اوبر را به عنوان اولین تاکسی اینترنتی دنیا می‌دانند. در واقع اولین ایده تاکسی اینترنتی مربوط به این کمپانی است. پس از آنکه اوبر در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت فوق‌العاده‌ای در زندگی روزمره افراد و به درآمد باورنکردنی‌ای رسید، زمینه پیدایش استارتاپ‌های دیگری همانند آن در دیگر کشورها پدید آمد. اسنپ و تپسی از جمله آن استارتاپ‌هایی بودند که با ایده گرفتن از اوبر در ایران شروع به فعالیت کردند. در این مقاله می‌خواهیم ببشتر به داستان اولین تاکسی اینترنتی بپردازیم. اینکه این استارتاپ دقیقا از کجا شکل گرفت و چرا اینقدر از جانب مردم مورد استقبال قرار گرفت؟ استارتاپی که با وجود انواع چالش‌ها و تهدیدات نه تنها از پای در نیامد بلکه هر روز موفق‌تر از روز پیش به راه خود ادامه می‌داد.

همه چیز در مورد اوبر
همه چیز در مورد اوبر

تاریخچه اوبر

در دسامبر 2008 زمانی که تراویس کالانیک و گرت کمپ که تحت عنوان موسسین اوبر شناخته می‌شوند، برای حضور در جلسه‌ای در زمستان به پاریس سفر کرده‌بودند. آنها پس از اقامت در هتل برای رفتن به این جلسه مهم آماده شدند و برای گرفتن تاکسی به خارج از هتل رفتند. اما در آن هوای سرد و برفی هیچ تاکسی‌ای پیدا نکردند تا بتوانند راس ساعت در جلسه حضور داشته باشند. در واقع به گفته‌ی آنها ایده استارتاپ تاکسی اینترنتی از همینجا شروع شد. چند ماه پس از آن روز، کالانیک و کمپ برای اولین بار در سانفرانسیسکو از اپلیکیشن UberCab رونمایی کردند. مدتی بعد هم اسم خود را از uberCab به uber تغییر دادند. دلیل این تغییر اسم هم به یکی از چالش‌ها در آن زمان برمی‌گردد، که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

تاکسی اینترنتی اوبر چیست؟

اوبر در واقع یک اپلیکیشن حمل و نقل هوشمند است که در قالب سرویس خدمات حمل و نقل فعالیت می کند و به مشتری خود این امکان را می‌دهد تا از طریق اینترنت برای سفرهای شهری خود درخواست ماشین و تاکسی اینترنتی کند. در ادامه این پروسه بسیار سریع، مسافر می‌تواند با استفاده از اپلیکیشن مشخصات خودرو ،‌راننده و محل دقیق او را دریافت کرده و به این ترتیب سفر امن و البته ارزانی را تجربه کند. این استارتاپ با معرفی سامانه خود بستری را فراهم کرد که مردم به راحتی بتوانند سفرهای روزمره خود را با کمترین دغدغه‌ها انجام دهند. اگرچه اوبر در آن زمان رفته رفته طرفداران بسیاری را پیدا می‌کرد اما از طرفی هم هر روز به تعداد مخالفانش اضافه می‌شد تا جایی که بارها تحت فشارهای زیادی قرار می‌گرفت.

محبوبیت مهمترین سرویس آنلاین حمل و نقل در یک نگاه

اوبر از همان ابتدای فعالیتش در زمان کوتاهی خدود 70 درصد از حمل و نقل کالیفرنیا را به خود اختصاص داد. افراد با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانستند در هر کجا و هر زمانی که هستند در هر شرایط آب و هوایی از طریق اپلیکیشن درخواست تاکسی کنند و با پرداخت کمترین هزینه به مقصد برسند. خب طبیعی است که توانست با اینکارها افراد زیادی را به سمت خود جذب کند. چون هم برای آنها سفری مقرون به صرفه را رقم می‌زد و هم تا حد زیادی امنیت مسافران را در حین سفر تضمین می‌کرد. سرانجام اوبر پس از رسیدن به این درجه ازمحبوبیت توانست فعالیتش را فراتر از آمریکا ببرد و در چند کشور دنیا نیز حضور داشته باشد.

محبوبیت این استارتاپ، ضرر سنگینی را به تاکسی‌های شهری و آژانس‌های سنتی وارد کرد. تا جایی که آنها برای رقابت با اوبر قیمت‌های خود را به اجبار پایین آوردند ولی باز هم نتوانستند در جدال با اوبر پیروز شوند. برای همین دست به شکایت‌های بسیاری به نهادهای دولتی بردند و هر بار سعی می‌کردند جلوی فعالیت آن را بگیرند. اما اوبر خوب میدانست چگونه می‌تواند خود را ازین شرایط بالا بکشد!

