بسته، یکی از انواع lms

وقتی می‌گویند نرم‌افزار یا برنامه‌ای متن باز است به این معناست که کد اصلی آن در اختیار شما قرار می‌گیرد. یعنی شما می‌توانید با توجه به نوع نیاز خود این کدها را سفارشی سازی کرده و نرم‌افزار متنوعی را ایجاد نمایید. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که دست بردن در نرم‌افزار lms  متن باز کار هر کسی نیست و باید برای این کار برنامه‌نویسان حرفه‌ای و کاربلدی استخدام شوند و کارها به او سپرده شود. اما برنامه‌های متن بسته اینگونه نیست و افراد هیچ آزادی در دستکاری در سورس آن ندارند. معمولا سفارشی‌سازی این دسته از lmsها بر عهده‌ی فروشندگان است که سورس کامل را در دست دارند.
 نرم‌افزار آموزش مجازی lms

چه قشری از نرم افزار تدریس آنلاین  و انواع lms استفاده می‌کنند؟

بسیاری از افراد و سازمانهایی که به دنبال برگزاری کلاس‌ها و جلسات خود به صورت الکترونیکی و از راه دور هستند، مشتاق به استفاده از این نوع سامانه‌ها می‌باشند. گاهی شرایطی پیش می‌آید همچون بحران کرونا و هر حادثه طبیعی دیگر که کار برخی از سازمانها را به طور جدی مختل می‌کند. در این صورت دیگر بحث مشتاق بودن یا نبودن نیست و افراد مجبورند تن به تکنولوژی داده و برای آنکه کارهایشان فلج نشود از برنامه‌های آموزش آنلاین و انواع lms استفاده نمایند. قشری که بیشتر از این سامانه استفاده می‌مند، عبارنند از :
1. مدارس و موسسات آموزشی
2. شرکت‌های بزرگ و کوچک
3. موسسات آموزشی میبنی بر وب
4. ویدئو کنفرانس‌های آنلاین
5. مدیریت پروژه‌ها به صورت دورکاری و اینترنتی

بهترین lms  چیست؟

برای سازمانها و افرادی که تمایل به استفاده از نرم افزارهای تدریس آنلاین هستند، بهترین برنامه آنهایی هستند که تمامی امکانات لازم را در اختیار آنها قرار دهد. همچنین امکان به روزرسانی و پشتیبانی آن در تمامی روزهای هفته وجود داشته باشد. این نرم‌افزارها باید به گونه‌ای طراحی و توسعه داده شود که کار با آن برای هر کاربری با هر سطحی از سواد و دانش آسان باشد. یعنی به عبارتی دارای رابط کاربری مناسبی باشد و از سرعت مناسبی برخوردار باشد. ارتباطات آسان بین شرکت‌کنندگان در وبینارها و ویدئوکنفرانس‌ها، معلمین و دانش‌آموزان از دیگر ویژگی‌های مهمی است که این نرم‌افزارها باید از آن برخوردار باشند. برای آشنایی بیشتر با بهترین نرم افزار LMS میتوانید این مقاله را مطالعه کنید.
در واقع شرکت‌های و سازمانهای ارائه دهنده سامانه آموزش الکترونیکی خدمات خود را در قالب نرم‌افزار و یا سرویس ارائه می‌دهند. مواردی که در بالا و در بخش انواع lms به آن پرداختیم و مهمترین روش های آموزش مجازی هستند. سازمانها و کسانی که به دنبال آموزش‌های الکترونیکی و سیستم مدیریت آموزش مجازی هستند، می‌توانند به تناسب درخواست و نیاز خود از یکی از مدل‌ های آموزش‌ های الکترونیکی استفاده نمایند.
انواع lms و مزایای آن

مزایای نرم افزار آموزش آنلاین

با کمی تفکر در رابطه سیستم آموزش مجازی به راحتی می‌توان به مزایای آن پی برد. اما هنوز هم بسیاری از موسسات و سازمانها در قبال آموزش‌های راه دور و برگزاری ویدئو کنفرانس‌های آنلاین با اینکه از مزایای آن آگاه هستند، مقاومت می‌کنند. شاید بهتر باشد برای این دسته از افراد مشکلاتی را بیان کنیم که در نبود نرم افزار تدریس آنلاین با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. تهیه‌ی یک مکان آموزشی و جمع‌آوری مدرسین به صورت حضوری برای شما هزینه‌بر است یا وقتی به صورت آنلاین خدمات خود را ارائه می‌دهید؟ یادگیری بر بستر وب راحت‌تر است یا حضوری که گاهی افراد آنقدر خسته هستند که حوصله گوش دادن به دروس را ندارند؟ امکان ارتباطات سریع و آسان بر بستر وب بهتر است یا حضوری؟ ذخیره و مرور کلاس به صورت فیزیکی امکان‌پذیر است یا آنلاین؟ سازمانها می‌توانند با پاسخ به این سوالات از مزایای هرچه بیشتر سیستم آموزش الکترونیکی آگاه شوند و هر چه زودتر خود را با آن همراه سازند.

نرم افزار ویدئو کنفرانس طاهاتک

یکی از برنامه‌های کاربردی شرکت دانش بنیان طاهاتک، سامانه برگزاری وبینارها، ویدئوکنفرانس‌ها و تدریس‌های آنلاین است که توسط برنامه نویسان حرفه‌ای و متخصص با به کارگیری تازه‌ترین متدهای برنامه‌نویسی طراحی و پیاده‌سازی شده است. فانوس یا همان نرم افزار آموزش مجازی طاهاتک هر آنچه را که شما برای برگزاری جلسات و کلاس‌های آنلاین خود به آن نیاز دارید، را در اختیارتان قرار می‌دهد. جهت اشنایی بیشتر با این سامانه و انواع lms ما میتوانید از یک جلسه مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره‌مند شوید. جهت ارتباط با مشاورین ما میتوانید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید و با آنها تماس بگیرید.

همین الان اقدام کن و از مشاوره رایگان ما استفاده کن

 

 

4/5 ( 1 نظر )