چالش‌های برترین تاکسی اینترنتی دنیا

هر تفکر و کسب و کاری که نوپا باشد، به هر حال در ابتدا مخالفان زیادی دارد. اوبر هم همانند دیگر استارتاپ‌ها چاله‌های بسیاری را پر کرده است و برای هر کدام داستانها و صحبت‌هایی دارد. اگر بخواهیم به مهم‌ترین آنها اشاره کنیم میتوان از مخالفت‌هایی که از سوی سازمان تاکسیرانی با اوبر می‌شد، شروع کرد. آنها معتقد بودند که اوبر در حیطه‌ی همان تاکسیرانی فعالیت می‌کند و به هیچ یک از قوانین عمل نمی‌کند. برای همین مدیر‌عامل آن در طی جلساتی بارها سعی کرد که فعالیتش را مستقل از سازمان تاکسیرانی معرفی کند و خود را تحت عنوان پلتفرمی بداند که مسافرین را به رانندگان تاکسی متصل می‌کند. سرانجام باری تایید حرفش مجبور شد کلمه cab را از آخر نام برند خودحذف نماید و خود را مستقل از تاکسیرانی معرفی کنید.

حمله به رانندگان اوبر، ماجرای ترامپ و اوبر، درگیری با نهادهای دولتی داخلی و خارجی از جمله چالش‌ها و تهدیداتی بود که اوبر با آنها روبرو شده‌است. در مقالات اختصاصی به بررسی این چالش‌ها و عملکرد‌های آن پرداخته شده‌است. اوبر سرانجام توانست یکی پس از دیگری تمامی چالش‌های کسب وکارش رو پشت سربگذارد. انگار هر چالشی دری به سوی پیروزی و موفقیت‌های جدیدتری بود. اکنون این سامانه نه تنها در زمینه تاکسی اینترنتی فعالیت می‌کند بلکه سرویس‌ها و خدمات جدیدی را ارائه داده‌است. تا جایی که بسیاری از مردم جهان همواره منتطر قدم بعدی اوبر نشسته‌اند که ببینند در ‌آینده‌ای نزدیک قرار است چه اتفاقی از سوی این تاکسی اینترنتی بیفتد؟!

در مورد چالش‌های اوبر بیشتر بدانید...

در مورد اوبر بدانیم

اوبر چه سرویس‌هایی را در اختیار مسافران خود قرار داد؟

این کمپانی خدمات خود را در قالب  4 سرویس در اختیاز کاربران خود قرار داد. کاربران این اپلیکیشن می‌توانند با توجه به نیاز و سلیقه خود یکی از این سرویس‌ها را برای سفر خود انتخاب کنند.

اوبر ایکس: این سرویس مخصوص مسافرانی‌است که میخواهند به صورت معمولی و با صرف هزینه کمتری سفر کنند. هزینه سفرهایی که با سرویس اوبر ایکس انجام می‌شود، نصف قیمت تاکسی‎‌های معمولیست.

اوبرپول: اوبر پول یا همان سفر استراکی نام یکی دیگر از سرویس‌های اوبر می‌باشد که مختص به آن دسته مسافرانیست که می‌خواهند در مسیر سفر خود با دیگران همسفر شوند. و در واقع هزینه را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. البته این سرویس فقط در چند شهر رونمایی شده است.

اوبر ایکس ال: در سرویس‌های معمولی حداکثر تعداد مسافران 4 نفر است. سرویس ایکس ال برای سفرهایی است که دارای بیش از 4 مسافر هستند. در واقع کاربران می‌توانند با درخواست ون و یا خودروهای بزرگتر از خدمات اوبر استفاده کنند. هزینه‌این سرویس بالطبع از اوبر ایکس بیشتر است.

اوبر سلکت: این سرویس برای آن دسته از مسافرانیست که تجربه سفر با اتومبیل‌های شیک و مدل بالا را می‌خواهند. هزینه این سفرها به نوع اتومبیل انتخابی و تعداد مسافران آن بستگی دارد و نسبت به موارد بالا قیمت بیشتری دارد.

آینده اوبر چه خواهد بود؟

این کمپانی، در سال 2015 برای اولین بار از تاکسی‌های خودران خود رونمایی کرد. تاکسی‌هایی که بدون راننده درخواست‌های سفر را قبل می‌کنند و در محل ملاقات برای سوار کردن مسافرین حاضر می‌شوند. البته در آن زمان تاکسی‌های خودران در وضعیت آماتوری بودند. پس از آنکه این تاکسی‌ها به مرحله قابل قبولی از طراحی رسیدند از آنها تست گرفته شد ولی متاسفانه موجب مرگ یک عابر پیاده شد و کلیه تلاش‌های این کمپانی را زیر سوال برد! اما همچنان اوبر از پیاده‌سازی این ایده از پا ننشسته است و خبرهای امیدوار کننده‌ای از این سرویس خود منتشر می‌کند.حال باید دید آینده اوبر به کجا می‌رود و نقشه بعدی اوبر برای تسخیر سیستم حمل و نقل جهانی چیست؟ نظر شما چیست؟

0/5 ( 0 نظر )